В безредиците участват над 5 хиляди души, които са излезли по улиците на големите чилийски градове, предават Ройтерс и Франс прес.
Вълненията са започнали от центъра на чилийската столица, засегнати са и някои от крайните квартали на Сантяго. Демонстрациите са залели и още десетина града в Чили.
Полицията разгонва демонстрантите със сълзотворен газ. Седем демонстранти са арестувани, а 24 полицаи са били ранени в сблъсъците.
Властите в Чили призоваха гражданите да не позволяват на децата да участват в демонстрациите.
Правителството на президента Мишел Бачелет, която също е репресирана при управлението на Пиночет, съобщи, че няма да обяви национален траур заради смъртта на генерала и той ще бъде погребан само с военни почести, а не като бивш държавен глава.
Преди да почине, Пиночет беше под домашен арест.
Около 300 съдебни дела ще бъдат прекратени след смъртта на бившия чилийски диктатор. Те са по обвинения в множество нарушения на човешките права и корупция.
Генерал Пиночет управлява Чили седем години от 1973 до 1980 година. Той взе властта с военен преврат и свали демократично избраното ляво правителство на Салвадор Алиенде и наложи жестоки репресии срещу противните си.
Адвокатите на Пиночет съобщиха, че в близките дни ще поискат от съда да се прекратят всички съдебни процедури срещу него.
Исабел Алиенде - дъщеря на загиналия по време на преврата чилийски президент Салвадор Алиенде, която сега е депутат в чилийския парламент, изрази съжаление, че диктаторът е починал, без да получи възмездие за престъпленията си. Според нея, съдебните процедури трябва да продължат и посмъртно.
Диктатурата на Аугусто Пиночет в Чили бе един от най-трудните периоди в историята на тази страна, каза говорителят на Белия дом Тони Фрато след съобщението за смъртта на бившия чилийски диктатор.
Бившият британски премиер Маргарет Тачър е "дълбоко натъжена" от смъртта на чилийския генерал, по думите на прессекретаря ѝ. Тя няма да направи официално съобщение по случая, но ще изкаже дълбоките си съболезнования на вдовицата на Пиночет и на другите членове на семейството му, уточнява пред медиите той.
АФП приромня, че Маргарет Тачър винаги е подкрепяла Пиночет, който ѝ оказа помощ по време на войната на Великобритания с Аржентина за Фолклъндските острови през 1982 година.
В Испания политическите партии се обединиха около съжалението, че Пиночет е починал ненаказан. Гаспар Лямасарес, генерален координатор на Обединената левица съобщи, че съжалява за това, че Пиночет е починал, без да бъде съден за геноцид.
Представител на управляващата Социалистическа партия окачестви Пиночет като "омразна историческа личност", а говорителят на Народната партия каза, че той е "окървавен диктатор, за когото не трябва да се съжалява".
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва заяви, че Пиночет е символ на един мрачен период от историята на Южна Америка.
Амнести интереншънъл призова чилийските власти да преследват всички, които са замесени в случаите на изтезания, на изчезвания и екзекуции при управлението на Пиночет.
Френската адвокатка Софи Тонон, която е защитник на семейства на французи, безследно изчезнали по време на управлението на Пиночет, също изрази пред АФП съжаление, че генералът не е дочакал да бъде осъден.
Във Франция Брюно Голниш от крайнодесния Национален фронт заяви, че Пиночет ще остане в историята като човекът, спасил от комунизъм не само Чили, но и цяла Латинска Америка.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент