Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безрезултатен консерватизъм

11 коментара

Изминаха почти две години от деня, в който Гърция премина "вратата към Ада" на Международния валутен фонд (МВФ). Тя търсеше решение на натрупалите се проблеми, възникнали от лошото управление на държавните институции от което и да е управление десетилетия наред.

Това бяха две особено трудни години както за работещите граждани, така и за бизнеса.

В този период вместо да се придвижат смели структурни реформи в държавния сектор, за които всички знаем, че трябваше да бъдат направени много преди кризата да удари Гърция, нищо не се прави.

Даже напротив.

За тези две години гръцките граждани гледаха пред очите им да се разиграва нелогичен театър. Те виждаха как хората, които носят отговорността – разбирай политиците, търсят всякакви хитрини, за да запазят крайно нелепото положение, ползвайки като защита фразата: "запазване на работните места в държавния сектор".

На практика всички знаят, че зад това оправдание се крие не друго, а консервативната система на клиентелизъм, която през годините издигна редица ... "политически лица".

Принципният въпрос не е този, който ни пробутват като важен - да се направят съкращения. Въпросът е да бъдат реформирани държавните институции, да видим от какво се нуждаем и дали точните хора вършат работата, която трябва.

Всички например знаем за случаи, в които работещи в системата на образованието стават секретари, портиери заемат места на специализиран научен персонал, учени, които вършат работата на разсилни и така нататък.

Днес, след като много пъти се подигравахме, или така поне си мислим, на тройката, прескачайки проблема, решихме, че след свободното напускане на служителите, след създаване на резерв от работещи, след като дори и нужните договори не се подновяват, е дошъл моментът да направим съществена реорганизация на институциите, което не се ограничава до съкращаване на персонала на сляпо.

Не искам да кажа, че по същество ние сме отговорни за това, което днес се случва в Гърция.

Да - лихвите по кредитите са високи, поставяните от тройката условия са строги, политиката, която ни се налага, води до рецесия.

Сигурното е, че и ние носим голяма част от отговорността за това положение. Преди всичко имаме политиците, които сме заслужили. Сега е моментът да помислим върху това!

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    До 4 и 9: Когато попитах баба си Бог да я прости доживя до 97 ,как е било под турска, тя ми каза. Ами както сега Кой работаше он и имаше. Става въпрос за края на 70-те години. Имаше и тогава предприемчиви хора особенно след излизането на указ 56. През 1985 г само в Любимец имаше 80 души с над 100000 лв. тогавашни пълноценни левове. Да не говорим , че 60 % от производството на ранни зеленчуци и дини се даваше именно от частници. 40 % от производството на свинско месо, 60% от износа на шилешко идваше пак от там. Драги ми неудачници, пак сте запяли мантрата за вълната , която ви пречела. Тя и за в бъдеще ще ви пречи.

  2. Анонимен
    #10

    До 9 от 4: Напълно подкрепям Вашите разсъждения и заключения. Девети септември 44 г.е наистина мрачен вододел в българската история. Не само заради хилядите жертви, чиято светла памет сме задължени да тачим, но и заради посичането на българската предприемчивост, на българския интелект и на българската духовност. Все рани, които се лекуват с десетилетия. Още веднаж поздравления за хубавото Ви изложение.

  3. Крум С.
    #9

    За 4
    "Умни хора са казали също: "Бедността не е порок". Особено когато е наложена на един народ насилствено. "
    Поддържам това, което сте казал, но искам да направя уточнение относно горния цитат.
    Наистина ние не сме виновни за изкривеното общество, което ни бе наложено от Руската червена армия след 1944 посредством БСП. Трагедията е, че хората се приспособяват към условията на живот. Това приспособяване е особено силно изразено не за завареното поколение, а за новите поколения, които се раждат при

  4. Анонимен
    #8

    Ако Гърция не беше в еврозоната, отдавна да е отписана и забравена. Тя вероятно накрая ще все пак ще обяви фалит и ще напусне еврозоната, но на ЕС му трябва още време, за да се подготви за сътресенията от този акт и затова още известно време ще я поддържа.

  5. Анонимен
    #7

    Да оставим гърците,а да погледнем нас си.Гърците ще се оправят.Ние сме зле и по-зле ставаме.

  6. Анонимен
    #6

    Че и в България вече 2 години нищо не се прави.Клиентелизъм,че на квадрат.Бойко само се хвали и нищо не върви.От Брюксел валят предупреждения,правителството нехае-не се отнасяло до него.И проекти спряха,и здравеопазване,и образование,и магистрали.Всичко замря.И като за капак-наводнения и жертви.А Бойко само обещава ли обещава.

  7. Анонимен
    #5

    Насреддин Ходжа: Дьовлетин мал дениз дир. Йемемейн домуздур (Държавното благо е море, , който не яде от него е прасе). Хайде да не се правим и ние на много работни и честни. Тазифилософия ние втълпявана 4 века.

  8. Анонимен
    #4

    Гърция е последната икономика от съветски тип в Европа.
    Това твърдение, драги читателю, е направено от гръцкия учен-икономист г-н Янис Стурнарас, директор на Фондацията за икономически и индустриални изследвания в Атина. В едно интервю от 26 март 2010 г. г-н Янис Стурнарас казва: “...Смятам, че Гърция е последната икономика от съветски тип в Европа. Под всеки камък тук ще откриете държавния сектор – затворени професии, пазарни ограничения, някои от които направо глупави. Правитеството се намесва

  9. Анонимен
    #3

    На номер 2: Отговор: Узо.... но от капачката, не от шишето!

  10. Анонимен
    #2

    Сополиво гърче плаче: Ами татко и мама като са държавни служители и НИЩО ДРУГО не умеят освен да плюскат узо... аз що ще плюскам от сега нататък?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.