Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безсилието на публичната власт в България

0 коментара

Във всяка държава се случва да избухват кризи, скандали и гейтове; разликата е в това как те се посрещат, адресират и преодоляват.

По ирония на съдбата скандалите с подслушването в България се разразиха непосредствено, след като страната бе поканена в НАТО. Тази покана би трябвало да е официално признание, че България споделя същите демократични ценности като тези в държавите - членки на Алианса.

Аферата с подслушването у нас обаче показа, че тайната власт управлява в България, а публичната власт не вижда смисъл да промени статуквото.

Вероятно най-куриозната част от най-новия скандал, поне за съюзниците ни от НАТО е, че подслушванията на политици, магистрати и журналисти са станали вследствие на разработка срещу бившия шеф на НСС, заподозрян за шпионаж в полза на САЩ и Англия. Макар че главният секретар на МВР Бойко Борисов нарече тези твърдения "някакви бръщолевения", според публикация във в."Сега", който разполага с копия от документите по подслушванията, именно на това основание МВР е поискало и получило разрешение от съда да записва ген. Атанасов.

Публичната власт капитулира

При скандали като този с подслушването от ключово значение е реакцията на шефовете на държавните институции. В нормалните демократични общества именно публичните институции са призвани да защитават правата и свободите на гражданите и да гарантират, че те се спазват. Какво се случи в България?

Публичната власт си затвори очите и ушите и се сниши в очакване скандалът да отшуми. Президентът Георги Първанов обяви, че не бил информиран за нито една от разработките и се изказа принципно против нерегламентираното подслушване. Премиерът Симеон Сакскобургготски определи подслушването като нещо "много неприятно" и също каза, че не бива да се допуска.

Българското общество, което и без това не се слави с особена привързаност към ценностите на демокрацията, свободата на човека и правовата държава, не чу от институциите сериозна загриженост за това, че тези ценности са потъпкани по някакъв начин. Никой през тези дни не чу български държавник да казва, че се ангажира с проблема и ще направи необходимото истината да излезе наяве.

Ако някой в България действително имаше политическа воля да се стигне до истината, нещата нямаше да бъдат оставени в ръцете на ръководството на МВР и прокуратурата - двете институции, които са пряко ангажирани със скандала. Прокуратурата е изискала разработките, а МВР ги е осъществило.

Освен от тези две институции, случаят ще се проверява и от работна група на парламентарната комисия по вътрешна сигурност, сформирана за предишния скандал с подслушването на правосъдния министър Антон Станков. Шефът на комисията - Владимир Дончев от НДСВ, обаче още от самото начало декларира, че новият гейт е скалъпен от СДС и има за цел да помрачи успехите на управлението за поканата в НАТО и ЕС. От БСП също използваха случая за собствени цели и заявиха, че докато СДС били на власт, също подслушвали. Депутатът от НДСВ Мирослав Севлиевски пък излезе с инициативата да се създаде друга парламентарна комисия, която да установи как и защо се е подслушвало през последните 13 години.

Инициатива, която би могла да се нарече похвална, ако не бе ясно предварително, че колкото повече са парламентарните комисии, подкомисии и работни групи, толкова по-сигурно е, че конкретният скандал ще се потули, ще потъне в политически целесъобразности и в крайна сметка няма да стигне до истината.

Липсата на политическа воля за решаване на конкретния проблем в момента дава допълнителна увереност на всички, които са вдъхновили и осъществили акциите с подслушването, че всичко ще мине безнаказано и последствия няма да има.

Прокуратурата оневини МВР, а то започна реорганизации "на парче"

В неочаквано кратки срокове, по време на коледните празници, прокуратурата извърши проверка и днес обяви, че органите на МВР не са нарушили закона при ползването на специални разузнавателни средства по случая с разработка "Гном", насочена срещу ген. Атанас Атанасов. Едновременно с това прокуратурата започва проверка по използването на специални разузнавателни средства от 1990 -та година досега.

Министърът на вътрешните работи Георги Петканов почти през ден повтаря, че няма да си подаде оставката, тъй като не е имало нарушения при подслушването. Ръководството на МВР, което няма интерес да продължи раздухването на текущия скандал, бързо премести акцента от наличието на подслушване върху изтичането на информация от Национална служба "Сигурност" (НСС), която е правила разработките. В резултат на това ръководството на МВР обяви днес, че започва преструктуриране в НСС - едни отдели се закриват, а други се създават.

Само преди четири месеца лично вътрешният министър Петканов одобри преструктуриране на НСС. В момента не е ясно кое налага новата реорганизация, освен, че е допуснат гаф с изтичането на информация.

Правителството, президентът и парламентът не вземат никакво отношение по реорганизациите в НСС, въпреки нееднократно изразяваната препоръка от НАТО - поддържана официално от българските институции - че са необходими сериозни реформи в структурите за сигурност. В момента обаче никой не може да каже въз основа на какъв цялостен анализ са базирани поредните структурни промени в НСС и това ли са реформите, от които се нуждае службата.

В резултат на бездействието на публичната власт по целия казус с подслушването, България отново трупа критична маса от проблеми. И ако въпреки пропуските, в Прага НАТО взе политическо решение за разширяването, още на 23-ти ноември бе ясно, че за ратификацията на договора ни с Алианса всичко ще се гледа под лупа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.