Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безсилна пред "Лукойл", държавата обяви: "Законът коленичи, монополът победи"

Премиерът Райков защити шефа на митниците, който нападна съда заради възстановения лиценз на петролната компания

206 коментара
Генералният директор на "Лукойл България" Валентин Златев. Сн. БГНЕС

"Тази нощ съдът пропусна шанса да разсее разяждащите българското общество съмнения, че в държавата ни управлява олигархия". Тази политическа по същество декларация бе отправена в сряда от Агенция "Митници" по адрес на Административния съд в София, който предишната вечер спря изпълнението на заповедта на митническия директор Ваньо Танов за отнемане на лиценза на "Лукойл България" ЕООД за управление на данъчен склад.

"Тази нощ над държава член на Европейския съюз и НАТО легна тежката сянка на чужди интереси. Тази нощ стана ясно, че в една правова държава не всички са равни пред закона и пред принципите на свободния пазар. Тази нощ институции загубиха достойнство, държавата – приходи, гражданите – вярата, че могат да живеят в нормална държава. Тази нощ законът коленичи и монополът победи", се казва в безпрецедентно острото изявление на държавната агенция.

В поредния рунд от предварително загубената битка на държавата с основния доставчик на горива у нас - "Лукойл България", за пръв път се намеси и служебният премиер Марин Райков, чието правителство си постави амбициозната задача да се бори с монополите.

"Г-н Танов е един много честен човек с ясна цел, която е в съответствие с интересите на страната", заяви Райков по повод коментара на митниците за решението на съда.

Премиерът информира още, че снощи е събрал на нелек разговор Ваньо Танов и шефа на "Лукойл България" Валентин Златев.

Сегашната драма звучи като римейк на разигралата се преди две години със същите участници, но при предишния премиер Бойко Борисов. Което показва, че има системен проблем, в който личната вражда между Танов и Златев, придобиваща вече истерични размери, едва ли е основен фактор.

Съдът отчете реалното доминиращо положение на "Лукойл"

В понеделник шефът на митниците отне лиценза за данъчен склад на тръбопровода, по който с готови горива се снабдяват всички бази в Южна България от Бургас до София. Посочено беше, че "Лукойл България" не е монтирала в срок нормативно задължителните измервателни уреди.

Валентин Златев обвини митниците в "произвол", а компанията обжалва заповедта. Във вторник вечерта Административният съд възстанови лиценза на поделенията на "Лукойл" до разглеждане на делото по същество. Бързината, с която се произнесе съдът, не би трябвало да е изненадваща, тъй като Административно-процесуалният кодекс го задължава да се произнесе в същия ден по искане за спиране на предварителното производство.

Съдът възстановява лиценза с мотив, че може да се причини трудно поправима или непоправима щета на компанията и на фирмите, с които тя е сключила договор за доставка на горива и биокомпоненти, което би затруднило доставката на собствените бензиностанции на "Лукойл", на изпълнението на договорите на компанията със Столичния автотранспорт, НСО, БДЖ, просветното министерство и други общински и държавни органи на управление.

"Това обосновава извода, че допуснато по силата на закона предварително изпълнение на оспореното решение на директора на Агенция "Митници" би поставило жалбоподателя в ситуация на трудно поправима вреда , но също така на риск са изложени наличието на доставки на горива на жизненоважни за функционирането на държавата и обществото организации и предприятия, които са от значение за националната сигурност", се казва в мотивите.

По повод на това определение Агенция "Митници" обяви, че "законът коленичи и монополът победи", но съдът едва ли е отговорен за това, статутът на "Лукойл България" като доминиращ на пазара на горива пази компанията от затваряне на данъчни складове и спиране на съоръжения.

"Трудната дипломация" на премиера

"Смятам, че на този етап сме в етап на контрол на тази чувствителна ситуация. От една страна да защитим интересите на българската държава, спазването на закона, от друга страна - да не допуснем прекъсване на доставките до бензиностанциите, особено преди празниците и преди изборния ден", заяви служебният премиер след правителственото заседание в сряда.

Той отказа да коментира съдебното решение.

"Това, което аз мога да кажа, е, че снощи до късно при мен бяха на среща г-н Танов и г-н Златев”, съобщи Райков и допълни, че между тримата е проведен "един дълъг и не много лек разговор".

Премиерът преразказа схватките на Танов с компанията на Златев от последните десет дни.

"По отношение на база "Росенец" още на 11 април има издаден акт за съответствие. Но междувременно е настъпило увреждане на стикерите. Именно това е довело до реакцията на Танов", каза Райков и допълни, че Танов е сигнализирал прокуратурата.

"Постигнато беше съгласието, че хората на Танов днес ще извършат проверка и ще установят дали всичко е възстановено (на уредите) и дали всичко е наред" , допълни той.

"Що се отнася до лиценза на "Лукойл България” (за продуктопровода "Илиенци" - бел. ред.), той действително беше отнет", каза Райков, и допълни, че след това е възстановен с акт на съда. "Проверката трябва да установи дали всички измервателни уреди са в ред и са на място и дали уверенията на Валентин Златев са факт. Проверката ще бъде извършена в най-кратки срокове", допълни Марин Райков.

"Не може всеки път българските граждани да бъдат превърнати в заложници на една такава полемика. Г-н Танов е един много честен човек с ясна цел, която е съответствие с интересите на страната”, посочи Райков.

"Що се отнася до тежките думи на г-н Танов, за които не го упреквам, те бяха коментар за решението на съда", заяви още Марин Райков.

Премиерът и финансовият министър казаха, че към момента няма установени щети за държавата от разпломбирането на измервателни уреди в петролната база "Росенец" на "Лукойл Нефтохим". Имало е възможност за ощетяване на държавата, но дали такова нещо се е случило и колко големи са произлезлите вреди, още не може да се каже, обясни финансовият министър.


Освен че подкрепи напълно шефа на митниците, служебният премиер заяви също, че иска "Лукойл" да продължи да функционира нормално, да продължи да осигурява работни места и да плаща данъци.

Драма на повече от две години

Конфликтът на митниците с "Лукойл България" датира от две години, когато властите поискаха всички данъчни складове за горива да монтират измервателни уреди с онлайн връзки с митническата администрация, за да се отчитат точните количества горива на всички места, откъдето могат да се зареждат горива и след това да се извеждат към клиенти на собственика на склада.

Танов се опита да приложи прословутата Наредба №3 за измервателните уреди към бургаската рафинерия "Лукойл Нефтохим", но след като това не можа да стане, той пристъпи към крайната санкционираща мярка - отнемането на лиценза за данъчен склад на рафинерията и петролния ѝ терминал "Росенец". Това стана през 2011 г. След намеса на съда лицензът бе върнат, митниците бяха принудени да отстъпят и на "Лукойл" бе дадена отсрочка да постави нужните уреди.

"Отсрочката" бе дадена, след като правителството на Бойко Борисов промени Наредба №3, за да може терминалът "Росенец" да продължи да работи необезпокоявано и без монтирани измервателни уреди – първоначално за една година, която прерасна в две.

Срокът за поставяне на уредите беше 31 март 2013 г.

Проверки на митничари от 9 до 12 април обаче са показали, че изискванията на наредбата не са изпълнени и на това основание в понеделник – 22 април, Ваньо Танов отнема лиценза на тръбопровода на петролната компания.

Според "Лукойл" обаче срокът от шест месеца за инсталиране на измервателните устройства е много кратък и труден за изпълнение, скъп и дискриминационен, защото по същество тръбопровод от такъв мащаб има само групата от компании на "Лукойл" в България.

Освен това са били открити нарушения при митническа проверка на уредите на терминал "Росенец" - пет дни някои от тях са били изключени, което е позволило неотчетени количества горива свободно да преминават, без върху тях да са начислени акцизи.

Заради нарушенията Танов уволни дисциплинарно шефове на митническата дирекция в Бургас, които обявиха, че ще потърсят правата си в съда.

Последва заповедта на Танов за отнемане на лиценза за данъчен склад на продуктопровода "Илиенци" и на 6 складови бази в Централна България. Причината - проверка на митнически служители установиха куп нарушения, сред които, че са монтирани "байпаси", обикалящи измервателните уреди.

Както преди две години, така и сега съдът взе страната на "Лукойл". Мотивите в първия случай бяха идентични.

Преди две години бе повдигнат въпросът за господстващото положение на дъщерната на руския едноименен гигант компания. Комисията за защита на конкуренцията обаче не намери изкривяване или монополизация на пазара.

Още тогава се видя, че мерките за дисциплиниране на най-големия играч на този пазар са неефективни и законът не може да бъде приложен, без да бъдат сериозно увредени интересите на крайните потребители.

Въпросът остана отворен, което ще води до периодични избухвания на конфликти държава - рафинерия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

206 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #206

    Тъй като няма собствена компетентносп по темата за сигурността къде са му експертните лица и мнения. Така може да се изкаже и по футболни теми - примерно отменям решението на съдията Х от мача игрек, защото поради това футболиня отбор може да претърпи финансови загуби ако случайно не спечели мача. на стената на позора. Това е лечението - всички на стената на позора.

  2. Анонимен
    #205

    Николай Ангелов в стената на позора в Интернет - докато си каже - кой ми влияе - и не само той но и шефа на ВАС - защото не вярвам да може на 37 години да играе самостоятелна игра. И разбира се протест и натиск на Съдебния съвет за да му насрочат проверка по линия на инспектората. ЗАщото мотивите на решението обръщат с главата на надолу правото и правораздаването. Този "юнак" тълкува национална сигурност и "потенциални щети" като основание за една или друго решение, а не законосъобразността на акта на ГУ "Митници"?!? Пълен виц.

  3. Анонимен
    #204

    ЕК Директива 2006/32

    Да, мотивировката на съдията е некомпетентна и политикантска.

    Като пропаганда от плевенската шадраванна БСП приятелка
    на бегълците от правосъдие братя Галеви:
    Румен П Запалката.

    Кой запали национална антиевропейска антибългарска криза,
    която Борисов нарече "метеж"?

    Метежници корупционери...

    Браво на Танов.

    Позор и съд за метежните корупционери!

    200

    Съдията Николай Ангелов вън от съдебната система!
    Заедно с Лукойл вън от България!

    От 194 - " Съдията няма право да базира

  4. Анонимен
    #203

    198, При това пише, че съдът МОЖЕ, а не че задължително трябва да спре предварителното изпълнение. Значи, нещата опират най-вече до персонално решение на съдията ! Вън корумпираните съдии, искаме свята и чиста република !!!

  5. Анонимен
    #202

    Ваньо Танов и проблемите му със съда

    Колко огорчен ли се е почувствал г-н Началника на митниците, когато съда отмени "справедливата" му разпоредба? Сигурно доста, след като си позволи да коментира решението и да плюе срещу действията му. Разбира се, Ваньо не се ограничи само с това. Той реши, че има пълното основание да изобличи докрай връзките на съда с олигархията и покровителството над нея. Аз съм напълно солидарен с мнението му. Искам обаче да представя една малко по-различна ситуация, която

  6. Анонимен
    #201

    Ало Ваньо, изтегляй екипа, поел съм ангажимент. Аз не съм п.тка, като Първанов. :-)

  7. Анонимен
    #200

    Съдията Николай Ангелов вън от съдебната система! Заедно с Лукойл вън от България! От 194 - " Съдията няма право да базира своите решения въз основа на преценките за национална сигурност, тъй като той не е подобен орган в системата за държавно управление. Нито от това, че някоя компания щяла да претърпи загуби и да спекулира с подобни потенциални загуби на потребителите!"- Такива съдии просто пречат на страната ни да влезе в Шенген! Много мирише на корупция и съдия служител на чужди интереси! Браво на Танов и митницата!

  8. Анонимен
    #199

    Като чета АПК виждам, че става дума за незабавно произнасяне В РАМКИТЕ НА ЗАСЕДАНИЕТО, а не за някакво незабавно насрочване и провеждане на заседанието...

  9. Анонимен
    #198

    Може ли някой грамотен да каже, къде в съответния член на АПК пише "същия ден"?
    Спиране изпълнението на административния акт
    Чл. 166. (1) Оспорването спира изпълнението на административния акт.
    (2) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 39 от 2011 г.) При всяко положение на делото до влизането в сила на решението по искане на оспорващия съдът може да спре предварителното изпълнение, допуснато с влязло в сила разпореждане на органа, издал акта по чл. 60, ал. 1, ако то би могло да причини на оспорващия значителна

  10. Анонимен
    #197

    Лицето на съдията "ЛУКОЙЛ" вижте това http://www.novatarealnost.bg/?id=17059978 каква удивителна прилика с Баткото ГЛАВЕН ПРОКУРОР.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.