Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безсмислен проектозакон за културните паметници написа държавата

6 коментара
Безсмислен проектозакон за културните паметници написа държавата

Членове и алинеи в насипен вид, хаотични преводи от чуждото законодателство, взаимно противоречащи си текстове и неясна терминология. Това е крайният резултат от усилията на Министерство на културата да подготви изцяло нов законопроект за паметниците на културата. Директори на музеи, на Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”, видни археолози, реставратори на антики, представители на сдружението на общините обсъдиха в сряда предложения им от културното ведомство законопроект в парламентарната комисия по култура.

Всички специалисти бяха единодушни, че на проекта му липсва концепция и от него не личи какво цели държавата като краен резултат от прилагането му.

За да има обща концепция такъв закон, първо трябва да се изготви държавна стратегия за културно-историческото наследство и да е ясно какви са приоритетите в държавната политика, смята проф. Румяна Михнева, зам.-председател на Национална асоциация "Българско наследство". Хронологически обаче в момента тази стратегия ще се появи след закона.

Проф. Михнева уточни, че на нея ѝ “бягат” няколко основни момента в представения законопроект. Липсва начинът на финансиране на опазването на българското културно наследство и този факт превръща всички текстове в добри пожелания. В законодателството не са регламентирани като понятия частните колекционери, иманярите и други обществени играчи в тази сфера, които и сега не съществуват в правния ни мир.

Проектозаконът трябваше да даде най-важните отговори, задавани от професионалистите в последните няколко години – “за” или “против” личните колекции, частните музеи, търговията с антики и концесионирането на недвижимите културно-исторически паметници. И като резултат да реши голяма част от проблема с иманярите. Текстът обаче само бегло засяга тези въпроси.

Според видния български археолог проф. Георги Китов, частните колекции трябва да се признаят, но на собствениците им да се постави условието да дадат всички предмети за опис и изследване от научните работници. На онези, които не спазят това изискване, да се конфискуват колекциите, предложи Китов.

На вид простото решение не се оказа толкова лесно, защото други специалисти от бранша поставиха въпроса със съществуването на около 3 хиляди души в България, които са активни нумизмати с колекции, събирани още преди Втората световна война. В предложения проектозакон никъде не е определено какво точно представлява частната колекция и дали всеки втори, който притежава две стари монети, е колекционер.

Според директора на Археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов тази материя трябва да се регламентира, като се погледне на нея практично. Защото истината е, че никой не знае точно колко са частните колекции – популярни и известни в обществото са само няколко. Нито някой знае какво точно има в тези, които са неизвестни.

В предложения проектозакон е записано, че купувачът на антика трябва да изиска от продавача доказване на произхода, уточни Костадин Кисьов. Той попита реторично как точно се доказва произхода на златен античен венец, който се продава “на черно”.

Проблемите за търговията с антики се засягат бегло, като че ли авторите на закона бягат от подробното разписване и регламентиране на този проблем, констатира Валентина Генчева, консултант по проблемите на културно-историческото наследство на депутата от БСП Евгения Живкова. Законопроектът не засяга създаването на легални аукциони, в които да се търгува с антики, а реално без тях законна търговия с антики не може да се осъществява, допълни тя.

За сметка на това пък се създава нов орган – национален съвет за културно наследство, който не отменя съществуването на нито един от сега действащите органи. Просто още още едно звено към системата, което не гарантира, че тя ще функционира по-добри. Валентина Генчева уточни, че съветът е определен като съвещателен орган, а са му вменени функции  извън правомощията. “Преброих над 40 члена в този закон, които взаимно се изключват”, коментира директорът на археологическия музей в Пловдив Костадин Кисьов.

Проф. Китов уточни, че е нужно да се въведе регистрация за притежаване на метал-детекторите, за да може да се ограничи иманярството в страната. Искането му беше подкрепено от повечето колеги, участващи в дискусията по проектозакона. Валентина Генчева уточни, че в английското законодателство е предвиден режим за регистрацията на метал-детекторите, като този за притежанието на оръжие.

Директорът на Народната библиотека “Св. Св. Кирил и Методий”  проф. Боряна Христова заяви, че текстовете, засягащи ръкописното наследство, трябва да се преработят отново след консултация със специалисти.

При една от последните си срещи с депутатите от комисията по култура, министърът на културата Стефан Данаилов каза, че новата нормативна уредба ще засегне всички проблеми с регистрацията на частните колекции с антики, съществуването на частни музеи и режима за търговия с такива антични предмети. Специалистите обаче я оцениха само като проект на законопроекта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. някой си
    #8

    Валентина Григорова–Генчева - началник отдел “Злато и нумизматика” в Първа инвестиционна банка. Какво мисли за иманярството може да разберете тукhttp://mediapool.bg/show/?storyid=115393ПИБ има една от големите колекции, събрана чрез откупки от иманяри, която трябва да се узакони. Това ли е експерта, който трябва да се грижи за културно-историческото наследство????Г. Китов - международната преса е пълна с подигравателни статии за методите на Китов. Например:http://www.archaeology.org/0503/abstracts/kitov.htmlТова е другият експерт.

  2. Лаик
    #7

    Колко пари похарчихте за това недоносче?Защо създавате нов хаос с безценната си рожба?За да си живуркате ли?!Върнете парите на хората? Те ги дават за нещо полезно а вие ги прахосвате. Върнете ги за да се използват за бедстващи райони!

  3. lancelot
    #6

    Каква държава!?!Просто попитайте Ламбо каква е съдбата на крепостта Урвич

  4. Иванов
    #5

    Смутен съм, че специалистите чиито мнения са включени в публкацията са дискутирали най-вече проблеми от криминално естество и търсят оправдание на тези които по непочтен начин притежават антични предмети с някаква стойност. Говори се за иманяри, колекционери и частни сбирки на нещо си. Къде оставихте частните къщи - паметници на културата? Къщи на по сто и повече години характерни с уникална архитектура, стенописи или дърворезби. Държавата изисква от собствениците им да ги поддържат в автентичен

  5. стора
    #4

    лъжливото овчарче вече пише само заглавията.Връх на кариерата му.срам ме е да ги прочитам,нехигиенично е да ги коментирам.за проследно.

  6. Dimitrov-Franzia
    #2

    Rabotata varvi kam MONOPOLIZIRANE.Legaliziraneto na kolekziite chte bade svarzano s izpirane na pari i ofizializiraneto na mnogo kradeni eksponati v poslednite godini ot Muzeite.Polovinata ot balgarskite muzei sa s pomeneni moneti ili bez nikakvi moneti.Da ne govorim za malkite muzei/Balshik i Kavarna/,kadeto hubavite numizmatoishni sbirki odavna otpatuvaha kam Dania i Germania.Ili kradenata nahodka ot bezzenni tetradrahmi ot shitalichteto na Isperih,kadeto pensioniran slujitel ot DS ochte prez sedemdesette

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.