Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Безумията, които не виждаме

76 коментара

България ври и кипи. Тресе се страшно вече дни наред. А в суматохата се раждат едни безумия, които май никой не вижда. Само че ако продължим да ги игнорираме, ще стане наистина лошо.

Корените на политическата криза в България са в бедността и отчаянието - икономическото положение на критично голяма група хора е толкова лошо, за толкова продължителен период от време, при толкова слаби перспективи за скорошно подобряване, че е станало нетърпимо. В такава ситуация на човек му се струва, че няма какво да губи. И всяка промяна му изглежда добра. Но това, че търпението е изчерпано, съвсем не означава, че положението не може да стане още по-лошо. Напротив - може, и то много бързо.

Къде го чукаш, къде се пука

Когато иска или предлага едно или друго политическо решение, човек трябва да има ясна представа какви ще са икономическите последици от него. В това отношение нещата не са толкова прости, колкото изглеждат понякога. Макар и изтъркана, в случая е напълно приложима поговорката "Къде го чукаш, къде се пука”. Ето някои от най-очевидните примери в днешната ситуация:

Протестите и оставката на правителството, още преди дори да бъде подадена, предизвикаха буря на фондовата борса, в която десетки български компании, даващи стотици хиляди работни места, загубиха значителна част от пазарната си стойност. Което сумарно означава многомилионни загуби за хиляди притежатели на акции - и големи, и съвсем дребни.

На международните финансови пазари пък рязко скочиха т. нар. застраховки срещу фалит на държавата, отразяващи инвеститорската оценка на риска. Което пък рано или късно се отразява върху цената на финансовия ресурс за банките и фирмите. Иначе казано - води до вдигане на лихвите.

На протестиращите, разбира се, не им е до тези неща, макар те да са от съществено значение за икономиката на страната, която обитават. Но да ги оставим настрана и да видим онова, което би се усетило съвсем непосредствено.

На първо време като известно облекчение би се усетило обещаното от вече намиращия се в оставка премиер осемпроцентно понижаване на регулираната от държавата цена на електроенергията за домакинствата. Тази цена се формира като средно аритметично от цените на енергията от различни електростанции, включени в т. нар. енергиен микс. Сега се канят да свалят тази цена, като извадят от микса три ТЕЦ-а, чиято енергия е относително по-скъпа заради направените от тях инвестиции в опазващи околната среда инсталации. За сметка на увеличаване на дела на относително по-евтината енергия от "Козлодуй”. Тази операция обаче би предизвикала верижна реакция от твърде неприятни ефекти.

Плочките на доминото

Най-прекият ефект ще е за споменатите три ТЕЦ-а. Изваждането им от регулирания пазар ще ги изпрати на свободния. Заради цената на произвежданата от тях енергия обаче продажбите им там драстично ще намалеят. Те няма да могат да изплащат взетите заради инвестициите си кредити и накрая няма да е чудно, ако спрат. Последиците от това ще са катастрофални най-напред за семействата на хилядите работещи в тези централи, но и за цели градове - за Бобовдол и за Гълъбово, например. За да си представим ситуацията, е достатъчно да си припомним какво стана преди две години в Гълъбово заради опасността от затваряне на ТЕЦ "Брикел”, в който работят 2 хиляди души. И който, на всичко отгоре, отоплява целия град.

С това обаче верижният ефект от евентуалното спиране на тези три централи не се изчерпва. Те работят с български въглища, тъй че неизбежно биха последвали големи затруднения за много от минните предприятия и хилядите работещи в тях. Само спирането на ТЕЦ "Бобовдол” би засегнало около 5 хиляди миньори. За да си представим възможните последици, е достатъчно да си припомним миньорската стачка от миналата зима.

Следващото звено във верижната реакция ще е АЕЦ "Козлодуй”. Увеличаването на дела ѝ в енергийния микс означава, че почти цялата произведена от нея енергия ще се продава на регулирания пазар на цена, която е дори под себестойността. Това ще лиши централата от приходите ѝ от продажбите на свободния пазар - за миналата година те възлизат на 150 милиона лева. Което пък ще означава декапитализация, замразяване на жизненоважните проекти за удължаване лицензите на двата блока на централата и липса дори на средства, необходими за гарантиране на безопасната ѝ работа. При тези обстоятелства няма да е никак учудващо, ако скоро се наложи цената на тока да бъде повишена, за да се предотврати фалит на АЕЦ "Козлодуй”.

Но и с това утрешните ефекти от днешното поевтиняване на тока за домакинствата не се изчерпват. Разместването на балансите между регулирания и свободния пазар неизбежно ще доведе до значително повишаване на цената на тока за индустрията и на енергийните ѝ разходи. Което за нея ще означава свиване на производството, продажбите и работните места. А за всички останали - по-високи цени и по-висока инфлация.

Историята с ЕРП-тата

Подобен, ако не и по-неприятен и при това съвсем непосредствен, ще е ефектът от евентуалното реализиране на най-разнообразните идеи за прогонване на т. нар. монополисти - ЕРП-тата. Да видим до какво ще доведе това - като оставим настрана факта, че това прогонване нито ще е справедливо, тъй като не в тях е причината за високите ни сметки, нито пък ще доведе до намаляване на цените. И че гневът срещу ЕРП-тата и набеждаването им като главен "виновник” са най-вероятно подклаждани от желанието да бъдат изместени, а бизнесът им да бъде иззет от други, засега анонимни играчи.

За да бъде приложен на практика най-"безобидният” вариант, за който се говори - отнемането на лицензите на тези дружества, най-вероятно ще трябва да бъдат нарушени както българското, така и европейското законодателство. Тази санкция засега изглежда несъразмерна на повдиганите срещу тях обвинения, които при това не са доказани, поради което най-вероятно би паднала в съда. Но даже нищо да не се случи, дори само приказките за отнемане на лиценза вече създават проблем. ЧЕЗ, например, е публична компания, чиито акции се търгуват на само на българската борса. Само заради словесните заплахи срещу нея цената на тези акции претърпя срив, загубите от който се измерват с много милиони. Впрочем, загубите са не само за ЧЕЗ, но и за притежаващите част от капитала на компанията български пенсионни фондове, на които разчитат хиляди бъдещи пенсионери. Ако този проблем бъде отнесен в съда, той може да ни струва доста скъпо.

Непосилно скъпо, но вече в милиарди, би струвал и вторият охотно споменаван вариант - държавата да изкупи активите и бизнеса на тези дружества. За това обаче пари няма, нито пък има откъде да се вземат, тъй че този вариант е невъзможен.

Като няма пари, ще ги вземем без пари, казват някои. Това е третият вариант - национализацията. Изглежда абсурдно, но явно при днешното състояние на някои от политиците и на т. нар. гражданско общество не е излишно да се каже какви биха били последиците. Най-видимите са пълна изолация в Европейския съюз, тежки глоби от съда на Общността и спиране на еврофондове. Както и паническо бягство на капитали и пълна инвестиционна изолация на страната.

Дългият списък на безумните идеи

Нито един от общите и личните ни материални проблеми не може да бъде решен без икономически растеж. А за страна като България растежът е невъзможен без външни инвестиции. Заради политическата криза обаче растежът и инвестициите вече са застрашени. Прилагането и дори само говоренето за идеи като национализацията води директно към тотален хаос, към икономическа и финансова катастрофа, чиято цена дълго ще плащаме.

А списъкът с подобни, витаещи във въздуха безумни идеи е дълъг и ще нараства още повече с наближаването на изборите. Като, например, поемане на властта от някакви анонимни инициативни комитети, разваляне на действащи договори, заобикаляне на действащото законодателство и конституцията и всевъзможни екзотични "нови политически модели”.

Всеки момент очаквам в списъка с "враговете на народа” да бъде вкаран и валутният борд; всеки момент очаквам да се чуят вечните заинтересовани глашатаи на неговото премахване. А на стартовата линия вече нетърпеливо загряват и едни други заинтересовани - защитниците на АЕЦ "Белене”. Впрочем, защо никой от днешните протестиращи не се сеща за тази най-голяма и най-скъпа лъжа в енергетиката ни?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #76

    БСП си мислеше, че като подстрекава хората, те ще свалят Бойко и ще поканят тях да управляват. В резултат на което, БСП ще може да замете под килима досегашните си далавери и ще може пак да краде.

    Оказа се обаче, че хората не само не ги искат, но и настояват да им се разследват далаверите.

    И сега всякакви червени шамани започват да набиват в главите на хората, че положението с протестите е лошо и че за цената на тока виновни няма.

    Аз се чудя защо от цената на тока да се вади ТЕЦ Бобовдол, а да

  2. Анонимен
    #75

    дали народа не вижда тия безумия или на някой му се иска да са безумия, защото народа се събуди и защото нищо вече няма да е като вчера!
    и дали това че политиката на някой тук е толкова тенденциозна,под ръководството на русия, че им се иска цялата нация да са емигранти и те спокойно да се настанят тук и да завладеят цялата ни територия и изкупуват като луди земите ни и всички апартаменти по морето и планините - всичко което е за продан.не можаха да ни направят 16 република но смятат че ще ни завладеят

  3. Анонимен
    #74

    Незнам защо така , но нашия народ явно е с доста къса памет - това не за пръв път се вижда и в цялата ни история. Не разбирам защо трябва постоянно да се говори как Борисов е виновен за всичко и сигурно и за войната в Ирак и АФганистан може би.
    Защо не се потърси първо сметка на тези които бяха преди него и с пъклените си договори които подписваха ни доведоха до това състояние.този проблем не е от вчера.
    Защо НИКОЙ не предложи да има закон ЗА КОНФИСКАЦИЯ на имущество и блокиране на сметките в офшорките

  4. Анонимен
    #73

    лошо е това , че ни обясняват как тая система видите ли е тооооооолкова трудно да се смени ,че почти невъзможно.просто желаят да ни ОБЕЗСЪРЧАТ И ТОВА Е!Мисля че дойде момента на истината и небива да се поддаваме на провокаций.Имаме хора за реформа и то във всички свери!имаме страхотни специалисти които избягаха навън и други правителства се ползват от знанията им.сега е момента да се обърнем към тях и те да подадат ръка на народа и всички заедно да НАПРАВИМ това което е НЕОБХОДИМО в тоз момент!

  5. Анонимен
    #72

    Че е криза по света, криза е...Но, че правителството на Борисов съсипа българската икономика мисля, че спор няма... Ползата от прословутата "финансова стабилност" на Дянков не се усеща в реалния бизнес...Какви кредити да вземаш, "какви пет лева" .Просто бизнес не може да се прави....И кой луд чуждестранен инвеститор ще дойде в България, освен ако не използва някоя европейска програма ...

  6. Анонимен
    #71

    Ами то вече става по-лошо. Очаква се глад. Миниятюрният резерв няма да стигне да се покрият нуждите за пенсии и болници. Какво следва? Никой не иска да поеме отговорност и нещата се отлагат. Това вреди сериозно на икономическата ни характеристика и качва лихвения процент. И всичко това го причини една кратина - Борисов и многото кратунчевчета около него. Този път искам да има осъдени!!!!!

  7. Анонимен
    #70

    Ами ако следваме тая логика...демек не тряя да протестираме срущу мизерията,тези умозаключения страшно много ми миришат...т.е. не направо ми вонят на част от сценерии целящ да сплаши "говедата" за да си траят,ами това което искаме в крайна сметка са хора които знаят пътя,вратичките,пътеките по които да минат и да преведат народа за да не поропада в подобни пропасти...има начин,сигурна съм,всяко действие си има и противодействие!За това са тези висши учебни заведения - да създават специалисти и експерти

  8. Анонимен
    #69

    В мътна вода риба се лови най-лесно! В България за съжаление не бе извършена декомунизация и сега хидрата използва момента на недоволство за свои цели. Несъмнено на хранените хора на КГБ в България е поставена задачата така да се дестабилизира страната, че за компрометираната България да няма място в Европейския съюз. А после тн. Общецтво на Независимите Държави да я лапне като узряла круша. Те и пари са готови да сипнат (братска помощ). След Съединението, когато Братята освободители си показаха истинското лисе, един белик българин констатира Неви щем нито меда, нито жилото, уви в някои червиви мозъци продължава да витае копнежът за Задунайска губерния и 16 република на СССР

  9. Анонимен
    #68

    Искането беше за национализация на ЕРП. Тогава добавената стойност от тяхните действия ще остава в България.

    А тази статия е една от тези, за които е направена следната песен:
    Али- бали на джумбали

    С али-бали на джумбали ни осукват либерали,
    все душата си продали , на пазари и педали!
    Али – бали на джумбали! Имало пари чували.
    Лихви, трик, а после – трици и продадени девици!
    Кряскат банкови дервиши: бог-пазарът цели висши!
    Жертви давайте му скоро! И грабете по-сурово!
    Али-бали на джумбали! Грачат

  10. Анонимен
    #67

    Штттт тихо, само тихо, умрете си тихо! Щото финансовите пазари ви чуват и цените на акциите ИМ падат.. Мрете, но тихо !Извинявам се от името на всички подложени на геноцид българи, спираме да се борим,спираме да крещим, отиваме в ъгъла на стаята, свиваме се на кълбо и чакаме съдбата .....и вдигането на акциите на международните финансови пазари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.