Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Би Би Си отбелязва 100 г. от създаването си на фона на въпроси за нейното бъдеще

0 коментара
Би Би Си отбелязва 100 г. от създаването си на фона на въпроси за нейното бъдеще

През есента на 1922 г. един носов глас прозвучава сред пращене по няколко хиляди радиоприемника: така се роди Би Би Си, превърнала се впоследствие в световен медиен гигант. Но Бийб (Beeb, както неофициално наричат корпорацията - бел. ред.), затънала в план за драстични икономии, празнува своята стогодишнина на фона на въпроси за бъдещето ѝ.

Във Великобритания Би Би Си заема специално място сред медиите. "Би Би Си, това сме ние!", възкликва Джийн Сийтън, преподавателка по медийна история в Уестминстърския университет. "Това е израз на нашето чувство за хумор, на нашите хобита, на нашите ценности". Тя не принадлежи "нито на правителството, нито на частна компания: тя принадлежи на нас (британците)", казва тя.

За почти седем милиона души денят започва с Радио 4 и влиятелното информационно предаване "Днес" ("Today"). През уикенда, предаването "Дойдох само да танцувам" (Strictly come dancing) - конкурс за танци, чието излъчване се радва на голям интерес вече почти 20 години - е най-коментираното в целия аудиовизуален пейзаж.

Дейвид Атънбъро, който е на екран от 50-те години, помогна на стотици милиони зрители да опознаят планетата. Що се отнася до сериалите на Би Би Си, като "Остри козирки" (Peaky Blinders), "Флийбег" (Fleabag) или "Убивайки Ийв" (Killing Eve) - те се излъчват по целия свят.

Причината е, че влиянието на Би Би Си далеч надхвърля границите на родната ѝ страна. Тя достига световна аудитория от 492 милиона души седмично според доклад за обществените медии в периода 2021-2022 г. Престижната мрежа Би Би Си Уърлд Сървис (BBC World Service) излъчва на около 40 езика. Тя е важен инструмент на британската "мека сила".

За един век групата остава вярна на изначалната си тройна мисия: "Да информира, да обучава, да забавлява". "Тези ценности са основата на всичко, което правим", обяснява Джеймс Стърлинг, който отговаря за честването на годишнината на Би Би Си.

Безпристрастност

Друга дума, която винаги присъства: безпристрастност, издигната в "приоритет" от ръководителите на медийната група, въпреки че Би Би Си често получава критики от консервативната власт.

Правителството обвини Би Би Си, че е отразила Брекзит с пристрастна враждебност към идеята за напускането на Европейския съюз. В по-общ план то я упреква, че като цяло повече се фокусира върху грижите на градските елити, а не на обикновените хора. В нападките се включиха и таблоидите, винаги готови да се нахвърлят върху Би Би Си.

Правителството на Борис Джонсън замрази през януари за две години таксата за обществената медия (159 лири или 181 евро на година): сериозен удар, като се има предвид, че инфлацията в страната е почти 10%. Той дори призова таксата напълно да отпадне, заплаха, която предизвика противоречия дори в консервативните кръгове.

Вследствие на бюджетния натиск компанията обяви през май план, който предвижда икономии в размер на 500 милиона лири (586 милиона евро). Около 1000 служители (от общо 22 000) са освободени; някои канали се сливат, други минават изцяло онлайн.

Тези трудни финансови обстоятелства са придружени от отлив на аудитория към платформите, особено сред младите, което съответно води до поставяне под въпрос на смисъла от таксите.

"Гордост"

Все пак появяват се и нови успешни формати. Журналистът Рос Аткинс се превърна в едно от лицата на обновлението в групата със своите "explainers": кратки видеа, посветени на дадена гореща новина, с анализ, проверка на факти и контекст.

Те се разпространяват в социалните мрежи и имат милиони гледания по света, на сайта на Би Би Си и по телевизията.

"Милиони хора продължават да следят новините по Би Би Си. Милиони други обаче се информират от Туитър, Инстаграм, ТикТок", казва Аткинс пред Франс прес. Именно към тях е насочена работата му. "Нашата аудитория показва, че за такъв тип журналистика има публика".

Рос Аткинс е в Би Би Си от 2001 г. и е наясно с трудностите на корпорацията. "Това ще повлияе на всички, които работят тук". Но, за него "гордостта да си журналист в Би Би Си" остава непроменена и той все още има усещането, че работи "за най-добрата медийна организация в света".

Известният водещ на "Днес" ("Today") Ник Робинсън си задава въпроси за бъдещето на Би Би Си. "Ако поколението на моите деца стигне до заключението, че то няма нужда от (Би Би Си), че може да получава всичко, което иска от Ютуб, Скай (частният канал на "СкайНюз"), Нетфликс, тогава отиваме по дяволите", казва той, цитиран от в. "Телеграф".

"Но всъщност си заслужаваме да вървим по дяволите, ако не сме в състояние да докажем на хората своята добавена стойност", допълва той.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.