Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БИБА: Кабинетът още не е създал условия за ускорено икономическо развитие

0 коментара

Асоциацията на чуждестранните инвеститори в България(БИБА) твърди в Бялата книга за чуждестранните инвестиции, че правителството трябва да създаде условия за ускорено икономическо развитие.

В обръщението на президента на организацията Кирко Кирков, озаглавено " За бизнес климата в България или защо все още инвестициите са малко?", се казва, че в края на 2002 г. прилагането на адекватни мерки за успешна икономическа реформа не е достатъчно активно. Кирков твърди, че основното предизвикателство пред страната е дали ще бъде готова за присъединяване към ЕС през 2006-2007 година.

Като основни проблеми са посочени слабата производителност и ниските доходи на населението. Без ускорено икономическо развитие България не може да стопи огромната разлика между своя стандарт и този на страните-членки на ЕС и на държавите от първата вълна на присъединяване.

Като основен начин за постигането на тази цел е посочено рязкото увеличаване на инвестициите в страната. Кирков пише, че е "крайно време носталгията по "лесните пари" от приватизацията да приключи и държавата да предприеме сериозни и ефективни действия в посока увеличаване на инвестициите".

Сред причините за недостатъчните инвестиции са посочени липсата на целенасочена и постоянна политика за тяхното привличане и липсата на достатъчно добър инвестиционен климат.

България е на последно място в привличането на инвестиции спрямо останалите страни, поели пътя на прехода в началото на 90-те години. Докато в страните от Централна и Източна Европа делът на общите инвестиции съставлява около тридесет процента от БВП, в България той заема малко над половината от това равнище или 18.3 процента през 2000 година и 20.4 процента през 2001 година.

Всяко министерство - с отделна политика, липсват приоритети

В обръщението се казва, че страната все още не е избрала икономически модел на развитие и не е дефинирала приоритети. Според БИБА, България не разполага с действащи средносрочни стратегии за повишаване на производителността, енергийната ефективност и конкурентоспособността.

Оценката на чуждестранните инвеститори е, че всяко министерство разработва собствена програма за развитие, но липсва координация и приоритети, затова обвързаността на общата политика остава само на теоретично ниво.

От БИБА препоръчват усилията да бъдат насочени към не повече от две или три направления, където е най-вероятно бързо да бъдат привлечени сериозни чуждестранни инвестиции - енергетика, инфраструктура, туризъм, селско стопанство, лека и преработвателна индустрия.

Инвеститорите предлагат пет важни стъпки, които ще "отпушат" притока на инвестиции:

- подобряване работата на съда - бързо арбитражно производство, реален контрол върху действията на магистратите, генерален ремонт на ГПК и реалното му приложение;

- подобряване дейността на митническите власти

- създаване на експортно-импортна банка EXIM с цел насърчаване на експорта и последващо намаляване дефицита по текущата сметка;

- значително повишаване ефективността на данъчната администрация чрез законодателни и административни промени.

- съгласуване степента на готовност на данъчната администрация да реагира компетентно при преминаването от 1 януари 2003 г. на публичните дружества към международните счетоводни стандарти;

- ефективен модел за постепенна децентрализация на бюджета в полза на общините, изготвен с консенсус между общините, правителството, бизнеса.

По отношение на малките и средни предприятия инвеститорите предлагат подобряване на административните процедури, намаляване на данъчното облагане, обслужване на едно гише, по-добро усвояване на средствата по предприсъединителните фондове и др.

Индивидуален подход към големите проекти

БИБА предлага към големите инвестиции да се приложи индивидуален подход. Оценката е, че от началото на прехода все се говори за големи проекти и все нещо забавя реализацията им. Тези, които тръгват, стартират с голямо закъснение (Маказа), други се бавят (Дунав мост, Марица-Изток 1 и 3), а за трети въобще не е ясно дали и кога ще стартират поради неясноти в предварителното им планиране (Горна Арда).

Сред предложенията на инвеститорите са изготвяне на специално законодателство за инвестиционни проекти, които са от особено значение за държавата и разработване на програма за конкретна държавна подкрепа по всеки приоритетен проект с ангажимент на ниво премиер или вицепремиер за оказване на директна помощ.

Другите власти и частни интереси влияят на съдебната система

В частта на Бялата книга, посветена на съдебната система се казва, че решаването на проблемите не може повече да се отлага във времето. Според асоциацията липсата на ефективно правораздаване може да се превърне в сериозна пречка за присъединяването към ЕС.

Чуждестранните инвеститори смятат, че съдебната власт не е достатъчно добре финансирана. У нас бюджетът и бил 0.3% от БВП, срещу 2% до 4% от БВП в страните-членки на ЕС. Повечето средствата се разходват главно за заплати и осигуровки на съдиите и персонала, поради което почти не оставали средства за подобрение на материалната база на съдебната система.

БИБА смята, че съдебните производства са бавни и неефективни, планирането на съдебната дейност подсказва лоша организираност, непрозрачност и безкритерийност при разпределянето на делата.

Практиката на различните съдилища от едно ниво често е противоречива, а висшите съдебни инстанции не правят достатъчно за уеднаквяването ѝ.

Наказателното правораздаване е явно неефективно. Дейността на прокуратурата, следствието и наказателните съдилища и особено взаимодействието между тях се нуждаят от рационализация и резултатност. Създава се впечатление за безнаказаност на престъпността.

Системата на доказателствата и доказателствените средства - особено по сложни търговско-правни спорове и административно- или наказателно-правни дела, свързани с някои специфични сфери на търговския оборот - се оказва остаряла, създава се практическа невъзможност за обосноваване на искове, твърдения, позиции в процеса.

Фирмените производства отдавна са се превърнали в кошмар за всеки търговец, смятат инвеститорите. Регистрациите на елементарни промени по партидите на вписани вече дружества се бавят, поставят се неадекватни и непредвидени в закона изисквания като условия за вписване

В заключение от БИБА пишат, че констатациите в Бялата книга затвърждават общественото мнение, че в българската съдебна система цари корупция, че системата продължава да действа неефективно, конюнктурно и под влияние на другите власти или на частни интереси.

Все още е лесно да се укриват данъци

Едно от основните заключения в частта на книгата, посветена на данъчната политика е, че "сивата", неплащаща данъци икономика, продължава да бъде внушителна. Инвеститорите смятат, че засега, изглежда, по-изгодно е да се поддържа специално счетоводство, укриващо реалните обороти, отколкото да се спазва законът.

От БИБА смятат, че данъчните проверки и ревизии се концентрират неоправдано много именно върху данъкоплатците, които имат желанието да бъдат коректни и представят на данъчните органи реални счетоводни отчети и данъчни декларации. В същото време много техни конкуренти от "сивата икономика" само печелели от днешното състояние на данъчната система.

Бялата книга на БИБА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.