Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бих приветствал, ако бизнес клуб "";Възраждане"" ме подкрепи

0 коментара

Валери Найденов вижда бъдещото на БНТ или като приватизирана, или като подчинена на премиера. Вие съгласен ли сте с него?

Колегата Валери Найденов, когото аз много уважавам като един от добрите български публицисти, не се е запознал с основните правила, регулиращи обществено-правните телевизии в рамките на ЕС - за където сме се запътили. В моята концепция съм упоменал точно за кои протоколи и за кои нормативни актове става въпрос. Всеки, който пожелае, може да ги прочете изцяло. Ако ние искаме някога да влезем в ЕС, и това да стане след три, четири или пет години, ние нямаме право да унищожаваме нашата обществена телевизия, напротив, трябва да я направим такава. В европейските стандарти много ясно и категорично е записано, че обществото освен комерсиални, търговски телевизии, има нужда от една обществена телевизия, която да задоволява пълноценно неговите потребности.

Хачо Бояджиев предложи БНТ да бъде обявена в ликвидация. Какво мислите Вие?

Тази идея не е на Хачо Бояджиев. Тя битува в публичното пространство от 1991 г., когато аз постъпих в телевизията. И тогава - между другото, още по времето, когато шеф беше Огнян Сапарев, малко преди СДС да спечели за първи път изборите 1991 г., тогава се обсъждаше тази идея на много високо политическо равнище. Целта беше БНТ да се отърси от комунистическото си минало, да се отърси от факта, че 30 години е била идеологически инструмент на ЦК на БКП - така е било записано във всички документи, заедно с Българското радио, БТА, и София прес. Това бяха институциите, които ясно бяха дефинирани като идеологически институти на ЦК на БКП. И поради факта, че тогава щатът на телевизията беше много раздут, се търсеше начин тези хора да бъдат законно съкратени. Беше назряла идеята БНТ да бъде закрита за един час и в следващия час да бъде открита като нова телевизия. Закриваме Българска телевизия и откриваме Българска национална телевизия. И започва изграждането на една чисто нова институция, един чисто нов организъм, назначава се един генерален директор и се започва от А. Говоря за чисто административно закриване на юридическото лице БТ и създаване на юридическото лице БНТ. Това не се случи, защото идеята беше отхвърлена. Не можаха да измислят критериите, по които щяха да бъдат назначавани и преназначавани хората. Щеше да се получи един административно-юридически батак. Тогава бях революционни времена. Сега, меко казано, ми си вижда абсолютно нереално БНТ да се закрива и да се открива наново.

Вашата концепция предлага да пренесем опита на Германия в България. Възможно ли е това заимстване едно към едно?

В момента ние, които работим в телевизията, се возим на трабант все още. Десет години ние ползвахме трабанта като средство за придвижване и като моторно превозно средство в прекия и преносен смисъл. Крайно време е вече да помислим за едно съвременно превозно средство. И то да е като Мерцедес или БВМ. Това, което аз предлагам, е замяна на трабанта с Мерцедес или БМВ. За това се спрях на германския модел, който се е доказал в практиката. Освен това, германците са взели от своя страна някои добри неща и от френския модел, и то италианския, и от австрийския.

Бедният български народ може ли да си позволи Мерцедес?

Бедният български народ може поне един мерцедес да издържи. Виждате по улиците колко истински мерцедеси има. Мисля, че България може да си позволи една телевизия, една единствена за държавата, но направена като мерцедес. Трябва да започнем да изграждаме този мерцедес. Ние няма да го изградим за една или за две година. Концепцията ми, искам да подчертая, е за един десет годишен период.

Михаил Пандурски е Ваш съавтор за концепцията. Кой от двама Ви ще бъде генералният директор?

Аз съм кандидатът за генерален директор, г-н Пандурски е част от моя екип, с който сме готвили концепцията. Тя е готвена не само от мен и него, още седем - осем души даваха съвети по отделните глави.

Прави впечатление, че има много нови отдели, щатни длъжности...

Няма щатно разписание в концепцията.

Концепцията не предлага ли много повече разходи, отколкото телевизията може да си позволи?

Тази структура, всичко, което е предвидено в концепцията, ще бъде преформулирано в един план за действие, в един календарен план, по години, по месеци, за да се знае точно в какъв интервал от време, по коя част от проекта се работи.

Но самият директор се избира сега за три години, а Вие казвате, че планирате един десет годишен период?

Директорът е избиран за три години и ако след този период, не дай Боже, примерно аз се проваля, тази концепция ще подаря на следващия генерален директор да я изпълнява и той.

Тази холдингова структура, която предлагате в концепцията си, не улеснява ли бъдещата приватизация на БНТ?

Не. Защото БНТ е дефинирана като обществено-правна телевизия и е юридическо лице, според правилата на нормативните актове на ЕС. Никой не иска да приватизира ZDF и ARD в Германия, France2 във Франция, ORF в Австрия, RAI в Италия. Това са телевизионни компании, създадени да обслужват публични интереси, интересите на обществото като цяло. Там са предвидени няколко начина на финансиране, включително от рекламни приходи, от спонсорство, от радио-телевизионни такси и т.н. Това съчетание на комерсиалността с обществените интереси е характерно за тези телевизии. Нито една частна телевизия, например, не би направила предаване за религия, нито една частна телевизия не би си позволила да излъчва в неделя сутрин от някоя катедрала или от църквата "Св.Александър Невски", неделната литургия или по-точно неделната служба. А това го прави всяка една обществена телевизия в Италия, Франция, Германия или Австрия.

Вие ще го направите ли?

Разбира се, че го предвиждам!

Говори се, че Вие сте кандидата на клуб "Възраждане" за шеф на БНТ?

Аз не съм чул клуб "Възраждане" да издига кандидат за генерален директор на БНТ. Не знам кой го говори това. Ако те ме подкрепят, за което нямам индикации все още, аз с удоволствие бих поел всякаква подкрепа. Клуб "Възраждане", според мен, е създаден с една доста интересна цел - така нареченото възраждане на бизнеса в България и да съдейства за по-добрата комуникация между едрите бизнесмени, едрия национален капитал и съответните управляващи. Страната има нужда от това. Последните 7 - 8 години изцяло беше нарушен диалогът между бизнеса и управляващите, водеха се безсмислени войни и битки. Доколкото съм запознат с идеите на клуб "Възраждане", те искат да прекратят подобна порочна практика и да започнат да провеждат един прагматичен диалог между управляващите и бизнеса - нещо, полезно за държавата като цяло. Аз бих приветствал, ако бизнес клуб "Възраждане" ме подкрепи.

Имате ли доверие на българския бизнес, който се формира през последните 10-15 години у нас?

Доверие в българския бизнес? Ние сме вече в 21 век и според мен е твърде глупаво да правим анализ на 90-те години кой как е натрупвал капитали. Доверие в бизнеса няма как да нямаме, по простата причина, че той е някаква реалност. С него трябва да се съобразяваме. Похвално е, че има хора, които искат да инвестират в България, а не да си изнасят парите навън. За мен по-важно е друго - да има правила за правене на бизнес в България , да има правила за плащане на данъци, правила за отношенията държава-бизнес. Трябват правила, ясно регламентирани, а не бизнесмени и министри да се срещат по градинките тайно.

Ще върнете ли на екран "Гласове", "Всяка неделя", "Наблюдател", Иван Гарелов?

Всичко зависи от концепциите, които те ще предложат. Какъв тип предавания ще искат да правят - външна или вътрешна продукция. Оттам насетне, това няма да зависи само от мен. Зависи от програмния съвет, от управителния съвет и чак накрая от генералния директор. Аз имам твърдото намерение да въведа "фокус-групите", които ще оценяват предаванията. При съмнения ще търсим и маркетингови, и социологически агенции, които да преценяват дали дадено предаване в даден пояс е събрало достатъчно зрители.

Защо предвиждате в Обществения съвет да влязат министри, депутати, те няма ли да засилят държавното начало в БНТ, вместо гражданския сектор?

Напротив, тези две неща трябва да вървят ръка за ръка. За кого работи държавната администрация според Вас? За кого?

Би трябвало за нас, ние плащаме.

Точно така, те се издържат с нашите данъци. Значи държавната администрация е част от обществото. По правило тя трябва да работи не срещу обществото, а за това общество, за неговото развитие. Защо трябва да ги разделяме нещата? Всяка една администрация или институция, когато има нещо да каже на обществото и това е за доброто на обществото, е добре дошла в обществената телевизия. Идването може да бъде под формата на участие в някое предаване...

В "Актуално" например...

...в "Актуално" или в "Неактуално" например.

Ще има ли тип "Актуално" на екран, когато станете директор?

Не в този вид, в който съществува в момента. Защото за мен "Актуално" представлява един първобитен начин на безсмислена пропаганда.

В техническата част на концепцията, оставам с впечатлението, че сте предрешил вида техника за телевизията. Не мислите, че трябва технологическото и техническо обновяване да е прозрачен процес?

Разбира се, че трябва да бъде прозрачен процес. Тук става дума за доста пари. Това преоборудване, за да не спира 24 часовия производствен цикъл, трябва да става по етапно. Аз имам идея, но не съм я написал съзнателно в концепцията. Защото с бюджета, който е заделен за тази година и с евентуалните рекламни приходи, които са заложени за тази година, а те едва ли ще могат да бъдат изпълнени, защото това е максимумът, който сме заложили - едни 70 милиона лева, е просто глупаво да говорим, че може да заделим един или два милиона за технологично преоборудване или дигитализиране на което и да е студио, или за закупуване на цифров ПТС, или купуване на каквато и да е техника от ново поколение. За това аз съм си изработил една схема за евентуално външно финансиране на телевизията, която според мен при добра воля и на държавата, и на обществото, и на съответните хора, към които ще се обърнем, ще проработи. Но нека я запазим в тайна. Защото ако телевизията не се цифровизира и обнови технологично, до една година и половина ще загина. Освен всичко, ако до една година не започне цифровизацията на телевизионния фонд, говоря за архива, той също ще загине. БНТ е пред технологичен колапс. Опасността някое предаване да не се произведе или да спре по средата е огромна. Виждате дори, че игралните филми, за които се предполага да са с идеално качество, поради старите касети, които се ползват, понякога има сривове, понякога има нагъване на ленти, което е недопустимо. Така че за мен най-важната първа стъпка е изработването на календар за поетапно цифровизиране и технологично обновление.

Смятате ли, че членовете на СЕМ, ще надскочат непубличните си мотиви при избора на шеф на БНТ?

И друг път съм го казвал. Аз вярвам в професионалните качества и биографиите на всички хора, които в момента са членове на СЕМ. За тях това е първият изпит, защото е изпит и за мен, но и за тях. На тях им предстои един конкурс за още една търговска комерсиална честота за телевизия, на тях им предстои прелицензиране на кабелни оператори. Дейност с огромна обществена значимост. Хората под лупа ще гледат какво правят и ще сравнява с дейността на бившия НСРТ. Те трябва да надскочат параметрите на НСРТ, за да заработи този орган в полза на обществото. Познавайки хората в СЕМ, искрено се надявам, че те ще успеят. Също така искрено вярвам, че те няма да се поддадат на негативни влияния отвън, които се опитват да предрешат въпроса.

Значи вярвате, че Стоян Ганев и Кеворк Кеворкян няма да окажат натиск при избора на шеф на БНТ?

Аз нищо не мисля във връзка с Кеворк Кеворкян и Стоян Ганев, защото не мога да предположа какво точно те ще направят. Аз вярвам в СЕМ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.