Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бин Ладен изпреварил Буш с атаките от 11 септември

0 коментара

Ден преди атаките на 11 септември американски служители приели план за противодействие срещу лидера на Ал Каида Осама бин Ладен и за сваляне на правителството на талибаните в Афганистан, което му дало убежище. Това обяви във вторник федералната комисия, разследваща атентатите, предаде Ройтерс.

Комисията бе създадена след критиките на бившия координатор на Белия дом за борбата срещу тероризма Ричард Кларк, който обвини администрацията на Буш, че е пренебрегнала заплахата от Ал Каида преди атаките и се е съсредоточила върху заплахата от Ирак.

Първа даде показания Мадлин Олбрайт, държавен секретар по времето на президента Клинтън. Тя заяви, че екипът на Клинтън е направил всичко, за което се е сетил, въз основа на наличната тогава информация, за да попречи на Ал Каида.

Планът на Буш

Служители от правителството на Буш приели на 10 септември 2001 г. стратегия, предвиждаща първо американски пратеник да отиде в Афганистан и да даде възможност на талибаните да прогонят Осама бин Ладен и Ал Каида от страната, се казва в предварителен доклад на комисията. Ако този ход се окажел безрезултатен, планът предвиждал оказване на дипломатически натиск върху талибаните и насърчаване на атаки срещу бази на Ал Каида от противници на талибанския режим в страната. Като последно средство за отстраняване на режима, САЩ щели да използват по-преки действия.

В същото време в доклада се посочва, че от пролетта на 1997 г. до септември 2001 г. правителствата на Клинтън и Буш правили опити да убедят талибаните да прогонят Бин Ладен в страна, където може да бъде съден. Усилията обаче не дали резултат, въпреки че САЩ потърсили помощ от Пакистан, ОАЕ и Саудитска Арабия. Клинтън и Буш не предприели военни действия срещу Ал Каида преди 11 септември и това позволило на извършителите на атаките да им се изплъзнат, се отбелязва в текста.

Документът бе разпространен в момент, когато комисията започна да изслушва високопоставени служители във връзка с разследването.

Сегашният държавен секретар Колин Пауъл защити администрацията на Буш срещу обвиненията, че не е направила нищо сериозно срещу Ал Каида.

Той посочи, че администрацията е разкрила заплахата по- отрано и е изработила стратегия за елиминиране на терористичната мрежа, както и на режимите, осигуряващи подслон на терористите, включително чрез освобождаването на Ирак.

Клинтън също мислел за удари срещу Ал Каида

Преди това Мадлин Олбрайт каза, че денят, в който през 1998 г. е бил извършен бомбен атентат срещу американски посолства в Африка, е най- лошият по време на нейния мандат. След като разбрали, че зад атаките стои Ал Каида, Клинтън е разпоредил бомбени удари срещу цел на групировката.

Олбрайт посочи на сегашната администрация, че Ал Каида не е просто военна организация - тя е идеология, срещу която е нужно да се борим.

"Ал Каида е идеологически вирус. Докато не бъде открито правилното лекарство, вирусът ще продължи да се разпространява", каза Олбрайт.

Тя заяви, че симпатизира на Буш и останалите, които са заели отговорно позиция и предупреди, че след последните атентати в Мадрид американците трябва да очакват още атаки на своя територия.

"Всички знаем, че историята се живее напред, а се пише назад. Сега много неща изглеждат очевидни, но те не бяха толкова ясни преди 11 септември. Но мога със сигурност да кажа, че президентът Клинтън и екипът му направихме всичко, което можахме, всичко, което се сетихме въз основа на наличната тогава информация, за да предпазим народа си и да разбием Ал Каида." - каза Мадлин Олбрайт, цитирана от Би Би Си.

Самият Ричард Кларк, който отправи критиките към Буш, ще бъде разпитан от комисията в сряда.

Говорителят на Белия дом Скот Маклелън обвини Кларк в политически опортюнизъм преди президентските избори през ноември.

Вицепрезидентът Дик Чейни каза, че Кларк просто е пропуснал голяма част от това, което е направено по времето на неговия престой в Белия дом.

Чейни също така постави под въпрос ефективността на антитерористичните усилия на самия Кларк, като цитира атаките срещу американски посолства в Източна Африка през 1998 г. и други инциденти.

Клрак координираше антитерористичната дейност при четири последователни администрации - от Роналд Рейгън до Джордж У. Буш.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.