Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Биоенергията може да е колкото полезна, толкова и опасна

3 коментара
Биоенергията може да е колкото полезна, толкова и опасна

Без солидни гаранции за устойчиво развитие на биоенергията, нарастващото ѝ търсене може да предизвика неустойчиви практики в горите, увеличаване на насажденията от енергийни култури върху обработваема земя за производство на храни или пасища с висока консервационна стойност. Това предупреди международната екоорганизация WWF във втората глава на доклада си “Живи гори”, представена в четвъртък в Лондон.

Необходими са силни социални и природозащитни мерки за предпазване на хората и планетата от неустойчивите планове за биоенергията, смята природозащитната организация, според която без разумни планове за използването ѝ от полезна, този вид енергия може да стане опасна за природата.

"Биоенергията не е по презумпция добра или лоша", казва координаторът по биоенергията на WWF Ласло Мате. “При подходящи условия тя може да помогне за смекчаване на климатичните промени и да направи надеждната енергия достъпна за повече хора по целия свят. Същевременно обаче тя може да постави в по-голям стрес вече претоварените ресурси на планетата", допълва той.

Биоенергията идва от материали като дърво, захарна тръстика, царевица и водорасли. Тя често е смятана за устойчива алтернатива на изкопаемите горива, а правителствата, обявили амбициозни ангажименти за намаляване на емисиите на парникови газове, разчитат предимно на биоенергия, за да постигнат целите си.

Тъй като биоенергийните култури могат да се конкурират за една и съща земя с хранителните култури, ще бъде от решаващо значение да се подобри ефективността на селското стопанство и да се произвежда същото или повече с по-малко земя и вода. В противен случай цените на хранителните продукти може да нараснат, което ще направи бедните общности по-уязвими, пише в доклада “Живи гори“.

Освен това WWF застъпва становището, че биоенергийният сектор трябва да приеме доброволни стандарти, които взимат предвид тези проблеми, на принципа на Кръглата маса за устойчиви биогорива и на международния стандарт за устойчиво управление на гори FSC.

"Ще нанесем повече вреда, отколкото полза, ако директно добавим биоенергията към сегашния енергиен микс", смята представителят на WWF.

“Можем да защитим горите и да преминем към възобновяеми енергийни източници, но не и ако работим по досегашния начин. Биоенергията трябва действително да замени изкопаемите горива", посочва Мате.

Екоорганизацията препоръчва намаляване на общото потребление на енергия, включително чрез инвестиране в енергийно-ефективни сгради и транспортни системи и чрез използване на възобновяемо генерирано електричество като основен източник на енергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  2. Анонимен
    #2

    А и екозащитници и био-там еди какви си "активисти"ще прогледнат,ама дано вече да не бъде късно.Алтернативните източници на енергия са морските вълни,планинските реки и потоци,вятърът и слънцето.Другото да го оставят на мира.

  3. Анонимен
    #1

    Всичко, с изключение на слънцето и вятъра, е неподходящо в дългосрочен план.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.