Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бирата и единството на ГЕРБ

0 коментара
Вододелът вече е ясен – от празника Банго Васил нататък нищо няма да е същото. И това се отнася не само за управляващите. Отнася се за всички нас – т.е. управляваните. В публичното пространство приятният премиерски баритон, разпъващ чадър над "Мишо Бирата” (по неговите собствени думи), ще отеква по-дълго, отколкото можем да си представим.

И в същото време не е трудно да се предвиди, че когато тази реплика започне да заглъхва – или малко преди това – ще се разнесат други гласове, може би отново в диалог с действащия премиер. И вероятно правилото за градация ще продължи да се спазва и лавинната последователност във въпросите към премиера за агентурния прякор "Буда” (примерно) или за "възродителния процес" ще са доказателство в тази насока, независимо дали атаките идват от РЗС, от вестник "Галерия” или отнякъде другаде. Така вместо разпъване на чадър и ходатайстване за ломската митница в бъдеще може би ще чуем как се съсипва нежелан конкурент, как се уреждат магистрални търгове или как се замитат следи на агентурно минало. А може и нещо съвсем друго да чуем!

От всичко това следват три основни извода:

Управлението на ГЕРБ се намира в първата си сериозна криза;

Премиера го надиграват на собствения му терен – подслушване и тайни служби;

От 14 януари 2011 нататък нашенските политици (и не само те) ще водят телефонните си разговори по съвсем различен начин.

Естествено, сеизмични вълни имаше и преди. В българските условия подобни сътресения са предвидими за всяко управление и за всеки мандат. Само че ГЕРБ някак си естествено станаха рекордьори по скандална специфичност, защото кадровите провали с Румяна Желева и с Калина Илиева са без прецедент за последните 20 години. Рекордът беше затвърден, когато вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов се изцепи от трибуната на парламента и огласи телефонните разговори на неколцина гузни и недодялани лекари, само че забрави да каже кой и защо е разпоредил използването на СРС в конкретния случай. Така той се постави над закона, според който такива средства са допустими само и единствено за целите на разследването, и то в строго определени случаи.

След този гаф отговорните институции удобно замълчаха, но си направиха лоша услуга, защото следващият удар – флашката за "Мишо Бирата” – ги свари неподготвени и без морално извинение за безгръбначието им.

И тук е мястото да се каже, че няма абсолютно никакво значение дали някаква експертиза ще докаже дали записът е автентичен или не. Защото признанията, че такива разговори са водени, последваха невероятно бързо и самият премиер трябваше да мине в кръгова отбрана и да се крие зад публични полупризнания и зад неудобния президентски гръб, което – ако перифразираме неговите собствени думи – прави ситуацията "таралежна”.

Защото съвсем скоро преди това същият премиер беше заявил, че "на практика България вече няма президент.” (Да им имам далновидността на родните политици!)

Чуват се обаче и мнения, които оспорват оригиналността на скандала с врачанската бира и припомнят прословутата реплика на Петър Младенов за танковете, която в известна степен повлия хода на българската история. Вярно е – паралел има, и то поне в три направления. Първо – че дори едно изречение може да ти отреже главата. Второ – че мухлясалите тоталитарни рефлекси водят до обявяване на всеки запис за монтаж. И трето – че противниците обикновено изчакват с месеци, преди да ти изкарат кирливите ризи.

Стига обаче с историческите сравнения, защото ситуацията има далеч по-важно измерение – и това е

единството на управляващата партия ГЕРБ.

Може би най-интересната статистика за членската маса на въпросната формация би била една проста таблица, показваща настояща и бивша партийна принадлежност. Знаете ли какво би се получило?

Статистическият резултат недвусмислено ще покаже, че реалните донори на партийна маса в ГЕРБ на практика са СДС, БСП, тук-таме НДСВ и още някои други комбинации и люспи. Хората, за които ГЕРБ е първото партийно членство в живота им, решително са в малцинство. Или казано по друг начин – ГЕРБ е прибрал при себе си множество партийни "изрезки”, включващи както недоволни, прогресивни и свободомислещи хора, така и опортюнисти, отцепници, изгонени, заблудени и всякакви други. И докато "старите партийци” на прехода не отидат в пенсия, тази картина ще се възпроизвежда – в по-малка или в по-голяма степен – в следващите партийни формирования, които ще се появяват на българската политическа сцена.

Върху тази основа не е трудно да се прогнозира душевният смут, който отскоро броди из партийните управленски редици. Несъмнено в огромната си част членовете на ГЕРБ ще изразят подкрепа за лидера и партийната линия. Мнозина ще го направят, защото вярват и се уповават на партийното ръководство. Други ще го направят, защото положението на управляващи в момента е изгодно за тях и ще жертват принципи заради власт, приспивайки съвестта си с твърдението, че в политиката това е аксиома.

Трети обаче ще ръкопляскат от страх.

И този страх – и то не отскоро – е истинската визитна картичка на настоящата власт, защото респектът от силовите методи бе заложен още в първите дни на управлението на ГЕРБ и същото това управление сега сега ще трябва да храносмила плодовете на собствената си политика.

Както винаги при подобни кризи най-пострадавши са разумните хора, доколкото са представени във всяка власт и доколкото са наясно, че ролята им в новата българска история е ограничена. Техният глас – ако изобщо си отворят устата – може да стигне до нечии уши, но промяна няма да има, защото ембрионалният ген на ГЕРБ е едноличното управление. А там идеологията е ясна: самоизтъкване, медийни лакърдии, заглушаване гласа на инакомислещите – и в същото време (зад кадър) опит за дългосрочно овладяване на икономическите лостове в държавата.

Ако пък някой не вярва, че подобна тактика е печеливша, нека гледа поръчковите рейтинги и последните изборни резултати. Само че откатът при подобна залпова риторика е само един – затаяване на недоволство сред разумните в ГЕРБ.

На този етап обаче това недоволство няма да разцепи партията. И то не само защото до момента няма оспорено лидерство всред еклектичния сбор на "герберите”, а защото именно разумните и далновидните, дори да съберат нужната смелост, няма да искат да се отъждествят с образа на проваления политик, какъвто може да се окаже настоящият премиер.

Тогава остава втората вероятност – ако не се овладее кризата, ГЕРБ би трябвало да се разцепи. Всички обаче инстинктивно усещат, че в момента лидерът им търси върху чия глава да стовари нервността и страха си от провал, защото психологията учи, че когато в една затворена група властват страхът и принудата, те се прехвърлят и върху съзнанието на водача – неминуемо е.

Така че нормалният процес на вътрешно-партийна диференциация е повече от невъзможен, понеже както евентуалните претенденти за лидерство, така и пионерите във фракционно поведение прекрасно осъзнават, че ще бъдат смачкани и низвергнати, при това с недотам цивилизовани и демократични методи – та нали живите примери за премиерски реакции и МВР-акции са пред очите им!

Остава третият вариант, който обаче е най-неприятният – тихата ерозия на вътрешно-партийното единство. Помръкването на лидерската харизма ще бъде съпътствано с размиване на чувството за екипност и с почти невидими снежинки на неподчинение – ту правосъдният министър изненадващо ще възрази срещу това да бъде подслушвана, ту някой депутат ще се "разсее” при гласуване, ту някой доскорошен съратник ще даде анонс за дистанциране – и така нататък.

Всъщност

най-вероятният сценарий е трите процеса да вървят подмолно и паралелно

– с различни тласъци и ритъм.

И така до момента, в който снежинките натежат като айсберг и разнородната партийна конструкция на ГЕРБ се срути. Отломките няма да са приятна гледка, но междувременно щетите от сегашното управление ще придобиват все по-ясни измерения.

А те могат да се опишат с три думи –

регрес на демократичността.

Защото и за глухите вече е ясно, че нито действащият премиер, нито първите му заместници имат нужните демократични рефлекси на съвременно европейско ниво. Борисов и Цветанов просто не са имали шанса или желанието да осмислят школата на прехода – преди да дебаркират в Столичната община техният житейски път е лъкатушил повече през охранителни фирми и структури на МВР, обрасли до гуша с плевелите на прехода и с кадрите на ДС, а пък г-н Дянков е някак си повече американец, отколкото европеец – но това е вече друга тема...

Така че каквото и да правят хората от ГЕРБ, те няма да могат да избегнат историческата си отговорност. Няма да избягат обаче и от непосредственото партийно поръчение, което ще им се стовари на главите буквално в утрешния ден – че са длъжни да стиснат зъби и да издържат, докато вкарат лидера си в тихото пристанище на президентската институция.

Колко от тях обаче подозират, че това е предначертаният край на ГЕРБ?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.