Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката на Европа за Западните Балкани

6 коментара
Битката на Европа за Западните Балкани

Дълги години Брюксел приемаше за даденост, че външните граници на Европейския съюз са непоклатими, но сега предлага присъединяването на някои от най-бедните страни, в противовес на влиянието на Русия, Китай и Турция на Балканите, пише в сряда британският "Файненшъл таймс".

ЕК или Путин – кой ще получи Западните Балкани, пита германският в. "Ди Велт", докато "Тагесцайтунг" говори за "националистическите, корумпирани и псевдодемократични режими" в региона и изразява съмнение, че ЕС има адекватна стратегия.

"Файненшъл тамс" припомня, че председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обеща миналата година да предложи на шестте страни от Западните Балкани "правдоподобна" перспектива за влизане в ЕС. Тази седмица той публикува и стратегия, обясняваща какво означава това и изрази надежда, че някои от шестте страни ще се присъединят към блока до 2025 г.

Ентусиазмът в ЕС по повод разширяването му е в значителна степен изпарен, отбелязва изданието, но допълва, че приемането на страните от посткомунистическия Изток си остава едно от главните постижения на ЕС.

Сътрудничеството с държавите от Западните Балкани е важно от гледна точка на опита на ЕС да контролира миграцията и обещанието за членство в ЕС стана важен стимул за правителствата да приемат сложни решения, пише "Файненшъл таймс". Сърбия, например, се съгласи на по-големи отстъпки по отношение на Косово. При това само 26% от сърбите в момента смятат, че членството в ЕС е нещо хубаво. Ако ЕС отстъпи, то други – Русия и Турция – са готови да запълнят вакуума, допълва вестникът.

Изданието акцентира върху общите проблеми на страните от Западните Балкани – връзки на политиците с организираната престъпност, корупция и повсеместен натиск над медиите. При това нито една от тези страни не може да бъде назована страна с функционираща пазарна икономика.

Според "Файненшъл таемс" е правилно ЕС да изисква от претендиращите за членство държави преди това да оправят отношенията си със съседите – независимо дали става дума за отказа на Сърбия да признае Косово или пререканията на Македония за името ѝ с Гърция. Тези конфликти или вирулентният щам на етнонационализма, който ги подхранва – е невъзможно да бъдат внесени в ЕС.

Брюксел смята, че до 2025 г. най-добре подготвени за присъединяване към ЕС ще са Сърбия и Черна гора, но вратите са отворени и пред Албания, Босна и Херцеговина, Косово и Македония.

"Уолстрийт джърнал" отбелязва притесненията на ЕС от нарастването на инвестициите на Китай и Саудитска Арабия в региона. Русия отново се утвърждава, историческите връзки с Турция се възстановяват, пише изданието.

Като примери за външно влияние се посочва това, че саудитците строят джамии и курорти в Босна, а турското правителство реставрира мостове и джамии. Китайска банка финансира строителството на железопътна линия в Сърбия и сключи договор за автомагистрала в Черна гора.

Западните държави обвиняват руското разузнаване, че поддържа босненските сепаратисти както и настроените против ЕС националисти, които в края на 2016 г. направиха неуспешен опит за покушение срещу премиера на Черна гора. Москва отхвърля да има каквато и да е намеса.

"Тагесцайтунг" акцентира върху това, че Брюксел няма ясна концепция за Западните Балкани.

Изглежда, че от Сараево до Скопие упорито се налагат настроения от типа: ако вие не ни искате, ще си намерим други партньори.

В същото време в Сърбия, Черна гора, Македония, Албания, Косово и Босна и Херцеговина властват националистически, корумпирани и псевдодемократични режими, враждуващи помежду си. Според мнозина критици ЕС няма стратегия по преодоляването на тези конфликти.

Ако се съди по днешната ситуация, Сърбия и Черна гора не бива да бъдат обнадеждавани с перспектива да влязат в ЕС през 2025 г. Но Западните Балкани имат толкова сериозна геостратегическа тежест, че те следва да бъдат приобщени, пише "Ди Велт". Изданието също така отбелязва, че Русия, Турция, Китай, Садитска Арабия и Катар вече години наред се опитват да разширят своето влияние в региона.

Днес за Европа е важно в най-кратки срокове да гарантира своето влияние там. Според изданието, ако Западните Балкани не бъдат присъединени към ЕС, в Сърбия и Черна гора може да избухнат масови безредици, които да се прехвърлят и към съседни страни, превръщайки ги в удобна хапка за стратег като Владимир Путин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #6

    ЕС се превръща все повече от икономически в политически проект. Това само го отслабва икономически, а за военната му сила да не говорим. Разчита се на НАТО, но Тръмп им размаха пръст. Не съществува друга такава организация с 28 и планирани още поне осем члена, където всички въпроси да се решават с единомислие и всеки да има право на вето. Това води до тромавост и безизходица при вземане на важни решения.

  2. анита хегерланд
    #5

    ЕК: Процесът на присъединяване на Западните Балкани е "един от най-мощните инструменти за преодоляване на конфликти и налагане на сигурност и стабилност в Европа". Ограниченият прием на мигранти в Германия и финансовата обвързаност на Гърция и Турция с ЕС, поставя въпроса като решаващ за ограничаване на притока за "свободно придвижване към Германия". В резултат на това Германия ще подкрепи инициативите на Франция за финансова стабилност в еврозоната.

  3. Kiril Kovatchev
    #4

    Вероятно технически най-подготвени са Черна гора И Сърбия, но само Черна гора трябва да се приеме. Сърбите още не са си преболедували нацинализма и ще бъдат постоянна обструкция в съюза. Когато признаят Косово тогава могат да си мислят за влизане в ЕС.

  4. Филка Русофилка
    #3
  5. dimitardi100
    #2

    Много правилно решение за присъединяване ! Тези страни са част от Европа и би било много жалко ако Русия, Турция или Китай си развява коня там !

  6. Калико Джо
    #1

    Само не мога да разбера защо слага Черна Гора и Сърбия в един кюп. Първо - Черна Гора е малка и доста интегрирана със Запада (дори ползват еврото като национална валута!) страна, която Русия се опита да обърне към себе си чрез преврат, но не успя. Те са и член на НАТО, заедно с Албания, което е също важно за Европа. Сърбия от друга страна има правителство на крайните националисти (просто загубили всичките си войни), което не желае и да чуе за НАТО и е готово да поддържа Русия безусловно. Такава Сърбия няма място в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.