Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката за Газпром - кръстопът за Русия

0 коментара

Северните елени са капризни животни. Това откри Рем Вяхирев, когато наскоро си купи няколко елена за домашни любимци и те отказаха да ядат тревата, която им беше предложена. Никакъв проблем за шефа на най-голямата компания в Русия. Той просто изпрати един от самолетите на фирмата в Арктика, за да докара трева, която елените харесват.

Вяхирев разказа тази история на вечеря с останалите членове на борда на директорите на Газпром преди няколко месеца, но това не е първият път, когато енергийният бос използва монопола върху руския природен газ за необичайни цели. В продължение на години, твърдят критиците им, Вяхирев и останалите директори управляват Газпром като частна собственост, заделяйки средства, подкопавайки позициите на някои инвеститори и противопоставяйки се на всеки, който се опита да сложи ред.

Следващите десет дни ще покажат дали руският президент Владимир Путин ще сложи край на властта на Вяхирев над най-ценните ресурси на държавата и дали е готов да извърши сериозна реформа в страната, където корупцията и личното облагодетелстване все още са често срещани. Договорът на Вяхирев изтича на 31 май и държавата, с 38 процента от акциите на Газпром, е тази, която ще реши дали срокът му ще бъде удължен.

Не става дума само за борби в управителния орган на една компания. Обгърната от власт, пари и политика, битката за контрола над Газпром вече се разпростира и в други области. Решен да не се предава, екипът на Вяхирев напада с истинска ярост. Той организира завземането на контрола над независимата телевизия НТВ миналия месец - действие, което много хора възприеха като изпълнение на заповед от Путин или поне опит да се спечели благоразположението му. А съюзниците на сегашното ръководство започнаха през последните дни кампания за изключване на техния основен критик от борда на директорите и взеха мерки срещу неговата банка.

"Това ще бъде огромна битка, смята Крис Уийфър от брокерската къща Тройка дайълог. Въпросът е един от най-важните за страната. Тя определено е на кръстопът".

Заложено е бъдещето не само на една голяма компания, но и икономическото и политическото ръководство на страната. Често наричана "държава в държавата", Газпром контролира една четвърт от световните запаси на газ и осигурява седем процента от руския търговски оборот. Компанията е и най-очевидният символ на борбата за установяване на правила за корпоративно управление по западен модел и гарантиране на правата на инвеститорите десетилетие след като Русия започна да експериментира с капитализма. Акционери, представляващи малцинство в капитала на Газпром, твърдят, че ръководството се облагодетелства от скрити сделки и лишава компанията от ценно имущество.

Поддръжниците на реформи в Газпром възлагат надеждите си на Путин, който миналия месец призова за повече прозрачност в компанията и обяви създаването на комисия, която да обсъди промени. Правителството на Путин контролира пет от общо 11 места в борда на директорите, включително и председателското място, заемано от заместник началника на отдел Кадри в Кремъл Дмитрий Медведев. Заедно с Борис Фьодоров, единственият представител на акционерите на малцинството от капитала, това прави мнозинство в борда, достатъчно да се смени Вяхирев.

Но лагерът на Вяхирев контратакува Фьодоров. Серия съдебни искове, заведени от компания-съюзник на Газпром, замразиха два процента от капитала на Газпром, контролиран от банката на Фьодоров, Обединена финансова група /ОФГ/. Същият московски съд, който санкционира завземането на властта в НТВ от Газпром, постанови, че Фьодоров и трима други кандидати на ОФГ не могат да бъдат избирани в борда на Газпром на годишното събрание на акционерите на 29 юни.

В петък Газпром обяви, че няма да включи името на Фьодоров при гласуването. Чарлз Райън, директорът на ОФГ, чиято кандидатура също беше отхвърлена от съда, заяви в интервю, че компанията му ще поиска правителството да се намеси и ще заведе иск за отлагане на събранието на акционерите докато решението бъде обжалвано. "Атаките срещу нас могат да бъдат сведени до една идея и тя е, че това ти се случва, когато поискаш прозрачност", каза Райън.

Много аналитици смятат, че Путин няма да действа срещу Вяхирев. Знак за това е назначаването миналия месец на бившия премиер Виктор Черномирдин за посланик на Русия в Украйна. Черномирдин е бивш шеф на Газпром, а роднините му са свързани с друга голяма енергийна компания, която има солидни връзки с Газпром.

Други се надяват, че Путин и Кремъл са убедени, че Газпром има нужда от реформи. "Важно е те да разберат, че светът гледа и че ще си направи много сериозен извод относно желанието за реформи, смята Райън. Ако не бъде направено това, което е правилно, мисля, че много инвестиции ще секнат".

По БТА, със съкращения

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.