Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Битката за Варна: Иван Портних - фаворит, но вече с жълт картон

5 коментара
Битката за Варна: Иван Портних - фаворит, но вече с жълт картон

Кметът на Варна Иван Портних вероятно е очаквал спокойна предизборна кампания и сигурен трети мандат, докато не започнаха да се появяват притеснителни за него знаци преди вота.

Първата по-сериозна атака дойде от местен сайт, който съобщи за скандал около посещението на Портних в Израел през миналата година. Твърди се, че той се държал непристойно в курортния град Хайфа, където е ръководил делегация, представляваща Община Варна и е трябвало да подпише меморандум за побратимяване с Хайфа. В публикацията се твърди, че източник на информацията ѝ е израелската медия "Канал 20", според която варненският кмет се държал "позорно" с персонала и особено с една от сервитьорките. След този случай община Хайфа отменила предвидените събития с Портних и дори му била издадена забрана да посещава страната.

Историята явно е набрала голяма популярност в социалните мрежи, защото варненският кмет я отрече енергично още на следващия ден. Той публикува снимки как лично посреща във Варна израелския премиер Бенямин Нетаняху след приписвания му скандал в Хайфа. Портних казва, че подобна визита би била невъзможна, ако описвания скандал в Хайфа беше истина.

С това атаката не приключи. Почти по същото време Фейсбукът на варненци бе наводнен със снимки от дрон на пребогатата къща с басейн на техния кмет. За кратко се появи и видео на имота, заснето от въздуха, което силно наподобяваше компроматните телевизионни разследвания срещу набелязани кандидат- кметове по време на кампанията през 2015 г. Имайки предвид преобладаващият еснафски дух на Варна, кадрите на скъпата къща на Портних са оставили отпечатък в умовете на избирателите.

Малко вероятно е компроматите да идват от конкуренти на ГЕРБ, твърдят запознати. В момента партията на премиера Борисов няма сериозни конкуренти във Варна. Проблемът на Портних е, че е от неподходящото лоби в ГЕРБ, коментираха пред Mediapool източници, свързани с ГЕРБ. Те припомниха, че Портних бе лансиран за кмет през 2013 г. от тогавашния втори в ГЕРБ Цветан Цветанов и че е смятан за негов приближен – до пролетта на тази година, когато Цветанов бе принуден да се оттегли заради "Апартаментгейт".

Преди 6 години срещу издигането на Портних имаше съпротива сред местната структура на партията в морския град. Той спечели на втори тур срещу Христо Бозов (подкрепен от БСП и ДБГ). През 2015 г. дори не стигна до балотаж - 62.67% от варненци гласуваха за него, останалите кандидати получиха под 10 на сто подкрепа.

След разжалването на Цветанов, варненският кмет трябваше да демонстрира лоялност към Бойко Борисов, за да запази поста си. Премиерът пък вероятно е решил да не похабява инвестициите в Портних през последните години, защото партията нямаше как да предложи достатъчно добър заместник.

Снимка на кръговотo на бул. "Васил Левски" преди да бъде завършено

Сегашните атаки срещу кмета може би са отражение на деликатния баланс. Лобито на Цветанов би могло да предупреждава кмета да внимава с резките промени в кадровата си политика. От друга страна сегашното ръководство може да поощрява Портних да поразчисти ГЕРБ-Варна и общината от някои неподходящи хора.

В крайна сметка жълтият картон за Портних няма да е определящ за предизборната битка, защото той просто няма конкуренция.

Кой ще е втори - министър на Орешарски или краен популист?

Анелия Клисарова от БСП и крайният проруски националист Костадин Костадинов от "Възраждане" изглежда се състезават за балотаж срещу кандидата на ГЕРБ. Резултатът от тяхната битка може да доведе до победа за Портних още на първия тур. И Клисарова, и Костадинов са участвали и на изборите през 2015 година. Тогава той взима 5.49%, а тя – 7.48%.

Социалистите във Варна са в отчайващо състояние заради конфликта между местния лидер Борислав Гуцанов и лидера на БСП Корнелия Нинова.

БСП-Варна първоначално се бе договорила да издигне Костадинов Костадинов за независим кандидат- кмет и с общи усилия да се опитат да съборят Портних. Тогава централното ръководство на БСП взе нещата в свои ръце и наложи Анелия Клисарова, въпреки волята на Гуцанов и немалка част от местните структури. Резултатът е, че голяма част от организацията на БСП във Варна просто отказва да работи в кампанията на Клисарова. А ако доскоро лобитата в местната структура са бяха две, то сега изглежда всеки работи за себе си.

Клисарова не е особено активна в кампанията и залага предимно на медийни участия, които пък не са особено много. Тя беше министър на образованието в кабинета "Орешарски", а в момента е депутат от БСП и то от най- неактивните.

Участници в изборите подозират, че Костадинов може и да се ползва с неофициалната подкрепа на ГЕРБ. Прави впечатление неговата богата кампания, която се изразява в значително медийно присъствие и множество билбордове във Варна. В крайна сметка ГЕРБ имат полза от Костадинов, защото той е удобен противник на балотаж, а още на първи тур ще обере протестния вот, включително от БСП.

Костадинов, който основа "Възраждане" преди пет години, в момента е общински съветник във Варна. Формацията му открито се обяви за излизане на България от НАТО и ЕС и за преориентиране към Русия. Ожесточената ѝ съпротива срещу Истанбулската конвенция я превърна в удобен партньор на БСП, чийто лидер Корнелия Нинова реши да се профилира като "антиджендърка" партия номер едно.

"Възраждане" освен това подклажда продължаващата ненужна истерия срещу спряната стратегия за детето. Костадинов е бивш член на НФСБ и на ВМРО, която през 2011 г. го издигна като кандидат за кмет на Варна. На парламентарните избори през 2017 г. "Възраждане" получи малко над 1% от действителните гласове.

Битката за общинския съвет

Тъй като кметската надпревара изглежда предрешена в полза на Портних, водещите партии във Варна се борят повече за влияние в общинския съвет. Вероятно обаче ГЕРБ и БСП ще загубят места, а "Възраждане" ще увеличи тежестта си в местната власт.

Пропъждането на Цветанов ще се отрази на подкрепата на ГЕРБ и тя ще загуби съветници. Сега партията има 23-ма души в 51-членния общински съвет и управляваше комфортно със СДС на Янко Станев (4-ма съветници), както и с някои от 14-те съветници, които нямат група и са част от голямата аморфна политическа маса в местната власт. Във Варна изглежда е също толкова лесно да се формира икономическо мнозинство, колкото и в София.

"Реформаторският блок" сега има петима общинари и "Демократична България" си поставя за цел подобен резултат, но това няма да е лесно.

Ситуацията с т.нар. десни във Варна открай време е болнава и объркана. Близкият до ДПС Янко Станев е неизменен лидер на СДС -Варна, който и на тези избори ще играе ролята на политическа патерица на ГЕРБ. Янко Станев традиционно има сериозно влияние в ромските махали, но населението в тях прогресивно намалява през последните години. Партията може да разчита на двама -трима общинари, каквото вероятно ще бъде и присъствието на ДПС.

На тези избори ГЕРБ ще си осигури доминация във Варна, но следващият местен вот може да се окаже "политическо свлачище" за партията. В града почти отсъства нормалният среден бизнес, а университетите изглежда са единствените, които поддържат морската столица жива и привличат нови хора. Това се усеща и от повечето местни жители, което вероятно ще доведе и до ниска избирателна активност.

Подобен феномен се забеляза и през 2013 година. Варненци свалиха кмета Кирил Йорданов с 50-хилядни протести срещу корупцията, но след това назначиха отново издигнатия от ГЕРБ кмет Иван Портних с рекордно ниска избирателна активност.

Другите кандидати

 

Кандидатът за кмет на "Демократична България" Стела Николова е адвокат и борец за граждански каузи. Кандидатурата ѝ бе издигната непосредствено преди официалния старт на предизборната кампания и практически ограничи шансовете ѝ за по-широка разпознаваемост извън хората, които така или иначе я знаят от участието ѝ в различни граждански инициативи, включително като съорганизатор на протести за запазване на Морската градина. Стела Николова е активна в социалните мрежи, а от началото на кампанията всекидневно обикаля града и представя идеите си. Според социологически проучвания обаче тя трудно би могла да стигне до балотаж срещу Протних.

Източници на Mediapool разказват, че "Демократична България" е забавила кампанията си във Варна поради трудността да излъчи подходяща кметска кандидатура. Причината - разбираемите опасения на потенциални кандидати, че веднага ще се превърнат в мишена на всевъзможни проверки от силовите и данъчните органи, съчетани с помия в проправителствени медии. Това между другото се оказа проблем на обединението в национален мащаб.

Клисарова и Костадинов не са единствените, които отново се пробват на кметските избори в морския град. И преди 4 години, както и сега, общинският съветник Димитър Карбов е издигнат от НФСБ. През 2015 г. той взе под 3%. Карбов беше депутат в в 41-то Народно събрание. Влезе в парламента като представител на "Атака". Той беше част от т.нар. "сейшелска група" заедно с още двама депутати. През 2011 година те напуснаха "Атака" след шумен скандал и обвинения към Сидеров, че ги е заставял да подписват договори за поръчителство по кредити, теглени от ошфорни компании, регистрирани на Сейшелските острови и всеки от тях се задължавал да изплати по 150 хил. евро.

Сред кандидатите за кмет на Варна се откроява още един, но не с идеите си. Става дума за Цветан Атанасов, който обяви, че се включва в надпреварата в присъствието на восъчна фигура на Владимир Путин. Той е издигнат от партия "Български социалдемократи" и е собственик на "Ретро музей", посветен на епохата на социализма.

Както се вижда, варненци практически нямат особено голям избор, ако търсят "алтернатива". 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калин Ганев
    #5

    'крайният проруски националист Костадин Костадинов от "Възраждане"' - ако ми намерите дори и едно споменававане на думите "руско", "руски", "Русия" в почти ежедневните интервюта и отворени срещи на Костадин Костадинов в последния 1 месец, ви признавам.

  2. sandpiper5
    #4

    “...е очаквал спокойна предизборна кампания...” избори- октомври 27/2019 октомври 27/2019- “зимно часово време”

  3. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  4. stefanmg
    #2

    Гербаджийска отрепка мисляща се за всемогъща мутра

  5. pepe
    #1

    И това е третия по големина град в България, "морската столица", която би трябвало да е "отворена към света" /май само към рУсия е отворена/... Не са само "селяните" и малките градове, в провинцията си е направо страшно. Нищо чудно, че толкова много млади хора идват в София /но и, за съжаление, си носят селянията с тях/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.