Напрежение цари в Националната библиотека "Св.св. Кирил и Методий" (НБКМ) в София.
В навечерието на честването на 140-ата годишнина на една от най-старите културни институции в страната синдикалната организация на КНСБ разпространи отворено писмо до директора доц. Красимира Александрова с 22 въпроса, свързани с лошото състояние на сградата, работата на библиотечните работници и липсата на действия за справянето с проблемите.
Писмото беше разпространено дни след като покривът на библиотеката протече за пореден път след последните валежи.
"От дъждовете през миналата седмица се появиха проблеми. Задържаме. Протече в четвърта читалня, което създава дискомфорт на нашите читатели. Това беше големият оберлихт, който ще бъде основно ремонтиран. Но всички разбират, че не може да се отвори покрив по време на зимата, трябва да издържим и тази зима, за да бъде решен завинаги този въпрос.780 000 лв. е общата стойност на ремонта, който предстои да се извърши. Ремонтът ще започне при сухо време". Това каза доц. Красимира Александрова пред БНР в сряда при валидирането на марка, посветена на 140-ата годишнина на библиотеката.
Кулминацията на празника ще е идния понеделник. В навечерието на това събитие, което е по средата на мандата на доц. Александрова, синдикалната организация на КНСБ отправя въпроси относно настоящето и близкото бъдеще на Националната библиотека.
Работещите питат кога директорът ще представи пред служителите и пред обществеността - на сайта на институцията, пълния текст на концепцията си, с която спечели конкурса за директор на НБКМ през май 2016 г. Доц. Красимира Александрова беше избрана на поста след проведен конкурс по времето на тогавашния министър на културата Вежди Рашидов, като целта беше по негови думи да бъдат "разчистени авгиевите обори".
Две години и половина по-късно обаче напрежението в Националната библиотека расте, защото нищо не се случва, а дълго чаканият ремонт се бави. Затова работещите питат дали е вярно, че в момента тече проверка на обществената поръчка, спечелена от фирмата на децата на пътния шеф Светослав Глосов и по тази причина парите не се превеждат от културното министерство.
Работещите пишат още, че от началото на мандата на Александрова в библиотеката няма топла вода, кът за хранене, забранено им е използването на електрически печки, въпреки студа.
"Народните будители" обядват на бюрата си с храна, носена от вкъщи, или "нелегално" в студентския стол на Софийския университет, унижавайки се да им бъдат искани документи и да бъдат връщани от портиерите, пише в писмото. Питат докога бившият стол на библиотеката ще е единствено нощен клуб на едно известно в медийните среди семейство, вместо да осигурява храна на служителите, както е по договора за наем, вероятно отдавна изтекъл. Нощният клуб в библиотеката се стопанисва от Кремена Халваджиян.
Синдикалната организация на КНСБ пита още директорката кога ще има нови компютри и по-добро осветление в читалните и в работните помещения, а за хранилищата ще бъде осигурена поне една машина за почистване на книги.
Сред другите поставени въпроси са кога сайтът на Националната библиотека ще има английска версия и кога ще се предприемат участия в граждански и доброволчески инициативи, като работа със сираци, неграмотни и други, които да повишат престижа на учреждението сред обществеността.
Към момента няма официална позиция на доц. Красимира Александрова по поставените въпроси. Тя зае поста през лятото на 2016 г. след проведен конкурс. Предишният директор Боряна Христова заемаше поста в продължение на 17 години като изпълняващ длъжността.
Доцент Красимира Александрова има 20 годишен стаж като библиотекар, 10 от които е била директор на библиотеката в Шумен. През последните 7 години е била на работа в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ). Доцент е по библиотекознание, библиография и книгознание. По думите на ректора на УниБИТ Стоян Денчев доц. Александрова ръководи единствената в света лаборатория по библиотечни технологии.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Хахаа, какво очакват работещите в НБКМ ? На длъжности като директор обикновено се назначават хора с набързо изфабрикувани научни титли, без компетенции и намерения да подобрят, каквото и да е в културата . Сигурно е, че и тази доцентка няма абсолютно никаква концепция, която да публикува от конкурс, на който беше само тя допусната, така че работещите в библиотеката няма какво да очакват . Темата с т.нар. "конкурси" трябва да се разгърне в общественото пространство, за да не се допускат такива недоразумения. …
Но има и по - лошо. В един форум пък бяха писали, че директорката на библиотеката на НАЦИД пък била дори без магистърска степен! Но била много послушна и затова е назначена с "нагласен конкурс"- с отстраняването на потенциални кандидати за мястото й !
Истината е, че няма грижа от страна на отговорните институции. В България има достатъчно безработни хуманитарии и квалифицирани пенсионери, които биха имали желание да работят такава работа (при липса на работна ръка Унгария, например, трудоустроява пенсионери и дори има цели институции, които се занимават с трудова борса на пенсионери). Предполагам, че наличието на няколко катедри по библиотекознание и цял ченгесарски библиотекарски институт - професионални кадри едва ли липсват. А че няма навик …
у читателите (както в цивилизования свят) да посещават често библиотека - този факт се дължи на състоянието на библиотеките (а не обратното). И да - кой ще седне заради едната европейска чест или за повишаване на националната култура да създава нова ниша за интереси? Но има ли добре работещи библиотеки, и читателите ще се увеличат, пък и модерните библиотеки вече са по-скоро хибрид между библиотека и споделено пространство (работно място) за абонатите.
Мишок, знаем, че мишките главно се хранят с книги, а не ги четат. Но това е защото са вредители - като теб. А преди "демокрацията" портиерите на библиотеката крадяха оставените при тях книги и вещи (всички бяха пенсионирани бивши милиционери). Преди "демокрацията" в Националната библиотека имаше "закрит" фонд, от който можеха да взимат книги само твоите другари - там беше всичката смислена хуманитарна литература. Метро - както се сещаш - нямаше. И по-добре. Представям си при липса на истински медии как щяха да бастисат археологическите находки по трасето и никой нямаше да чуе за това.
мирише ти лъжливата трътка!
всичко превзе библиотечният сарай, а този е абсолютно нагласено на директорския пост. калинка червена!
КОЙ ходи на библиотека? Мони, владо, този сам човек на снимката-това виели сте? Има интернет,акосе цифровизира-може и да се чете по интернет! В демокрацията е НОРМАЛНО да тече. Иметро,и библиотека, всичко! нЕма се пУашиш, к**ле! шЪ купим Ф16-ки, и сичку шЪ сЪ упраи!
Имам непосредствени впечатления от НБКМ. Пращам много поздрави на синкикатите от библиотеката. Защо не зададоха тези въпроси на предишното ръководство което се беше свело до един приятелски кръг около тогавашната директорка, вкл. сндикалисти, който кръг не направи никакъв важен ремонт на библиотеката, търпя бара в мазето, служителите пак си носеха храна. Онова ръководство, позакърпи това, онова, но като резултат на безкрайни му мандат цареше ЗАСТОЙ. Настоящата директорка пенсионира част от състава, …
който вече дремеше години в библ., назначи нови, млади хора, в НБКМ има друг дух.Колко нови компютри купи предишното ръководство, да не говоря че така организира достъпа на книгите в една от читалните, че само затрудни хората. Осветлението- от 100 год. не е променено, защо синдикалистите се сетиха сега? Работата им мирише.
Ще се опитам да отговоря на въпросите ти, макар че не съм компетентен в тази област: пак пари, те са в основата на всичките "небивалици и неволи" в тази държава; почти няма и хора и желаещи да работят, в случая в Нац.библиотека - това е в основата на моите отговори, а не че въпросните служители искат да работят като бакалски магазин, а ваканциите в много случаи на такива места са и принудителни поради липса на професионални интереси, на хора, на съответни финанси (все типични неща за батака и блатото, …
в които се намира държавата в момента), а като споменах финанси - в случая, от публикацията се разбира че има нещо и като "тапа", не пътно-траспортна, разбира се, а финансова тапа, т.е. такава, която се получава винаги на такива места, където "няма зрителски интерес!" и където някой е "зинал" прекалено много и алчно с устата си, което е типично за някои, нека да ги наречем, 'автентични' софийски семейства, които криейки се зад паравана на демокрацията (нещо като "анонимността в мрежата"), искат да задоволява хищните си интереси за сметка на ..."повечето други". Това е, което най-общо (без да съм запознат с подробности) бих могъл да кажа.
УниБИТ! Това е достатъчно. Няма нужда се казва повече. Тази жена е една от многото "женоря", които биват намествани от някого като награда за друг, като партийна квота или просто за да държат място като подставени лица. Държавната и общинските администрации са пълни с такива. Управлението бъка от нискоквалифицирани и съмнително образовани, никому неизвестни "женоря". Моят въпрос обаче въобще въобще не се отнася до правата на служителите в Националната библиотека (които сигурно имат своите основания …
за недоволство), а засяга читателските интереси. Докога Националната библиотека ще работи като бакалски магазин и ще има ваканция? Всички вече пътуваме из Европа и света, и знаем, че в цивилизованите страни големите библиотеки работят практически денонощно и нямат ваканция - за да могат да се ползват наистина от всички в удобно за тях време. Същият въпрос трябва да се зададе и на ръководството на Университетската библиотека на СУ, която е пълен позор. Оставяме настрана нищожните средства, които се отделят за абонаменти за електронни бази-данни и за закупуване на нови издания (както и за принципа на закупуване).
Течовете продължават, защото подариха парите за ремонта на жената на Глосов за папка със съвети, а договорът за ремонта е сключен с децата му.