Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивш депутат от ГЕРБ е докладчик по делото на КС за Истанбулската конвенция

3 коментара
Бивш депутат от ГЕРБ е докладчик по делото на КС за Истанбулската конвенция

Бившият депутат от ГЕРБ и настоящ конституционен съдия Анастас Анастасов е определен за докладчик по образуваното във вторник дело на Конституционния съд (КС) за Истанбулската конвенция.

Съдът бе сезиран точно от ГЕРБ с въпроса дали конвенцията съответства на българското законодателство. За образуването на делото са гласували всички конституционни съдии.

Искането до КС бе подписано от 75 депутати от управляващата партия, а към него бяха приложени всички позиции по темата – положителни и отрицателни. Решението на съда по казуса се очаква до края юли.

Конституционните съдии искат от Министерския съвет да им предостави решението си за оттегляне на документа за ратификация, както и българският превод на конвенцията.

Решението на Министерския съвет да оттегли подкрепата си от Истанбулската конвенция бе мотивирано с необходимостта да се изчака произнасяне от Конституционния съд, както и с поляризираните позиции в обществото.

Преди седмица Европейският парламент призова единайсетте държави от ЕС, които все още не са ратифицирали Истанбулската конвенция, да го направят. С решението си институцията изрази съжаление, че тези държави не гледат на конвенцията като на най-доброто възможно средство за борба с насилието над жените.

Много от евродепутатите подчертаха, че нежеланието на някои държави да ратифицират текста се основава на неразбирателства и подвеждащи аргументи за определението "социален пол", използвано в конвенцията. Те призоваха ЕК и Съвета на ЕС да предприемат мерки за бързата ратификация на документа.

Някои евродепутати се противопоставиха и заявиха, че определението представлява идеологическа обремененост. Те посочиха, че ЕС няма компетенции по такива въпроси и следва да уважава вътрешния ред на всяко общество. В позиция на Европейската комисия се подчертава, че целта на конвенцията е предотвратяването на насилието над жените без никакви други скрити идеи.

Досега Конвенцията на Съвета на Европа за предотвратяване и борба с насилието над жени и домашното насилие не е ратифицирана от България, Хърватия, Чехия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Словакия и Великобритания.

Документът бе изтеглен от парламента в България под натиска на БСП и "патриотите", които проведоха мощна кампания с изкривени и неверни твърдения срещу документа.

Истанбулската конвенция, която е най-подробното международно споразумение за борба с насилието над жени, беше приета от Съвета на Европа през 2011 г. Тя влиза в сила през август 2014 г. и е подписана от ЕС през юни 2017 година.

Според Европейската комисия, всяка трета жена в ЕС е била жертва на физическо и/или сексуално насилие след навършването на 15 години. Над половината от жените са били жертва на сексуален тормоз, а една от всеки 20 е била изнасилена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Путин
    #3

    Този позорен факт не Ви ли подсказва нещо ? Че Джендързмът печели по подразбиране ?! Апропо, вярно ли е ,че този мастит корифей на Конституционното право е възпитаник на Симеоновската школа? Само дано и той не е бил пожарникар :)

  2. nabliudatel
    #2

    Мисля, че е в разрез с идеите на демокрацията. Нека се борим против насилието по принцип, а не само срещу определени групи от обществото. Понятието за тормоз в конвенцията е доста широко и неясно дефинирано, което предразполага към злоупотреба със закона. Не ни трябват повече неясни закони, имаме си изобилие от тях. Факт е, че се прокрадват феминистките идеи за 'джендър'. ekipbg.com/istanbulska-konvencia/ - съгласен съм с този анализ по темата.

  3. boriana
    #1

    Завършил право в школата в Симеоново. Там чат всички корифеи на правото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.