Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивш конституционен съдия: Без промяна в закона, снимането в секциите е невъзможно

Според Томислав Дончев видеонаблюдението трябва да се позволи

11 коментара
Бивш конституционен съдия: Без промяна в закона, снимането в секциите е невъзможно

"Ако не е предвидено в закона, че може да се провежда такова предаване онлайн и заснемане на процеса по броене на бюлетините, то не може да бъде осъществено". 

Това каза пред Нова тв бившият конституционен съдия и преподавател по конституционно право проф. Пламен Киров. Извънпарламентарните партии и президентът Румен Радев се обявиха за видеонаблюдение на броенето на бюлетините, но управляващите не предвидиха такава възможност в законопроекта, който внесоха миналата седмица. 

Според проф. Пламен Киров неизвестните около участието на нашите сънародници в чужбина в предстоящия парламентарен вот са много. 

"Те зависят не само от нашето желание, законодателството, усилията на МВнР и ЦИК, но и от законодателството и състоянието на съответната приемаща страна. Без съмнение, сънародниците ни ще гласуват при различни условия", посочи той. 

По думите му ще е необходима стегната организация и много усилия от страна на външното ни министерство за организирането на избирателни секции. Той засегна и броя на секциите в страни, които са извън Европейския съюз, чийто брой е ограничен до 35.

"Това е решение на парламента, така е преценил законодателят. Това е ограничителна мярка, с която не съм особено съгласен. Там, където има възможност, нека се направят, а не да се ограничават", добави проф. Киров. 

Дончев: Видеонаблюдението е добра практика

"Видеонаблюдението при всички случаи е добра практика и още една мярка за прозрачност на изборния процес. Имаше притеснение дали в страната е възможно да се случи да има наблюдение на живо в 12 хиляди секции в страната", каза пред Нова тв вицепремиерът Томислав Дончев. 

Мнението му идва на фона на това, че през последните дни други ръководни кадри на ГЕРБ търсеха всевъзможни доводи срещу онлайн излъчването. Председателят на парламента Цвета Караянчева и шефката на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова дадоха като аргумент срещу идеята това, че в някои населени места няма интернет.

Депутатът от ГЕРБ и бивш зам.-вътрешен министър Красимир Ципов пък твърди, че човешкото лице представлява лични данни и това може да е проблем пред видеонаблюдението.

Сега Дончев посочи, че според него трябва да се търси възможност за падането на всички ограничения, ако някой реши да запише процеса с телефона си. "Протоколът ще бъде публично достъпен и всеки би могъл да го анализира. Ако има грешка в него, може да бъде отстранена и коментирана. Няма нищо лошо в още една мярка за прозрачност", каза той. Вицепремиерът обаче подчерта, че от парламента зависи дали в закона ще бъде изрично позволено видеонаблюдението на броенето. 

"Обичайно, ако има нечисти политически технологии, те се упражняват извън избирателните секции. Цялата изборна администрация е съставена от представители на различни политически сили. Там има едно противостоене на интересите, което не би позволило съответната комисия да върши безобразия", добави Дончев.

Гласуването по пощата и "подводните камъни"

"При този вид гласуване "подводните камъни": са няколко. Има значим риск от злоупотреба с правото на глас. Това показва опитът в голям брой държави. Другото притеснение е липсата на гаранции, че пликовете с вота на избирателите могат да бъдат доставени навреме. Третата причина е липсата на гаранции за опазване на тайната на вота", посочи Дончев.

Преди няколко дни той обяви, че има "принципна симпатия" към електронното гласуване и гласуването по пощата, но според него няма как тези варианти да се въведат за два-три месеца за предстоящия парламентарен вот. По-късно от ГЕРБ се обявиха против въвеждането на вот по пощата за предстоящите избори. 

"Имаме няколко месеца до изборите. Единственото, което би могло да се организира без да създаваме допълните рискове, е добра организация по отношение на гласуването на карантинираните лица. Това е една сложна задача, защото говорим за разширяване на обхвата на подвижните секции и осигуряване на възможност всеки да гласува", каза още Дончев във вторник.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan
    #11

    Ок, но промяна в закона е възможна. Стига да има желание у настоящите депутати. Няма такова желание? Емиии.... това вече е съвсем друго нещо и говори за доста зависимости и привързаност към определени съмнителни практики.

  2. Мюнхен
    #10
    Отговор на коментар #5

    Е, Вие защо се учудвате ? От 76 години е така. На другите не дават думата, гонят ги, или те сами си стягат куфарите за Терминал 2.

  3. Мюнхен
    #9
    Отговор на коментар #8

    Видеонаблюдението може да се осъществи и без промяна на закона. То е техническа част от функцията на наблюдателите. А прокуратурата не е правораздавателен орган, за да бъде в съдебната власт. Съдебна власт и правораздаване са двете страни на една и съща монета .Правораздаването е функция, дейност, а съдебната власт е организацията на тази функция.

  4. Практик от София
    #8

    "...изваждането на прокуратурата от съдебната власт би нарушило баланса на властите..." Проф. Пламен Киров Да, драги професоре, точно поради тази причина са я закършили например в Съединените щати... А в СССР и Руската федерация, от които е копиран родния модел - и в НРБ, и в РБ - се радваха и се радват на изключителен правов ред и законност, за която и не могат да мечтаят държавите с англосаксонска правна система. Маладец, прафесар Кирав !

  5. Евроатлантизъмм
    #7

    Ако нямаше проблем и населението щеше да бъде преброено поне веднъж след 2009-та все пак сме първи по смърт доста мъртви гласоподаватели се натрупаха. Близко до ума е че фалшифицирането ни е гарантирано. Ни вие гласувайте може пък като пишат бройката гласували за опозицията да добавят всички цифри.

  6. т€еритория на Мики Маус
    #6

    А как е възможно снимането на провеждането на матурите? Някой от провеждащите са непълнолетни.

  7. Един препатил
    #5

    Проф. Пламен Киров? Боже! Аман от набедени специалисти! И докога на студентите ще преподават отявлени комунисти?

  8. Джелсомино
    #4

    Бе да попитам, щото право не съм учил, което не е изрично забранено от закона нали беше разрешено. И второ, принципът за прозрачност на изборния процес допуска външни, извън комисията за гласуване, лица наблюдатели или застъпници бяха, да наблюдават изборния процес. Камерите само усъвършенстват тоя принцип.

  9. bgp
    #3

    Предстоящите избори , могат да имат и свое мото ! Да отстраним ПРЕСТЪПНИКГЕШЕВ !!! Дори няма да е необходимо , да се хвърлят аргументи в предизборни дебати , да се дават факти против ПРОСТАКА бойко борисов и пълзящите в краката му слуги във вид на партия-герб, против доган или пеевски ! .................................. Отстраняването на ПРЕСТЪПНИКГЕШЕВ , и поставянето на истински прокурор (примерно , като Кьовеши ) , ще е достатъчно и фатално за Мафията !

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.