Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивш пътен шеф взе джакпота от търговете, спрени заради "витаещи съмнения"

В консорциум компании на Велико Желев печелят два участъка от магистрала "Хемус"

2 коментара
Бивш пътен шеф взе джакпота от търговете, спрени заради "витаещи съмнения"

Варненската компания "Хидрострой" на бившия шеф на пътната агенция от времето на НДСВ и ДПС Велико Желев е големият печеливш от спрените от премиера Бойко Борисов търгове по времето на втория му мандат заради "витаещи съмнения", че се печелят от фирми, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски и от шефа на "Лукойл България" Валентин Златев. За последните по-малко от две години той взе поръчки за около половин милиард лева по груби изчисления.

И двата обявени търга за строителството на магистрала "Хемус" бяха спечелени от консорциуми, в които участва "Хидрострой" и свързани с нея дружества. В сряда беше подписан договор за строителството на близо 10-километровата отсечка от Ябланица до Боаза под погледа на министъра на регионалното развитие Николай Нанков, а миналия петък беше обявено, че 16-те километра между Белокопитово и Буховци се печелят от обединение, в което влизат фирми, също свързани с Велико Желев.

Строителството на магистрала "Хемус" между София и Варна е знаково за преживяния от Борисов катарзис и ключово за развитието на Северна България.

На въпрос дали спечелването на двата търга досега от фирми, свързани с Велико Желев, означава, че той ще строи магистрала "Хемус" и дали това не е новият фаворит на управляващите, председателят на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" Дончо Атанасов отговори, че не означава това и не може да се каже, че "Хидрострой" е новият любимец на властта.

По времето на първия мандат на Борисов с най-много поръчки се открояваше "Трейс груп холд", а по време на втория му мандат изгряха звездите на "Джи Пи Груп", свързвана с Валентин Златев, "Водстрой 98", свързвана с Делян Пеевски, която официално беше купена от "Хидрострой", а по-късно и "Агромах". 

По време на третия мандат на Борисов безспорно перлата са "Хидрострой" и фирми, свързани с Велико Желев. Те печелят все повече поръчки не само в пътния сектор, но и редица други инфраструктурни обекти, както и по програмата за саниране в цяла България.

В понеделник министърът на екологията Нено Димов направи първа копка на водния цикъл на Добрич за 115 млн. лв., като за половината от парите поръчките се изпълняват от "Хидрострой" и свързани със собственика ѝ фирми. "Хидрострой" спечели и спрения търг за изграждане на пречиствателната станция на "Златни пясъци" (24.3 млн. лв.) - проекти, които се реализират по оперативна програма "Околна среда".

По линия на програма "Региони в растеж" към момента "Хидрострой" и компания изпълняват проекти във Варна, Бургас, Силистра, а по линия на санирането имат блокове в различни градове на страната – Перник, Нова Загора, Смядово, Бургас, Вълчи дол.

Велико Желев, чието име се свързва и с компании като "Инфра Експерт" (официално не е негова собственост), "Пътстрой Бургас", "Водстрой 98", "Пътстройинженеринг Т" (има миноритарен дял), "Пътни строежи" Велико Търново и други, избягва публичността. Той не се появява на подписванията на договорите, на първа копка на обектите или при рязането на лентички.

Изпълнителни директори на фирмите му отричат да печелят всички големи поръчки и дори посочват, че поради липса на достатъчно обекти у нас успешно строят в съседна Македония. За пример дават водопровод и резервоар в Скопие за 3.5 млн. евро, които са пуснати в експлоатация в края на май, както и предстоящото изграждане на водопровод в Гевгели за 2 млн. евро.

Печелим търговете с предлагане на най-добро качество с най-ниски цени, каза Живко Недев, изпълнителен директор на "Хидрострой" пред Mediapool след подписването на договора за строеж на участъка от магистрала "Хемус".

Според представители на строителния бранш на небосклона изгряват нови фирми на стари играчи. По този начин видимо няма концентрация на средства в едни ръце. Класацията на "Капитал 100" за 2017 г. отчита тази тенденция. Оборотите на всички големи в бранша намаляват. "Хидрострой" дори пада с две места със 116.5 млн. лв. при 185.4 през 2015 г.

Единственото изключение е лидерът в класацията "Джи Пи Груп", които изпълняват редица големи европроекти – Западната дъга на София, метрото и пречиствателни станции – поръчки, спечелени по времето на втория мандат на Борисов, които обаче се реализират сега. За по-лошите финансови резултати на строителния бранш причината е и в бавния старт на европроектите заради обжалването на процедурите.

Строителството на 10 км от "Хемус" за 2.5 години

Изграждането на 9.3 км отсечка между пътен възел "Ябланица" и пътен възел "Боаза" трябва да стане за 2.5 години (910 дни). Договорът за проектиране и строителство на магистралата ще бъде изпълнен от консорциум "ХВП Ябланица" ДЗЗД, в който влизат "Хидрострой", "Водстрой 98" и "Пъстрой Бургас". Те спечелиха търга с цена от 54.99 млн. лв. без ДДС. И трите фирми са на Велико Желев.

По-ниска цена от тяхната даде единствено обединението "АМ Хемус 1 – 2016" ДЗЗД, в което влизат испанската "Асигния Инфраструктурас", хасковската "АБ", за която се твърди, че е на Делян Пеевски, и "Мега инвест холд" - 54.643 млн. лв. без ДДС, но те бяха отстранени, заради допуснати нарушения.

Договорът предвижда проектирането на отсечката между Ябланица и Боаза да отнеме около половин година (180 дни). Това означава, че строежът може да започне в началото на следващата година след зимата и ще отнеме още около две години или магистрала "Хемус" ще стигне до Боаза най-рано през 2020 г.

За качеството на строителството ще отговаря надзорникът ДЗЗД "Консултанти Хемус 1 – 2016", в което са "Евро Консулт"АД, "Строл-1000"АД и "Пи Ес Консулт" ЕООД. Договорът с тях е за 595 899 лв. без ДДС.

Това, което може да забави реализацията на обекта, са отчуждителните процедури, стана ясно от обясненията на министър Нанков. В сряда правителството взе решение за отчуждаване на имоти частна държавна собственост по трасето на магистралата, но има и много частни имоти, чиято процедура по отчуждаване ще върви успоредно с тази по проектирането на трасето, каза Николай Нанков.

В рамките на 9.3-километровото магистрално трасе е предвидено изграждане на 5 селскостопански подлеза, 2 селскостопански надлеза, както и подлез при общинския път от Брестница към пешерата Съева дупка.

Ще бъде изградена етапна връзка в близост до село Брестница за връзка с главния път I-4. Автомагистралната отсечка ще бъде с по две ленти за движение в посока по 4 м, две ленти за спиране по 3 м, средна разделителна ивица - 2 м, водещи ивици и банкети.

Три търга за участъка между Боаза и разклона за Плевен/Ловеч

Три търга ще има за изграждането на участъка от магистрала "Хемус" между Боаза и разклона Плевен/Ловеч с дължина около 50 км, каза министър Николай Нанков. Очаква се те да бъдат обявени догодина.

В момента тече проектирането на трасето. Предвижда се първите два участъка да са с дължина от по около 18 км, а последният - с около 14 км. Този участък е с по-големи виражи и ще отпадне необходимостта от изграждане на подлези, надлези и други съоръжения за преминаването на трасето. По този начин се получава икономия от около 150 млн. лв. спрямо първоначалния проект, който възлизаше на около 500 млн. лв., каза Нанков.

Т.е. следващите 50 км от "Хемус" между Боаза и разклона Плевен/ Ловеч са с прогнозна стойност 350 млн. лв.

Търгът за Белокопитово – Буховци най-вероятно ще се обжалва

Регионалният министър очаква изборът на изпълнител за 16-километровата отсечка между Белокопитово и Буховци да бъде обжалван.

За изпълнител беше избрано ДЗЗД "Хемус 16320“, в което участват "Инфра Експерт“ ЕООД, "Пътинженерингстрой-Т“ ЕАД, "Автомагистрали - Черно Море“ АД и "Трансконсулт-22 ООД. Първите две фирми са свързвани с Велико Желев. Дружеството даде близо 120 млн. лв. без ДДС, която е с около 20 млн. лв. по-висока от най-ниската оферта, която беше на фирми свързвани с Делян Пеевски.

Въпреки че към търга имаше интерес (участваха 8 кандидати), до финала останаха само двама. Другият допуснат беше обединение "Геопът Белокопитово", с участници: "Геострой" АД и "Пътстрой 92" АД. Те дадоха цена с около 2 млн. лв. по-ниска цена, но губят точки при техническото оценяване на предложенията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Много хубаво! Демокрацията фнкционира правилно! И насочва поръчките в правилните ръце! Не е ли така? Затова съм за демокрацията-с 2 ръце и 3 крака!

  2. Дядо ми Петър
    #1

    Пълненето на гушките на приятелчетата продължава с пълна сила. Гарантирано от ГРОБ. Както и гарантирани ремонти 2-3 години след като Рапонът и неговата банда пререже лентичките.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.