В рамките на обявената от ръководството на МВР акция срещу сивия сектор в производството и търговията с петролни продукти, антимафиотите проверяват обстойно производствената и търговската дейност на фирма “Инса ойл”, ръководена от бившия служител на Мултигруп Георги Самуилов, предаде в понеделник Дарик радио.
Акцията на специализираните служби на МВР е със знанието на министъра на финансите Пламен Орешарски и е засекретена по разпореждане на Върховната касационна прокуратура, съобщи в неделя във Варна министърът на вътрешните работи Румен Петков. Операцията е започнала още в средата на миналата седмица, като са били проверени рафинерии, складове за горива и бензиностанции, каза министър Петков, без да уточнява имена на проверявани фирми. Иззети са били документации и проби от горивата, за да се види качеството им.
Румен Петков мотивира действията на служителите от ведомството му с оплакванията на големите дистрибутори на горива, които държали легално едва половината от пазара на горива в страната. Останалата половина се контролирала от играчи, които въртели далавери с нерегламентиран внос на горива. Според сметките на икономическата полиция сивият сектор в петролния бизнес нанасял ущърб на държавата от 300 млн. лв. годишно.
В четвъртък миналата седмица служители на НСБОП са влезли в базите на “Инса ойл” в пловдивското село Белозем, както и в седалището на фирмата в град Раковски, съобщи в петък столичен вестник. Антимафиотите са останали във фирмата 9 часа, като са иззели документацията ѝ. Съобщението за проверката изпревари с денонощие изявленията на министър Петков във Варна за предприетата мащабна и “секретна” акция.
Официалната дейност на “Инса ойл” е преработка на горива, които се внасят с автоцистерни и влакови цистерни от чужбина. Според започнати обаче капацитетът на рафинерията в с. Белозем е много малък и не отговаря на реалния внос, извършван от фирмата, и по-скоро преработвателната дейност е параван на основната – внос на горива по различни схеми с цел избягване на плащането на мита.
Според информацията на Дарик радио фирмата е произвеждала и разпространявала фалшиво дизелово гориво, като чистата печалба от това е била над 50 млн. лв. годишно.
Собственик на “Инса ойл” е Георги Самуилов, който я управлява в съдружие с жена си Иванка Самуилова.
Самуилов е бивш финансов директор на Мултигруп и заедно със сегашния издател на в. “Земя” и бивш шеф на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност Димитър Иванов са били в управата на фирмата за дистрибуция на горива “Арес” в Мултигруп. Самият Иванов бе вицепрезидент на Мултигруп в периода на разцвета на групировката. Той я напусна, след като отношенията му с президента на Мултигруп Илия Павлов се влошиха.
От години Самуилов не е свързан с групировката и работи за своя сметка.
Пред Дарик радио шефът на “Инса ойл” коментира, че ще подаде жалби до министъра на вътрешните работи Румен Петков, до военната прокуратура и до Европейският парламент заради действията на НСБОП срещу фирмата му. Той допълни, че акцията на антимафиотите срещу компанията му е в резултат от поръчка на конкуренти.
“Това е тенденциозна акция на НСБОП, която се опитва да ме измести от пазара и според мен, това е чисто поръчкова история”, каза пред радиото Самуилов, като в едно е прав – конкуренцията в бизнеса с горива е много голяма и случайни играчи в нея няма..
Анализатори свързват акцията срещу сивия сектор в петролния бизнес с посещението на министъра на вътрешните работи Румен Петков, на правосъдието Георги Петканов и на главния прокурор Борис Велчев в Брюксел миналата седмица. От Европейската комисия тогава са препоръчали на тримата да се предприемат реални и спешни мерки в България срещу корупцията и организираната престъпност. Акции срещу сивия сектор в бизнеса с горива могат да донесат бързи публични дивиденти на властта, но от тях няма да има особен резултат, защото контрабандата на горива се извършва от големи играчи и се ползва със сериозни протекции.
Ударът срещу бивш човек на Мултигруп може да се разглежда и като резултат от разпри за влияние вътре в БСП. Счита се, че вътрешният министър Румен Петков е близък до т. нар. “Генералско движение” в червената партия, което е изградено от фигури, гравитиращи около бившето Първо главно управление на Държавна сигурност. Друг кръг в БСП е все още близък до Шесто управление на ДС, към което принадлежаха водещи фигури от Мултигруп. С удара срещу Самуилов и заплахата от прокурорска проверка над античната колекция на Димитър Иванов, се нанася удар по бившите “шестаци”.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент