Бившият уругвайски министър на външните работи от времето на диктаторския режим (1973-1985 г.) Хуан Карлос Бланко бе осъден на 20 години затвор, съобщи Франс прес.
Бланко е бил министър в периода 1973-1976 г. Той бе осъден заради изчезването на учителката Елена Кинтерос. Тя бе отвлечена през 1976 г. в градините на венецуелското посолство в Монтевидео, където се опитала да намери убежище.
Заради този случай Венецуела прекъсна дипломатическите отношения с Уругвай.
Всички основни представители на диктатурата, на които бяха предявени обвинения в нарушаване на човешките права, вече са осъдени.
Диктаторите Хуан Мария Бордабери (управлявал в периода 1973-1976 г.) и Грегорио Алварес (1981-1985 г.) получиха присъди от 30 и 25 години затвор.
Бланко има право да обжалва присъдата. Той е съден и за убийството на четирима уругвайци в столицата на съседна Аржентина Буенос Айрес - дело, по което е подсъдим и Бордабери.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
министър-престъпник в НРБ и в днешна България. Не пандиз, ами и ордени (пардон- тенекии на гоцэ сырыщныка) щеше да носи, за пенсии и привилегии да не говорим.
Те пък в Латинска Америка откога станаха такива демократи бе...
Уругвай е доста прилична страна с добър стандарт на живот, а много аржентинци отиват да работят там за по-високи заплати. Не че демокрацията е с кой знае какви традиции на този континент, но поне от левичарството се опитват да се отървават. Тези страни, които успяха, са христоматиен пример за бърз икономически и демократичен възход. между другото, коренът на много от диктатурите там, през ХХ век, е именно борбата с комунизма. За съжаление, с тази зараза по демократичен начин е почти невъзможно да се справят.
Tia gluposti weche ne hwashtat dikish. Lyjite mojesh da gi razprawiash na drug. Borbata beshe sreshtu swobodata na horata i prawoto da imat po-dobyr jiwot. A prikazkite za komunizym biaha za naiwnici. Po twoiata logika triabwashe da naprawiat po edin prewrat i diktatura w Sweden, Finland i ostanalite socialni dyrjawi. W Ujna Amerika iskaha samo towa, no ne im go dadoha.A che si agent na oligarhiata EDIN weche znaem wsichki. Hodi da se prawish na interesen niakyde drugade.
ти откъде се появи? Беше изчезнал за малко, да не си бил на обучение в Сибир?
..
А бе и аз се поразрових тук там -наистина, Уругвай има най-малко преврати в историята си, даже са ми викали Латиноамериканскта Швейцария.Не ми е за друго, на какоти и ти пишеш, всички тези хунтаджии смазаха левичарите, а сега ги съдят.Не ти ли си се струва че лицемерно и гадно? Изтъкахме си платното, ритнахме кросното...