Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившата гара "Пионер" ще се трансформира в спортен и увеселителен парк

План въвежда ред в Борисовата градина, столичани не искат нови строежи

6 коментара
Бившата гара "Пионер" ще се трансформира в спортен и увеселителен парк

Нов увеселителен парк на мястото на гара "Пионер", велоекстрийм трасета, пейнтбол център, отваряне на къпалнята "Мария Луиза" в горещите дни и на затворения от години летен театър. Това предвижда новият подробен устройствен план на Борисовата градина, който беше представен в Дома на архитекта в София.

По периферията на парка се предлага да се разположат пет нови паркинга. Освен тях е разрешено и ново строителство на информационен център, в който да има и музей "Зелената памет на София". Конната база, която сега е в близост до стадион "Васил Левски", пък се мести към Софийския зоопарк, предвижда още концепцията.

Тъй като част от терените са частна собственост, предложението е идеите да се реализират под формата на публично-частното партньорство.

Автор на проекта е "Ковачев Архитекти", които през 2015 г. спечелиха конкурса за устройствена концепция за подробен устройствен план на парк "Борисова градина". Те бяха предпочетени заради минималната намеса, която предлагаха в парка.

Борисовата градина няма подробен устройствен план и идеята за изработването му беше чрез него да се спрат мераците за застрояване на парка от страна на частните собственици на парцели. Такова е и желанието на столичани, участвали в допитване направено от "Зелени закони" с подкрепата на Столична община. Гражданите не искат никакво ново строителство и настояват "дивата" част на парка да остане непокътната, със свободен достъп за отдих и спорт. Столичани искат и премахване на заведения и панаирджийски атракции, има дори коментари за премахване на стадиона на ЦСКА. Столичани са съгласни да се изградят единствено паркинги, но те да са подземни. Те настояват проблемите с частната собственост да се решат чрез изкупуването им от Столична община. В анкетата с мнения и препоръки са участвали 413 граждани.

Новата концепция на Борисовата градина все още не може да бъде завършена, защото район "Лозенец" не е представил данни са собствеността на парка. Останалите два района – "Средец" и "Изгрев" са дали документите. Не е ясно поради каква причина се бави район "Лозенец". Mediapool не успя да се свърже с районния кмет Любомир Дреков.

Основната цел на плана е запазването на целостта на парка, коментира арх. Атанас Ковачев по време на обсъждането на коцепцията.

Идеята е всички имоти около "Драган Цанков" да останат част от зелената система, както и да се създадат няколко урегулирани поземлени имота, така че Столична община като съсобственик, да има контрол в бъдещото благоустрояване, казва главният архитект на София Здравко Здравков.

Възстановяване на оргиналния облик на бирарията на езерото "Ариана"

Концепцията предвижда възстановяването на оригиналния облик на бирарията на езерото "Ариана" по архивни данни. Допустимо е и възстановяването на музикалния фонтан със светомузика, който е бил направен през 80-те години.

Предвижда се и възстановяване на трите дансинга, които са с различен диаметър, както и възстановяване на тоалетната при тях. Столичани са за възстановяване на тоалетните в парка и за премахване на поставените химически тоалетни, които не се вписват и са нехиегинични.

Използването на дъното на езерото за зимна пързалка също остава. Не се допуска обаче разполагането на преместваеми съоръжения в частта към Орлов мост.

Ресторантът към Националният стадион се запазва и се предвижда цялата зона между мостчето и него да се използва лятно време за открито кафене. Не се допуска поставяне на рекламни елементи.

Мнението на столичани е, че входът на парка е претрупан от заведения, сергии и рекламни пана и затова те настояват за премахване на панаирджийските атракции. Гражданите искат стилен подход към парка, жив плет откъм булевардите, с едно подходящо вписано заведение и информационен павилион. Отдаването на тези места да се извърши без лишаване от собственост на общината, чрез прозрачни и ограничени във времето концесии или публично-частни партньорства, настояват столичани.

Планът предвижда Климатичното училище да бъде реконструирано по автентични данни. Граждани предлагат сградите да се използват за "цветарско" училище, което да подготвя майстори градинари за цяла България.

Подвижни козирки на националния стадион и на стадиона на ЦСКА

За двата стадиона в парка е разрешено поставянето на леки подвижни козирки на трибуните.

Въпреки, че има седем препоръки на столичани за премахване на спортния комплекс на ЦСКА, такова не се предвижда в концепцията. Не се разрешава обаче ново строителство в комплекс "Българска армия", за каквото през годините настояваха различните собственици на ЦСКА.

Стадион "Юнак" става зелено място за концерти на открито с амфитеатрално разположени места за сядане според концепцията, а през зимата за пързаляне с шейни. Някои столичани са изразили мнение, че ледената пързалка, която беше едно време на стадион "Юнак", трябва да бъде възстановена.

За бившата гара "Пионер" в плана е заложено да стане изцяло нов спортен и развлекателен комплекс с много аткракциони, което обаче не се харесва на столичани. Над 73% от участвалите в допитването са против изграждането на паркинг и спортен център до гара "Пионер" и искат районът да се оформи като зелена площ за отдих и почивка. Притесненията на хората са да не се повтори случаят "София ленд", където беше изсечена гората, а сега собствениците искат да вдигнат офис сгради.

За сметка на това столичани одобряват идеята да има обществен достъп до Телевизионната кула за панорамна гледка на София.

Гражданите искат да се премахне автокъща "Капитолия" и на нейно място да се изгради подземен паркинг за 400 автомобила, а отгоре - Информационният посетителски център. Според участвалите в проучването София няма нужда от музей "Зелена памет", какъвто е заложен в концепцията.

В подробния устройствен план е заложено и възстановяване в автентичния му вид на Горския дом – изработената от майстор Рачо Ангелов композиция от дърворезбовани архитектурни елементи.

Неработещата от години къпалня "Мария Луиза" също трябва да бъде възстановена. Теренът е собственост на общинско и частно дружество, като частният инвеститор искаше на времето да строи жилищен комплекс в парка, но тогавашният главен архитект Петър Диков не разреши. Това е една от срамните сделки между "Софийски имоти" и фирми, свързани с групировката ВИС 2, станала по времето на кмета Стефан Софиянски.

Столичани настояват и за запазване на Летния театър, който беше култово завадение през 80-те и 90-те години на миналия век ,известен като "Маймунарника". Това е заложено и в плана, но зависи от волята на частния собственик.

Въпреки че в концепцията е предвидено изграждането на пет нови паркинга, столичани категорично са против отнемане на територия от парка и достъп в него на автомобили. Затова, ако се строят паркинги, те настояват да са под земята.

Гражданите не смятат, че е нужно изграждане на нови велотрасета в лесопарковата част. Те се опасяват, че всяка намеса ще доведе до ненужна сеч и предпочитат запазването на парка като максимално близък до дивата природа със свободен безплатен достъп. Според столичани е нужно да се осигури връзка между Борисова градина и другите паркове - Южен парк, Княжеска градина, озеленяването по река Перловска - бул. Евлоги и Христо Георгиеви.

"Дивите и неподдържани" части са очарованието и красотата на Борисовата градина. Това е единственият парк, в който човек може да прави джогинг в естествена среда или да се разхожда", е мнението на столичанка, включила се в допитването.

Алеите – без асфалт, пейките – от естествени материали

В плана е заложено и възстановяване на оригиналната концепция, според която алеите се настилат с трошено-каменна настилка (щуп), а не с асфалт, както е сега.

За резерватната част и охранителната ѝ зона до бул. "Яворов" се допуска вместо щуп да се използва трайна настилка с подобна визия по примера на настилката пред Народната библиотека.

Парковото обзавеждане също ще бъде от естествени материали, а на цялата територия на парка няма да се допуска разполагане на никакви рекламни елементи, както самостоятелно, така и по сгради и съоръжения, е записано в концепцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dekker
    #6
  2. Milenca
    #5

    Българската душевност настига руската. Отдавна никой не вярва на ГЕРБ, и ГЕРБ все печелят изборите.

  3. Коментарът е изтрит в 10:43 на 28 юли 2017 от автора.
    #4
  4. анита хегерланд
    #3

    Борисовата градина е просто една гъста гора, която се е превърнала в място за отдих на спортисти, тийнейджъри, домакини, поклонници на бойни изкуства, стопани на домашни любимци, клошари, джебчии, изнасилвачи, ексхибиционисти, убийци и маниаци. Как ще хвърлите пари в него, без да го обезопасите с камери, постоянна охрана, конна полиция?!

  5. Николина
    #2

    Публично-частно партньорство и след това съдбата на Софияленд.

  6. А после ще се застрои, тия ги знаем! Благодаря ти, демокрацьо!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.