Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившата зам.-шефка на КФН съди прокуратурата

Димана Ранкова претендира 48 000 лв. за прекратено дело за длъжностно престъпление

2 коментара
Димана Ранкова

Бившият зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) и екссъветник на президента Росен Плевнелиев – Димана Ранкова, е завела дело по Закона за отговорността на държавата срещу прокуратурата, съобщава "Сега".

Тя е завела иск за обезщетение от 48 000 лв. в Софийския градски съд (СГС) заради водено срещу нея разследване за длъжностно престъпление, което в крайна сметка е било прекратено.

По информация на всекидневника Ранкова е била привлечена към наказателна отговорност на 25 февруари 2010 г. по досъдебно производство, образувано още през 2006 г. Разследващите са твърдели, че на 9 юни 2006 г., като зам.-председател на КФН, с цел да набави облага на трети лица тя е дала писмени указания по прилагане и тълкуване на закона при две борсови сделки с акции на търговски дружества в нарушение на Закона за КФН.

След като години наред прокуратурата не внася обвинителен акт срещу Ранкова, м.г. тя се е възползвала от правото си да поиска процесът да влезе в съда или да бъде прекратен. През май 2014 г. делото е прекратено и Ранкова подава иск за незаконно повдигнато обвинение, което е опетнило името ѝ.

Това не е първото дело за обезщетение, което Ранкова води, припомня "Сега". През февруари Софийският административен съд разгледа иска ѝ срещу комисията за конфликт на интереси. Следващото заседание по казуса ще е на 30 април.

Сблъсъкът на Ранкова с комисията започва на 8 февруари 2012 г., когато Стоян Мавродиев, шеф на КФН, подава сигнал срещу нея. По това време тя работи в президентството. Комисията, ръководена от Филип Златанов, заседава чак след 9 месеца, като времето на произнасянето ѝ съвпада с номинацията на Ранкова за Управителния съвет на БНБ.

През септември 2012 г. с две особени мнения комисията установява конфликт на интереси - за търговска реклама на изложение в Лондон за представяне на българската икономика и приватизацията на държавните дялове в Е.ON, EVN и CEZ и контрол по одобряване на проспект на облигации, издадени от Българска банка за развитие, в чиято управа Ранкова е била по-рано.

На 21 септември 2012 г. решението е публикувано в сайта на комисията за няколко часа, след което е свалено. Информация за него обаче се появява във всекидневник, а Ранкова не е номинирана за БНБ. Златанов е писал в прословутото си тефтерче: "Ранкова - незабавно да се извади", "в 17.30 да се публикува решението за Ранкова без президента в заглавието", "В понеделник Ранкова да се даде за подпис; качено е на сайта на КПУКИ на 21 септ. в 17.30", "Д.Р. - реш. е било на сайта 4 часа. Сигурно е видяно - да се провери отзвука в интернет - реакция на журналистите", "Р. - не се качва; - чака се" и др.

След като решението е свалено от сайта на комисията, Ранкова не е уведомена за него повече от половин година. След настоятелните ѝ опити да го получи, това се случва едва на 1 април следващата година. Тя веднага обжалва и две инстанции отменят решението за конфликт на интереси като несъстоятелно. Неуведомяването ѝ е част от обвинението срещу Златанов, по което на две инстанции той вече беше признат за виновен и осъден на 3 години и половина затвор. В момента се чака последната дума на Върховния касационен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #2

    Част от атаките, да се дискредитира косвено Президента. Знаем,кои си го ненавиждат.

  2. анита хегерланд
    #1

    "Съгласно чл.7 от Конституцията на Република България държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове или действия на нейни органи и длъжностни лица." Всички, които се чувстват ощетени, могат да съдят държавата. А ние, които наблюдаваме отстрани това, питаме, как нашата държава може да се защити от тези, които й вредят? Как са балансирани интересите и дали текстът не трябва да се осъвремени и прецизира?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.