Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивши държавни секретари спорят за ангажиментите на САЩ

0 коментара

Администрацията на Буш, макар все още млада, показва признаци на "оттегляне и ограничаване" в подхода си към ролята на САЩ в световната политика, заяви Уорън Кристофър, първи дипломат в администрацията на Джордж Буш-баща, цитиран от АП. Той подкрепи тезата си с примери от Близкия Изток, Северна Корея, Балканите и Русия. Кристофър направи изявлението по време на оживен дебат на четирима бивши държавни секретари на САЩ по въпросите на американската външна политика при новата администрация на Буш.

В дискусията участваха Джордж Шулц, Хенри Кисинджър, Уорън Кристофър и Мадлин Олбрайт. Хенри Кисинджър - държавен секретар на САЩ през периода 1973-1977 г. - одобрява позицията на сегашната администрация във Вашингтон да запази ангажиментите си на Балканите.

По време на оживения дебат на четиримата бивши държавни секретари Кисинджър е заявил, че САЩ трябва енергично да се ангажират на световната сцена, за да бъдат защитени американските интереси. Той подкрепи администрацията на Буш.

Джордж Шулц, държавен секретар при Роналд Рейгън, защити външната политика на Буш, посочвайки, че той не се оттегля от международните ангажименти на САЩ, а преосмисля външнополитическите приоритети на предишната администрация с цел новата външна политика да отговори най-добре на американските интереси.

Мадлин Олбрайт, която оглавяваше дипломатическото ведомство на САЩ през втория мандат на Клинтън, критикува администрацията на Буш за прекратяването на диалога със Северна Корея по програмите ѝ за ядрено оръжие, както и за отхвърлянето на международни споразумения като Протокола от Киото, имащ за цел да ограничи емисиите на вредни газове.

Олбрайт подкрепи позицията на Кристофър, че новата администрация на САЩ е допуснала грешка, като не с е ангажирала достатъчно с близкоизточния конфликт.

Макар четиримата бивши държавни секретари да не постигнаха съгласие по въпроса колко важно е зачитането на човешките права в Китай за американската политика спрямо него, всички те се съгласиха, че Китай е ключов партньор за САЩ и че не трябва образът му да се демонизира заради скандала с американския шпионски самолет.

Олбрайт и Кисинджър говориха от Ню Йорк, а Кристофър и Шулц се включиха в дискусията чрез видеовръзка от Сан Франциско.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.