Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившите комунистически страни се борят за равенство

0 коментара

Днес, когато финансисти от бившия комунистически блок се събират в Лондон за десетата годишна среща на Европейската банка за възстановяване и развитие /ЕБВР/, техните страни вече не отговарят на описанието хомогенен възникващ пазар.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

"Нашият район става все по-разнообразен", казва Вилем Бойтер, главен икономист на ЕБВР.

Докато страни като Унгария, Полша, Чехия и Словения се радват на благоприятен инвестиционен рейтинг и се готвят за членство в ЕС, Русия заедно с Румъния, България и Грузия все още са под прага на инвестиционния интерес и се борят за място на международните капиталови пазари и за изплащане на дълговете си.

В доклад на Стандард енд Пуърс се твърди, че през последното десетилетие ясно се е очертала мозайката на района, която разделя страните в преход на по-напреднали икономики /Словения, Чехия, Унгария, Полша и Естония/, икономики, които следват веднага след първата група, но по разни причини се нуждаят от още няколко години, за да я догонят /Литва, Латвия, Хърватия и Словакия/ и не толкова напреднали и по-непредвидими икономики /България и Румъния/. Русия все още е в отделна група.

"В момента Унгария е най-напредналата и реформирана от всички икономики в преход. Тя е постигнала и най-много в приватизацията и е с най-високото равнище в района на производство на частния сектор", се посочва в доклада на Стандард енд Пуърс.

Всяка категория привлича различен тип инвеститори. Капиталите, отделени за възникващите пазари, вече не се интересуват от първата група държави, които привличат специализирани изравнителни фондове и институционални инвеститори.

В момента расте търсенето на облигации в национални валути като облигациите Еврозлоти, които предлагат по-висока доходност.

Успехът на Унгария, Полша и Словения в процеса на преход е отразен не само в рейтинга им, но и в политиката на ЕБВР. Международната банка, която осигурява финансиране за страни с проблеми при намирането на пари на международните капиталови пазари, ограничи новите си заеми за по-напредналите икономики като Полша до миналогодишните един милиард долара, а същевременно увеличи заемите за Русия от 1,7 милиарда долара миналата година на 2,5 милиарда долара.

"Няма да организираме тържествена церемония по изпращане за някои страни, нито пък ще напуснем техните пазари, но в края на краищата те сами ще ни напуснат. Вече виждате, че това се случва в някои сектори или при някои финансови инструменти", изтъква Бойтер.

Със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.