Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бившият шеф на хърватския Генерален щаб ще избегне съда

0 коментара

Хърватия сътрудничи избирателно на Хагския трибунал, заяви днес говорителката на главния прокурор Флоранс Хартман. Тя поясни, че прокуратурата получава само избирателни документи от хърватските архиви и че някои хърватски обвиняеми за войните в Югославия така и не са екстрадирани.

Изявлението на хагската прокуратура има конкретен повод - лекарски екип днес съобщи, че хърватският обвиняем Янко Бобетко е прекалено болен, за да бъде екстрадиран в Хага и "не може да издържи съдебен процес". Говорителката на Карла дел Понте, Флоранс Хартман, припомни, че преди това лекарско решение Хърватия е имала няколко месеца на разположение, за да екстрадира обвиняемия, но не го е направила.

Хърватският генерал Янко Бобетко беше началник на генералния щаб на хърватската армия. Сега е на 84 години. Голяма част от хърватите го смятат за национален герой от войната. През 1993 г. той ръководеше хърватска офанзива срещу сръбски позиции и според прокурорите е причинил смъртта на повече от 100 цивилни сърби. Искането на Хага да се екстрадира Бобетко звучи точно толкова скандално в Хърватия, колкото в Сърбия звучеше искането за арест на президента Милутинович.

Бобетко не просто че не се укрива, той дори даде пресконференция в Загреб и в нея обяви, че "жив няма да стъпи в Хага". Той смята, че прокурорите "си позволяват скандално тълкуване на хърватската война за независимост". Според ген. Бобетко "няма трибунал на света, който да осъди армия, бореща се за освобождение".

Бобетко и днес се ползва с пълната подкрепа и закрила на хърватското правителство, което на два пъти оспори обвинителния акт на Карла дел Понте. За защитата на Бобетко беше сезиран дори Конституционният съд, който реши, че Бобетко е спазвал конституцията - според нея той е бил длъжен да защитава хърватския суверенитет. Конституционният съд обаче добави, че не е компетентен да се произнася по въпроса дали Бобетко е извършил военни престъпления и престъпления срещу човечеството. А точно това са обвиненията, повдигнати срещу него в Хага.

След днешното решение на лекарския екип е почти сигурно, че Бобетко няма да бъде изправен пред хагския съд. Прокуратурата изразява притеснението си и от това, че Хърватия защитава и други обвиняеми, като Анте Готовина, например. Готовина участваше в нападението над сръбски позиции, с което Хърватия през 1995 си върна контрола над Крайна. Флоранс Хартман заяви днес, че прокуратурата разполага с достатъчно доказателства, че Готовина безпрепятствено пътува из Хърватия, докато за него има издадена заповед за арест и той се обвинява във военни престъпления.

Прокуратурата обърна внимание и на това, че Хърватия предоставя множество документи от архивите си на трибунала, но те почти не засягат хърватски престъпления от войната. Хърватите дават данни предимно за сръбски престъпления. Същото прави и Сърбия, която вече е предоставила десетки хиляди страници документация срещу албанци в Косово и почти нищо за собствените си престъпления.

По проект на Фондация "Отворено общество"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.