Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизанти се размина с българските власти за експертизата по делото в Либия

0 коментара

Ако ще се иска нова медицинска експертиза, това трябва да стане сега, на първа инстанция, смята либийският адвокат на българските медици Осман Бизанти, според когото евентуалното искане към Световната здравна организация (СЗО) трябва да направи българската държава.

Неговото мнение се различава от това на българските власти, според които, съдът в Либия трябва да назначи нова експертиза, по искане на защитата и при изрично желание на подсъдимите. Освен това в София смятат, че е по-добре експертизата да се поръча не на първа, а на втора инстанция.

Въпросът за дали да се иска нова експертиза и кой да поеме отговорност за това стана актуален след като либийската лекарска комисия отхвърли заключенията от доклада на международните експерти по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици, който оневиняваше българските медици, които са обвиняеми по заразяването на близо 400 деца в детската болница в Бенгази.

Междуведомствената комисия в България по СПИН - делото е категорична, че медиците трябва сами да решат дали адвокатите им да искат нови доказателства по делото, което ще означава ново отлагане във времето. Близки на шестимата медици излязоха с протестна декларация, според която това е "опит на българската държава да прехвърли отговорността за допуснатите грешки и неадекватната си политика върху задържаните българи".

Българската държава не е пряк участник в делото срещу българските медици в Либия и няма да се обърне пряко към СЗО с искане за нова експертиза, заяви министърът на правосъдието Антон Станков в петък. По думите му молбата на защитата ще бъде съдът в Либия да назначи такава експертиза, която да бъде под егидата на СЗО.

Бизанти: Българската държава е тази, която трябва да поиска експертиза

Адвокат Бизанти заяви в предаването "Седмицата" на Дарик радио, че българската държава е тази, която трябва да поиска нова експертиза.

"Разбира се, държавата може да го направи, тъй като тя е субект на международното право, тя членува в международните организации и има право да се обърне към тях с такова искане", поясни адвокатът, като допълни, че защитата има право да представи всякакви експертизи, всякакви доклади, които смята за полезни за подсъдимите, а от там нататък съдът ще реши дали те да бъдат включени към делото, или не.

Засега Бизанти не е обсъждал възможността за нова медицинска експертиза с медиците. По думите му, тези дискусии тепърва предстоят.

Според Осман Бизанти може би е по-добре да се поиска нова експертиза, независимо дали от национална или международна група експерти.

"Ако бъде издадена присъда и след което делото бъде протестирано пред Върховния съд, ние нямаме право да добавяме нови документи по самото дело", посочи адвокат Бизанти пред Дарик радио.

Междуведомствената комисия по делото в Либия препоръча в четвъртък на защитата и медиците да поискат събиране на нови доказателства. Според запознати идеята е това да стане на втора инстанция - след като вече бъдат произнесени присъди от Наказателния съд в Бенгази. Следващата инстанция е Върховният съд в Триполи. Препоръчва се и да не се бави приключването на първата фаза от процеса, защото в противен случай процесът може да се проточи още с 2-3 години.

Съпругът на Нася Ненова: Процесът е политически

Не бива медиците сами да вземат решение за протичането на процеса оттук нататък, тъй като това е прехвърляне на отговорност, заяви пред радио НЕТ Иван Ненов, съпруг на медицинската сестра Нася Ненова, една от шестимата обвиняеми български медици по СПИН - делото в Либия, ден след като бе изпратено протестното писмо до президента, председателя на парламента и правосъдния министър.

Според Иван Ненов процесът е политически и за крайния му изход значение ще имат политически, а не съдебни фактори. "Няма никакви гаранции, че след евентуална международна независима медицинска експертиза, няма да се намерят пак либийски лекари, които да я оборят", коментира Иван Ненов идеята за искане на повторна независима експертиза.

С доклада на либийската лекарска комисия обвинението за заговор и умишлено заразяване се връща през задната врата, заяви бившият защитник на шестимата български медици, обвиняеми по СПИН-делото в Либия адвокат Владимир Шейтанов.

Неговото лично мнение е, че е най-добре повторна експертиза от СЗО да се поиска на втората инстанция на делото.

СЗО: Въпросът е изцяло между България и Либия

СЗО няма коментар по процеса в Либия, това е работа на властите, работа на съдебния състав и не е проблем, с който СЗО се занимава", заяви говорителят на организацията Кристин МакНаб пред радио НЕТ. По думите ѝ "нямаме много за казване по казуса в Либия, досега (СЗО) не е била въвлечена в процеса, а след като съм запозната с делото, мога да кажа, че това е изцяло въпрос между Либия и България".

Кристин Мак Наб заяви, че познават работата на професорите Монтание и Колизи и по думите ѝ, "те имаха забележителна експертиза", изготвена преди няколко години, но отказа какъвто и да било коментар на тяхната или на либийската експертиза.

Тя отговори отрицателно на въпроса дали СЗО би организирала международна експертна среща по проблемите на СПИН епидемията в Бенгази.

Станков вярва, че може да се събори обвинението

Министърът на правосъдието Антон Станков заяви в петък, че юридическите средства по СПИН-делото в Либия не са изчерпани. Продължавам да смятам, че имаме шансове обвинението да бъде съборено, заяви Станков. Той отбеляза като важен момент по делото, че за първи път е възможно да бъдат направени искания за събиране на нови доказателства, които евентуално могат да доведат до отлагане на делото от наша страна.

"Аз съм абсолютно убеден, че ако българите бъдат осъдени, това ще бъде само въз основа на самопризнанията им, изтръгнати чрез насилие", заяви днес Иван Ненов. Според него обаче евентуална смъртна присъда ще означава сериозно дискредитиране на либийската съдебна система, което тя едва ли ще допусне.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.