Технически експертни консултации по решението на ЕК да ореже квотите за емисиите парникови газове, които България трябва да разпредели между предприятията замърсители, ще се проведат в четвъртък в Генерална дирекция „Околна среда” на Европейската комисия. Това съобщиха от българското представителство в Брюксел и Министерството на околната среда и водите.
Разговорите ще се проведат в два формата – веднъж с представители на българския кабинет и втори път с бизнеса, което е прецедент за Европейската комисия, която си контактува само на правителствено ниво.
На срещата утре българските представители ще отстояват становището, че е неоснователно решението на ЕК за намаляване на количествата парникови квоти за 2007 г. и периода 2008-2012 г. съответно с около 20 на сто и с 37 процента.
Аргументите в подкрепа на националните ни планове са свързани със затварянето на ІІІ и ІV блок на АЕЦ "Козлодуй", което налага въглищните централи да работят на пълна мощност, за да задоволят енергийните нужди на пазара и региона, както и допуснати грешки при използването на статистическите данни за определянето на размера на квотите и чисто математически неточности при изчисляването им.
При техническите консултации ще се отстоява тезата, че последствията от намалените количества въглеродни емисии, които българските предприятия ще имат право да изхвърлят във въздуха, ще са силно негативни по отношение на икономическия растеж на страната.
Преди време от Българската стопанска камара, която с Конфедерацията наработодателите и индустриалците в България и асоциациите на металургичната промишленост, на циментовата индустрия, на целулозната промишленост и др. ще участва в утрешните преговори, изчислиха, че орязаните квоти ще натоварят индустрията ни със 770 млн. евро годишно. Това ще доведе до повишение на цените на тока, парното и индустриалната продукция, което от своя страна ще доведе до фалити на предприятия и съкращаване на работни места, прогнозираха от БСК.
България е решена да отстоява интересите си по всички възможни начини, включително ако се наложи и по съдебен път, отбелязват от екоминистерството.
Всеки национален план се оценява по едни и същи критерии, поставени от ЕК, като основният критерий за определяне на разпределеното количество квоти е според изпълнението на ангажимента на съответната страна по Протокола от Киото. България спазва този ангажимент и към момента нивото на емисиите на страната е много по-ниско (с около 52 процента) от задължението по Протокола от Киото, отбелязват от представителството ни в Брюксел.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
3 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Kato imalo greshki koy e vinoven che izpratiha za odobrenie nay-nerazbiramiq plan ot vsichki 27? Da beshe mislil predi tova Chakarov. Sega plashi gargite s tezi "pregovori" - reshinqta na EK sa krayni i samo mojem da se nadqvame na sad da hodim i da spechelim sled 2-3 godini.
не обръщате внимание на моите изчисления,които ви подадох миналата година,НО сега му дойде времето.Както искате,но реалността не зависи от вашето нежелание.РЯЗКО трябва да се намали използването на електрическа енергия за правене на топлина,поради ниския КПД(коефициент на полезно действие)на трансформиране на енергията от огъня в ТЕЦ до електрическата пещ за индустриялни и битови нужди.Да се забрани внасянето на перални машини с електрическо нагряване на водата.Да Се забрани производството на електрически бойлери за топла вода.Печене на банички и кифли да премине на газ-пропан или метан, но не с електрически ток.Ел.ток да се използва за въртене на мотори, а не за правене на топлина.
Otkude 6te doidat ikonomiite-ot ikonomii v ob6tia KPD na razlichite proizvodstveni procesi.Prez 90-te godini mnogo hlebari vnesoha turski ma6ini za pechene.Hliaba SE PECHE6E S gore6t vuzduh nagriat (indirekno) s naftovi gorelki ,a ventilatorite i upravlenieto biaha na el.tok.Navremeto kiflite pechaha v furni nagreti s direkten plamuk s Nafta i te imaha vkus na nafta.Ako edin dom ima gazov boiler 6te ima topla voda v kuhniata, baniata i peralnata.-tuk KPD e 80%., a s el=tok maximum 10%.Tova ne e malka razlika.