Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнес климатът се подобрява за втори пореден месец

Произведени са по-малко твърди горива и газ

1 коментар
Строителите вече са по-умерени оптимисти за развитието на бизнеса си

За втори пореден месец предприемачите са позитивно настроени за състоянието на фирмите си и за бъдещото им развитие. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за бизнес климата през февруари. Индексът, с който той се измерва, се покачва с 1.2 пункта в сравнение с първия месец на годината. Повишението е по-слабо от това, регистрирано през януари.

През февруари оптимисти, макар и в по-малка степен, остават мениджърите в промишлеността и строителството. За разлика от януари по-добри очаквания имат и търговците, докато предприемачите в сферата на услугите са настроени по-негативно. Основен проблем за мениджърите във всички сфери остава несигурната икономическа среда. Във всички сектори прогнозата е за запазване на цените в следващите месеци.

Показателят за бизнес климата в промишлеността регистрира най-голямо повишение на месечна база - с 2.4 пункта при 3.4 пункта през януари. Увеличението през последния месец се дължи на благоприятните оценки и очаквания за състоянието на предприятията. Настоящата производствена активност обаче се оценява като леко намалена, докато в очакванията за дейността в отрасъла през следващите три месеца се наблюдава подобрение.

Освен несигурната икономическа среда пречка пред развитието на сектора и недостатъчното търсене.

Показателят на бизнес климата в търговията на дребно нараства с 2.3 пункта през февруари спрямо януари, когато предприемачите в сектора бяха негативно настроени. Оптимизмът през последния месец се дължи на подобрените очаквания за състоянието на предприятията, както и на по-добрите прогнози за обема на продажбите.

Строителите остават оптимисти за втори пореден месец, но през февруари очакванията им за добро развитие са по-умерени. Оптимизмът се дължи на подобрените очаквания за състоянието на предприятията през следващите шест месеца, добрите прогнози за строителната активност и намаляването на клиентите, които бавят плащания.

Финансовите проблеми и конкуренцията в бранша са сред основните проблеми пред развитието на сектора освен несигурната среда.

Предприемачите от сферата на услугите са единствените, които имат негативни очаквания за бъдещето, показват данните на НСИ. По-негативно е мнението им за настоящото търсене на услуги, но очакванията за следващите три месеца се подобряват.

Произведени са по-малко твърди горива и газ

Намаление на производството на твърди горива и газ през декември 2014 г. спрямо същия месец на 2013 г., отчита НСИ в изследване за производството и доставките на енергийни продукти. Доставките на тези твърди горива и газ също спадат на годишна база. Производството на природен газ през декември 2014 г. се е свило с 50% спрямо същия месец на предходната година. На месечна база се отбелязва увеличение със 140% до 12 млн. куб. метра. През декември са доставени 344 млн. куб. метра синьо гориво, което е с 19% повече спрямо ноември и с 3.1% по-малко на годишна база.

Производството на твърди горива като въглища и кокс се е свило с 11.1% през декември 2014 г. в сравнение със същия месец на предходната година. За изследвания месец са произведени 3.4 млн. тона твърди горива, което е увеличение с 8.8 на сто на месечна база. През месеца са доставени 3.64 млн. тона твърди горива, което е с 11.1 на сто повече на месечна база и с около 10% по-малко на годишна.

През декември са произведени близо 4893 ГВтч и са доставени 3346 Гвтч електроенергия. На месечна база и производството, и доставките се увеличават, а на годишна се отбелязва увеличение на производството и намаление на доставките.

НСИ отчита, че през последния месец на миналата година са произведени 180 000 тона дизелово гориво и са доставени 157 000 тона. Спрямо ноември производството намалява с 2.2%, а доставките се увеличават с близо 30 на сто. На годишна база производството на дизел се увеличава с 36.4%, а доставките растат с около 10 на сто. Производството и доставките на бензин растат и на месечна, и на годишна база, като през декември са произведени съответно 153 000 тона и доставени 37 000 тона.

Цените на производител намалели

Общият индекс на цените на производител през януари 2015 г. е с 1.2% под равнището от предходния месец. Намаление е регистрирано в преработващата и добивната промишленост, а увеличение - в енергетиката.

По-съществено намаление на цените в преработващата промишленост се наблюдава при производството на основни метали и при ремонта и инсталирането на машини и оборудване. Увеличение има при производството на превозни средства, без автомобили, на химични продукти и на компютърна и електронна техника.

На годишна база общият индекс на цените на производител намалява с 2.9%. В преработващата промишленост спадът е с 5.3%, като се дължи най-вече на намалението на цените при производството на храни и при печатната дейност. Най-съществено е увеличението на на производствените цени на превозните средства, облеклото, компютърната и електронна техника.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Повече от добра новина.... браво на Бат Бам.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.