Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът: Българи се връщат от чужбина, защото там се работи много

Докато по-високата квалификация не носи по-голяма заплата, хората ще са на улицата, смята Иван Нейков

9 коментара
Снимка: Архив БГНЕС

На фона на протестите, макар и затихващи, заради лошия стандарт на живот и поскъпването, работодатели продължават да развиват тезата, че българските работници са мързеливи, не желаят да се трудят и са слабо производителни.

"Има работници, които се връщат обратно, защото там (в чужбина, б. р.) интензивността на труда е много по-голяма. Има такива, които се връщат, защото тук равнището на доходите спрямо стандарта на живот е по-добро. В момента завръщащите се са малко по-малко от тези, които заминават. Ножицата се затваря", заяви в интервю за Нова телевизия председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

АИКБ е от бизнес сдруженията с най-критична и на моменти – невъздържана позиция спрямо работната сила. Преди месец изпълнителният директор на асоциацията Добрин Иванов излезе с позиция, в която дели българите на "работливи, производителни и висококвалифицирани" мениджъри и "мързеливи, нискоквалифицирани, нискообразовани маргинали". Впоследствие, АИКБ поиска да отпадне втората година платен отпуск по майчинство, за да могат родилите наскоро да запушат недостига на пазара на труда. Наред с БТПП, АИКБ е и сред най-силните критици на бързия ръст на заплатите у нас.

Бившият социален министър и шеф на Балканския институт за труда и социалната политика Иван Нейков обаче даде отпор на твърденията на Васил Велев.

"Сигурно гледаме две различни картини с г-н Велев. Тезата, че догодина заплатите ще нараснат с около 8%, ще срещне другата статистика - на инфлацията, за която прогнозата е 5.6%. Ако ние не дадем изход на хората, ако през цялото време им казваме – лоша производителност на труда, бързо нарастване на заплати, а пък те виждат друг начин на живот, просто трябва да знаем, че ни чака напрегната година", каза Нейков.
Според него един от големите проблеми в момента е липсата на връзка между повишаването на квалификацията на работещите и покачването на заплатите. Докато хората нямат възможност да влияят върху доходите си чрез повишаване на квалификацията, те ще са на улицата, смята Нейков.

Българинът се труди хем малко, хем неефективно

"Доходите не са спрели да се повишават. Откакто сме в Европейския съюз, те са се увеличили повече от два пъти", заяви Васил Велев от АИКБ. По думите му през последните години възнагражденията растат с 8-10% годишно, като миналата година увеличението е било над 10%. За тази година очакванията са ръстът да достигне 8% с коледните премии. "Догодина нашата прогноза на АИКБ на база на анкета сред членовете ни е за 8.4% ръст на разходите за труд за отработен час", каза Велев пред Нова телевизия.

Той добави, че по паритет на покупателната способност България е била приблизително 1/4 от средноевропейското ниво при присъединяването си към ЕС, докато сега надминава 50%. "За тези малко повече от 10 години сме намалили дистанцията чувствително, на практика двойно", каза Велев.

Той посочи, че българската икономика расте много по-бързо от средноевропейската – с 3.5% годишно спрямо около 2%, но по равнище на доходите страната продължава да бъде на последно място в ЕС, защото е на опашката по БВП на глава от населението и по производителност на труда.

"Ние сме сред страните с най-малка продължителност на трудовия път. До пенсия работим по-малко от 33 години при 36 средно за ЕС и 42 за Швеция. Т.е. ние като време, в което се трудим, сме най-малко, като работни дни в годината сме сред страните с най-малко работни дни (216), а и като продължителност - уплътняване на работния ден, също - средно 5 часа", заяви Велев.

"Заплатите у нас растат 2-3 пъти по-бързо от производителността на труда. Говорим за еднакви машини и еднакви технологии с тези в Европа. Ние имаме производителност, която е в пъти по-ниска от средната за ЕС", каза още Велев.

"След като е толкова прекрасно всичко - защо няма достатъчно работници, които да дойдат тук на малкото работене, на бързото пенсиониране, на многото почивни дни, на най-бързия растеж на заплатите", запита водещият Виктор Николаев.

От обясненията на Васил Велев стана ясно, че някои българи се връщали, защото у нас се работи по-малко, отколкото в чужбина, а и доходите са добри на фона на цените.

По-високата квалификация не носи по-голяма заплата

Една от причините за социалното напрежение и протестите е, че хората не виждат друг начин да повлияят върху доходите си освен да излязат на улицата, смята Иван Нейков.

"Ако човек знае, че с повишаването на квалификацията ще му се повишават доходите, няма да излезе отвън. Той просто ще инвестира в себе си. Няма го този инструмент. На човека му остава да излезе отвън и да вика "Оставка! Тежко ми е", коментира бившият социален министър.

По думите му друго притеснение на хората е, че в условията на недостиг на работна сила чуват отвсякъде предложения да се внасят работници от страни с по-нисък стандарт, които ще получават по-ниски заплати. "При такава преса единственият ти изход е да излезеш на улицата", посочи Нейков.

"В основата на цената на труда през XXI век стои само и единствено квалификацията", смята Нейков, но според него този инструмент не работи в България.

Не е вярно, че няма връзка между квалификация и възнаграждение, контрира Васил Велев. По думите му има цели сектори, в които средното възнаграждение е над 2000 лв. - 2600 лв. е напривер средната заплата в ИТ сектора, а 1500 лв. - в машиностроенето, каза Велев. "Тоест, такава връзка има", каза представителят на работодателите.

"За да имаме по-високи доходи, трябва да работим повече и да крадем по-малко", призова Васил Велев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #9

    Велев е прав. Нейков също, но желанието му да спори и да предлага алтернативни решения превръща предаването в говорилня. Водещите ги затрупват с въпроси от името на „бедните“ и публиката нищо не разбира. Нейков трябваше да каже къде бърка Велев. В ЕС (след 2006) средните работни заплати у нас през 2018 г. са не „над 2 пъти“, а 3,2 пъти по-големи, а към 4-то трим. - 3,4 пъти (плюс 240%) при натрупана инфлация 38,3%. Спрямо катастрофическата 1997 г. СРЗ е станала 9,65 пъти по-голяма (плюс 865%) при инфлация 125,1%. През 2018 СРЗ е 1139 лв, в София - 1514. За 4-то трим. съответно 1236 и 1680 лв.

  2. анита хегерланд
    #8

    Най-голяма е разликата в организацията на труда. Ако погледнете документални филми за работата на американските компании ще установите, че технологията осигурява целия процес, а хората само го наблюдават отстрани или осигуряват качествен контрол. Технологичното развитие на западните страни им позволява да създадат организация, която да облекчи максимално работниците и те да работят повече часове. Тук никой не мисли за общата картина, когато работи. Работникът не се чувства свързан с целия процес.

  3. Baraev
    #7

    С риск да се повторя пак казвам, като никой не бие, така е!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  5. Boris Kamov
    #5

    В статията липсва един базов факт: Икономиката на България беше приватизирана (по-точно прилапана) от "кадрите" на БКП/БСП, организирани от ДС и с помоща на мутрите. Факт е че икономиката сега е оглавена от тези "кадри" и българите накратко я наричат "мутрешка икономика". Само наивни глупаци могат да вярват че тези 2 млн българи които се изнизаха в чужбина (и продължават да емигрират) ще се завърнат за да слугуват на мошениците нарекли се "бизнесмени". Ще се завърнат някои боклуци които никъде, дори и в България, не могат да си намерят място.

  6. АТ
    #4

    Розови сънища на българския "бизнес" за връщащи се хора. Събудете се, няма такова нещо, даже и неквалифицираните работещи вече напускат, даже и малцинствата бягат. Никой не иска да остава при унизителните условия, които им създавате и като заплащане, и като условия, и като начин на управление. Най-големият проблем са ръководителите на измислените "бизнеси" - некомпетентни, необразовани, но за сметка на това арогантни и безпардонни. "Рибата се вмирисва от главата"!

  7. ivancho ivanov
    #3

    Тези, на които работата е много се връщат, тези които искат да учат и работят и печелят остават в чужбина - до 9.9.44 год. е било обтатното - г-жа Нинова да обясни, би било интересно!

  8. безпартийна
    #2

    Прав е Нейков, че трябва да се стимулира повишаването на квалификацията. Това времето и технологиите го изискват. Прав е и Велев, само не е насочил репликата си към когото трябва. Трябва да се краде много по-малко, но крадат не работещите, а управляващите. Ако фирмите, спечелили поръчки плащат по-добре на работниците си, а не по хранителната верига нагоре, заплатите могат да бъдат поне двойни.

  9. olele
    #1

    егаси лъжите! :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.