Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът е срещу бързия ръст на заплатите

Не може производителността на труда да се покачва само с 1.7%, а възнагражденията - с 11%, твърди БТПП

8 коментара
Бизнесът е срещу бързия ръст на заплатите

Бизнесът за пореден път се обяви срещу бързите темпове на нарастване на заплащането на работещите у нас. Възнагражденията за труд не трябва да се увеличават с процент, по-висок от производителността, смята Българската търговско-промишлена палата (БТПП).

Предварителните данни на Евростат за производителността на труда показват, че у нас тя е нараснала с 1.7% през 2017 г. спрямо 2016 г. Така България се класира на 9-о място по увеличение на производителността на труда сред държавите от ЕС, съобщи БТПП. Средно за целия съюз ръстът е 0.8%. Преди нас с по-висока производителност са страни от Централна и Източна Европа – Естония, Литва, Румъния, Латвия, Полша, Чехия, Словения, Унгария.

Страната ни обаче e сред лидерите по ръст на заплати, отбелязва бизнес организацията. За последната година данните показват, че разходите на работодателите за труд само в частния сектор нарастват с 11% спрямо 2016 г. В основната си част на разходите за труд са предимно заплати, които формират около 81%, а останалите са вноски за социални и здравни осигуруровки и данъци (около 19%).

Единствено Румъния има по-голям ръст по отношение разходите за труд в ЕС през 2017 г. – 12.9%.

"Производителността на труда и разходите за труд не се движат успоредно, а напротив, те са в съотношение 6:1. В своите позиции БТПП нееднократно е отбелязвала, че е важно темповете да се движат паралелно нагоре и да няма дисбаланси", гласи позицията на бизнес организацията.

Влияние върху ръста на разходите за труд оказва и административно наложената минимална заплата от 510 лв. през 2017 г., която бе увеличена с 11% спрямо 2016 г. Осигуровките също бяха увеличени с 1 процентен пункт и това даде отражение също в нарасналите разходи за труд, припомнят от БТПП.

Палатата припомня, че средната работна заплата в края на 2017 г в страната. достигна 1095 лв., а за София надвиши 1476 лв. Най-висок ръст в заплащането през 2017 г. се отчита в следните сектори: операции с недвижими имоти, административни дейности, образование, търговия, производство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimotimo
    #8

    За х свършена работа в БГ и в нормалната част на ЕУ заплащането е в пъти по-голямо, като става дума за едно и също количество свършена работа. Колко получава един обикновен бояджия във Франция, например? И дали във Франция за един ден можеш да боядисаш 5 пъти повече за едно и също време? Просто заплатите са НЕРЕАЛНИ в нашата мила татковина!

  2. анита хегерланд
    #7

    Западните изследвания показват, че регламентираните ритмични почивки през целия работен ден увеличават производителността на труда. Увеличаването на заплащането на труда - също.

  3. xa_poznai
    #6

    Не разбрах, това призив към работниците ли е? Също така не разбрах като дрънкат за производителност и работна заплата провери ли са в другите държави какво е отношението. Открай време се знае, че заплатите у нас нереално ниски. Освен това вече лъсва и уговорката на големите работодатели да не вдигат възнагражденията. Само че при нарастващия темп на текучество скоро напълно ще им блокира бизнеса и като поемат бичовете, които далеч ще надхвърлят нужното увеличение на работните заплати ще открият топлата вода за човешкия фактор.

  4. Бивши комунисти НЯМА!
    #5

    Хах не можело производителността да е ниска, а възнагражденията да растат.. Та нали това е единтственият повод за хвалба на дясното крило на БСП - ГЕРБ. Увеличаването на заплатите. Все пак друг плаща.

  5. batlalko
    #4

    Този бизнес как не се научи за 30 години, че производителността на труда зависи основно от качеството на мениджърите, от добрата организаиция на работа и от инвестициите във високотехнологично оборудване. На калпав бизнес - заплата на работника му крива!

  6. [email protected]
    #3

    Тъй ами,все пак работодателите,имат да купуват яхти,хотели,къщи,луксозни коли,да изпратят децата си да учат в чужбина.За какво му е на работника голяма заплата,да я изяде ли? А и трябва ли някой да напомня на работодателите,че сме с най ниски доходи в ЕС,или за тях това е само бонус,не проблем?!

  7. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  8. Kitko
    #1

    Като са високи заплатите наемайте по-малко хора. Ако бизнеса ви започне да минава на "-" тогава се ориентирайте към по-печеливши дейности. Тези които останат във вече бившата ви пазарна ниша ще могат да вдигнат заплатите. Ревете иначе, че няма работна ръка. Е как да има, като вече ниско и средно квалифицираните работници също се изнасят да работят в Европа за повече пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.