Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът иска помощта заради скъпия ток да стане 190 лв./МВтч

0 коментара
Бизнесът иска помощта заради скъпия ток да стане 190 лв./МВтч

Сегашният компенсаторен механизъм заради скъпия ток, важащ за октомври и ноември, да бъде продължение и помощта по нега за фирмите да стане от 110 лв./МВтч на 190 лв., предложи председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.

Според него това се налага, защото цената на електроенергията на свободния пазар. По думите му компенсацията трябва да се увеличи до 3/4 от цената за ноември, което е 190 лева за мегаватчас.

Дори и при такова повишение, пак ще остане немалка част от цената на електроенергията, която ще създава инфлация.

Велев смята, че енергийната помощ може да бъде поета от свръхприходите във Фонда за сигурност на електроенергийната система, където постъпват по 5 процента от продадените количества електроенергия от всеки производител, както и от таксите на "Електроенергийният системен оператор" и "Булгартрансгаз" и от търговията с държавни парникови квоти.

Именно скъпият ток е една от основните причини за свръхприходи и в бюджета, "защото едно е ДДС върху 119 лева, друго е върху 408 лева за ноември средна цена".

Велев счита, че има възможности да се компенсират 630 000 потребители на електроенергия на свободния пазар. Това са не само предприятията, но и учрежденията в социалната сфера, детски градини, училища, театри, болници и други.

Помощта за октомври и ноември за бизнеса е в 450 млн. лв., които бяха осигурени от извънредно платен дивидент от АЕЦ "Козлодуй", която отчете за деветмесечието печалба с близо 200 процента по-висока от тази за същия период на миналата година.

АИКБ предлага още в новото ценово решение за тока за бита от 1 януари да се заложи реална пазарна цена, а не да остане сегашната, която е в пъти по-ниска от борсовата. Това би означавало цена от порядъка на 300 лв./МВтч до края на ценовия период. Съответно да бъде предвидено отрицателно задължение към обществото от порядъка на 150 лева, така че крайната цена за българските потребители да стане от порядъка на 150 лева за мегаватчас, направи изчисления Васил Велев.

Цената за износ няма нужда да се компенсира с отрицателно задължение към обществото, така че генериращите мощности ще продължат да имат добра печалба и приходи за страната, обясни той.

АИКБ настоява още предприятията от енергоинтензивната индустрия да имат същите условия както тези, които имат тези предприятия в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.