Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът иска преразглеждане на повишените водни такси

Според БСК не е оценен ефектът от увеличените в пъти тарифи, според МОСВ той е напълно поносим

1 коментар
Бизнесът иска преразглеждане на повишените водни такси

Бизнесът настоява Министерството на околната среда и водите (МОСВ) да преразгледа спешно предвиденото от януари 2012 г. многократно повишение на таксите за водовземане, за ползване на воден обект и за замърсяването му, тъй като не оценен ефектът от това поскъпване върху дейността на предприятията. Това съобщиха в четвъртък от Българската стопанска камара (БСК), която е изпратила това искане с писмо до екоминистерството.

Водните тарифи бяха променени от Министерския съвет през юни с мотива, че корекции не са правени от 2000 г., а през това време се е натрупала значително инфлация. В същото време обаче част от таксите за водоползване, например на минерален извор, бяха намалени.

Според много от членовете на БСК обаче увеличение на таксите, което трябва да влезе в сила от 1 януари догодина, е необосновано и непосилно, а освен това не е съгласувано с бизнеса и различните браншови организации. Липсва и достъпен доклад за оценка на въздействието от приемането на проекта на нормативния акт, посочват от стопанската камара.

Бизнес организацията посочва, че по данни на НСИ http://www.nsi.bg/files/Cpi_Calc/NSI_CPI_Utility_xsl.xml инфлацията за декември 2009 г. към декември 2000 г. е 65.2%, а някои от таксите са завишени много над размера на инфлацията. БСК дава пример с тарифите за ползване на вода за охлаждане, за промишлени цели и за самостоятелно питейно-битово водоснабдяване, която била увеличена 150 пъти.

"Възразяваме срещу практиката предложенията за нови, както и проектите за промени на действащи нормативни актове, да бъдат публикувани на сайта на МОСВ, без едновременно с това да бъдат информирани заинтересованите страни и национално представените работодателски организации“, посочва БСК С писмото си до ековедомството.

Камарата посочва още, че размерът на таксата трябва да съответства на разходите на административния орган за извършване на съответната услуга и за упражняване на контрола и тези разходи не може да надвишават 20 на сто от размера на тарифата. Приходите от таксите не могат да се изразходват за допълнително материално стимулиране на служителите на административните органи, по чиито сметки са постъпили, допълват от БСК.

От МОСВ посочват, че с промените 90% от таксите за водовземане от повърхностни и подземни води са увеличени само с коефициента на инфлацията от 65.2 на сто за периода от 2000 г. Таксите за минерални води са намалени с 30 до 90% в зависимост от целта на ползването им. Само за 2-3 цели на водовземане увеличението е по-голямо, за което има сериозни мотиви, допълват от екоминистерството.

Ведомството обяснява, че до приемането на тарифите през юни не е имало дефинирана такса за самостоятелно питейно-битово водоснабдяване и за тази цел на водовземане се дължеше такса за “други цели” от 5 стотинки за куб.м. за вода годна за пиене. Сега тя е повишена на 75 ст., докато таксата за питейни нужди е увеличена само с една стотинка.

От МОСВ обясняват, че нарастването на таксата за самостоятелно водоснабдяване в никакъв случай не е 150 пъти, както твърдят бутилиращите компании, използващи масово този начин за водоползване. Според екоминистерството увеличението на 75 ст. всъщност е 22-23 пъти, от които 7-8 пъти е повишението от инфлацията.

Според екоминистерството това повишение ще се отрази в цената на 1 бутилка вода от 1.5 л с 1/10 от стотинката. Тоест в резултат от таксата цената на бутилираната вода се увеличава с 1 стотинка на всеки 9 бутилки. Разчетите показват, че приетата такса не е прекомерно висока и непосилна за бизнеса, а и съществува алтернативата да се снабдяват от съответното ВиК.

От МОСВ изразяват готовност да обсъдят с предприятията аргументите им за таксата за самостоятелно питейно-битово водоснабдяване, “но при спазване на европейските принципи за икономическо регулиране за опазване на водите и осигуряване на ефективно и пестеливо използване на водите“.

Ведомството допълва още, че преди да се приемат новите тарифи те са били обсъдени със заинтересовани представители на бизнеса и те са изразили своите становища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Sas svoite taksi MOSV ubiva malkija i sreden bisnes.Dali shte polivash 1 dka. ili 10000 dka. taksata za razreshitelno e edna i sasht.No nishto ne moge da se napravi - njama dargava.Tova prinugdava horata da ne ja priznavat i da pravjat kakvoto namerjat za dobre.Edno ot nai- dobrite im reshenija e da izbjagat ot Balgariaja.Nikoi ne se trogva ot tova - nai-malko pravitelstvoto

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.