Работодателските организации са готови да преглътнат увеличение на максималния осигурителен доход, но най-много до 3183 лв., а не до 3400 лв., колкото предлага финансовият министър Асен Василев. По въпроса има и спорове в управляващата коалиция, въпреки че дори Международният валутен фонд съветва България да предприеме мярката.
Бизнесът настоява да се спазва уговорката за повишение на прага по "швейцарското правило", което се ползва за пенсиите и предвижда индексация с 6.1% от 1 юли тази година, става ясно от позиция на четирите работодателски организации (АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ) по Бюджет 2022.
В момента хората с най-високите заплати у нас не плащат осигуровки върху горницата над 3000 лв., което прави данъчно-осигурителната тежест на практика регресивна – тоест богатите плащат по-малко, а бедните повече. Въпреки това работодателите смятат, че вдигането на осигурителния доход до 3400 лв. е прекомерно.
Според председателя на АИКБ Васил Велев не е редно максималният осигурителен доход да е процент от средната заплата. "Ние сме подписали споразумение със синдикатите, че той трябва да се променя по швейцарското правило за индексация на пенсиите", добави Велев.
Според работодателите по-високият осигурителен праг ще засегне не само ИТ сектора, но и много други високоплатени служители, защото около 200 000 души вземат заплати над 3000 лв., а в ИТ бранша работят около 50 000 души.
Работодателските организации не одобряват и сериозния ръст на минималната работна заплата от 1 април от 650 лв. на 710 лв.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Вдигнат е "тавана" на пенсията, а не максималната пенсия. На един колега баща му заради тавана губи всеки месец по 150 лева. Освен това "тавана" не се прилагал към пенсиите на конституционните съдии, председатели на народното събрание, министри, академиците от БАН и други "слуги на народа".
пенчо бре чети - ами че максималната пенсия се вдигна бе, с 60 лв.!! беше 1440- а стана 1500!!!А тавана за максималния осигурителен доход си стои 3000 от доста време. така че е справедливо да стане поне 3200-3250 и то от момента, в който максималната пенсия се вдигна, т.е. 1.1. 2022.!!!...!!друг въпрос е че има доста получаващи много над това на което се осигуряват. ама виновни са популистите които вдигнаха минималната пенсия толкова, че достигна пенсията на осигурявали се коректно!.! е тогава защо да се осигуряваме. с 30 години осигуряване 450 лв пенсия !..!!, А без да плаща осигуровки -минимална пенсия -420 лв.
А има ли шеф на работодателска организация, който да получава заплата под 3000 лева? Само от любопитство питам.
Горкият бизнес , ама недейте така г-н Василев ще го задавите срамота .Нека най-бедните с минимална заплата да си плащат и да пълнят касата на НОЙ , а по-добре заплатените да минават покрай тъча .Къде е правдата , единият си плаща осигуровки върху целия доход а другия върху половината ?????????? После защо ми е ниска пенсията.
Не са прави тъй наречените работодателски организации. Цари егоизъм и липса на всякаква солидарност. 200 хил. били с над 3 бона и...няма милост. Против минимална работна заплата, против по- високите осигуровки, иначе са за вдигане( по- точно премахване) тавана на пенсиите? И откъде?