Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът натиска НАП да отложи подмяната на касовите апарати

Данъчните анализират дали може да се спази крайният срок – 31 март

2 коментара
Бизнесът натиска НАП да отложи подмяната на касовите апарати

С наближаването на крайния срок за подмяна на касовите апарати и софтуера за тях за регистрираните по ДДС фирми – 31 март, бизнесът засили натиска си върху властта за отлагане.

В сряда се е състоял консултативен съвет към Националната агенция за приходите (НАП) в разширен състав, на който за пореден път е обсъждан проблемът с касовите апарати. В срещата са взели участие фирми и сдружения от бранша, ангажиран с производството на касови апарати и софтуер за тях, а от страна на НАП е участвала изпълнителната директорка Галя Димитрова.

Целта ни беше да съберем информация за реалната ситуация по въпроса докъде е стигнала подготовката на бизнеса за промените след 31 март, казаха от НАП. На този етап агенцията не е поемала ангажимент за отлагане на крайния срок, който е 31 март за регистрираните по ДДС, 30 юни – за останалите фирми и 31 декември – за веригите с интегрирани информационни системи.

"Предстои през идната седмица да бъдат идентифицирани производителите на софтуер за управление на продажбите, клиентите на този софтуер и спецификите на техния бизнес, както и необходимото време за смяна на фискалните устройства, адаптирането на компютърните системи и обучение на персонала", е договорено на вчерашното заседание, съобщиха от НАП.

Същевременно, бизнесът е категоричен, че срокът 31 март е неизпълним. "Няма да можем да се справим в тези срокове, трябват ни месеци. Всички смятаме, че промените са необходими, но те трябва да бъдат въведени по-плавно", заяви председателят на управителния съвет на Асоциацията за развитие на бизнес софтуер Ясен Танев.

По думите му необходимото отлагане е до края на годината за всички дружества, като това време трябва да се използва и за изчистване на някои спорни текстове в наредбата за касовите апарати.

Засега асоциацията още няма решение за протести на 18 февруари, за каквито се заговори в последните седмици. Ако има диалог с властта, протестите ще бъдат избегнати, твърди Танев.

За намерението на данъчните да пристъпят към подмяна на апаратите и софтуера към тях се разбра случайно точно преди година. Тя бе анонсирана с аргумента, че масово при проверките на търговски обекти се установява укриване на оборот средно между 30% и 70%. Вече цяла година текат непрекъснати преговори между бизнеса и финансовото министерство заради промяната, но разминаванията продължават.

До 31 март всяка регистрирана по ДДС фирма трябва да смени софтуера за управление на продажбите и касовите си апарати. От 1 април 2019 г. самостоятелната употреба на софтуер за управление на продажбите и касов апарат е забранена, както и издаването на т. нар. служебни бонове. Ще се издават касовите бележки с QR код, които ще се отчитат в НАП до 5 минути. След това клиентът ще може да сканира кода и да провери дали покупката му е регистрирана в данъчната агенция и съответно – дали върху нея е начислен ДДС.

До края на май регистрираните по ДДС задължително трябва да подадат в НАП с електронен подпис информация за софтуера, който използват във всеки търговски обект.

По последни данни на НАП броят на касовите апарати и принтери, които отговорят на новите изисквания и вече издават касови бележки с QR код, е около 20 000. Същевременно, общият брой на касовите апарати на регистрираните по ДДС дружества е 185 000 към края на 2018 г., като 40% от тях могат да бъдат софтуерно доработени, без да се налага смяна на хардуера. Фискалните принтери пък са 40 000. По данни на НАП фирмите само с един касов апарат са близо 76 000.

Според новите правила софтуерите, управляващи фискални принтери и касови апарати, няма да позволяват манипулации и укриване на приходи. Производителите на такъв софтуер са длъжни да го модифицират и да обявят пред НАП съответствието му със законовите изисквания. По данни на НАП към момента има 13 такива софтуера. В процес на обявяване са още 15 софтуера за управление на продажбите.

Именно смяната на софтуера е по-големият разход на търговците, като по техни данни доработката на един касов апарат плюс смяната на софтуера струва към 400-500 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Baraev
    #2

    От всичкото написано лъсва, че срока всъщност не е проблем, а проблем е това, което трябва да се направи - смяната на софтуера. За това и натискат за изчистване на "някои спорни текстове от закона", разбирай "премахване" на същите. Да не би с новия да не може да се крие оборот .. ?!

  2. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.