Три четвърти (77 процента) от членовете на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) не са доволни от висшето образование в страната, сочи проучване на палатата, проведено в началото на февруари. Според голяма част от анкетираните, знанията, които се придобиват в българските университети, не са достатъчно добра основа за трудовата реализация на студентите.
Едва 8 процента от членовете на БТПП в качеството си на работодатели казват, че са доволни от висшето образование на младите си служители.
За втора поредна година работодателите посочват, че най-големи пропуски у нас има във висшето (45 проценти) и средното професионално образование (30 процента). Сравнително по-добри са отзивите от възпитаниците на езиковите гимназии в страната.
Според 80 на сто от анкетираните, младежите имат най-големи пропуски в професионалните си умения, а 56 процента смятат, че им липсва предприемаческо мислене. Най-малко работодателите се оплакват от компютърната грамотност на младите си подчинени – едва 10 на сто.
Нито един от членовете на БТПП не е посочил, че ще има нужда от нискоквалифицирани служители през следващите 5-10 години. Ще се търсят само хора със средна и висока квалификация, предимно с техническо образование, а също и такива с икономически профил.
Проучването показва също, че 77 процента от запитаните са били положително настроени към въвеждането на дуалната система на обучение в професионалното образование, което просветното министерство оживено обсъжда. Работодателите смятат, че за да е успешно дуалното обучение, на първо място трябва да се подобри качеството на преподаването и синхронът между бизнеса и училищата, както и да се предвидят данъчни стимули за фирмите, които пряко ще участват в процеса като вземат ученици на стаж при тях.
Членовете на палатата поставят тези фактори преди осигуряването на европейски средства, с които да се финансира въвеждането на системата
Работодателите на БТПП препоръчват да се наблегне повече на практическата насоченост на обучението, както и на реалната връзка между потребностите на бизнеса и приема в университетите по специалности.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Истината, както винаги, е някъде по средата. Не че висшистите като цяло са това, което трябва да са. Бизнесът ги иска основно защото са в началото на кариерата си и като неопитни да им плаща колкото може по-малко. И за да продължава да го прави - трябва непрекъснато да се набива в пространството, че не стават, което обаче вярно само частично. Какво предприемаческо мислене трябва да има - самото определение за такъв тип мислене е доста спорно. А и задълбочаването в каквато и да е област на познанието …
по дефиниция изключва мениджърството. А младите висшисти по принцип предпочитат вместо по-задълбочен анализ - да копнат от интернет нещичко и с няколко извода да се изкарат автори. Но, какво да се прави в такъв етап сме - втори етап. Ако някой не знае първият етап е трудности на растежа, вторият етап е растеж на трудностите.