Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът недоволен от нови стимули за инвестиции, изкривяват конкуренцията

Сред предлаганите мерки са възстановяване на осигуровки, бюрокрацията остава основна пречка

10 коментара
Обсъждането на новите стимули за инвеститорите

Икономисти и представители на бизнеса останаха скептични към предложения за промени в Закона за насърчаване на инвестициите, представени във вторник от икономическия министър Трайчо Трайков и шефа на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов. Поправките предвиждат инвеститорите с право на държавни преференции да се определят по нов начин и да има нови стимули като възстановяване на осигуровките за определен период от време например.

Според участници в дискусията обаче предложените мерки ще създадат нелоялна конкуренция, ще отблъснат инвеститори, които идват от сектори извън списъка на приоритетните. Не се решават и основните проблеми с бюрокрацията и корупцията пред бизнеса. 

Общините също ще издават сертификати и ще насърчават бизнеса

Общините също ще издават сертификати за инвеститори във важни проекти и ще им предлагат преференции, предвиждат промените в Закона за насърчаване на инвестициите.

Още

Борислав Стефанов обясни, че законовите промени се налагат, защото сегашните преференции за инвеститори вече не са толкова атрактивни. Например от възможността за закупуване на държавна или общинска земя без търг няма полза, защото голяма част от инвеститорите нямат желание тепърва да строят офис, каза Стефанов.

Друга преференция – обучение на персонала за сметка на държавата, също вече не е е привлекателна, защото предприемачите очакват подготвени кадри. Имаме нужда от конкретни предложения, които да представим на инвеститорите при преговорите за разкриване на дейност у нас, каза Стефанов.

Той даде за пример съседна Сърбия, която плаща на инвеститора държавна субсидия от 2000 евро за всяко разкрито място. В Турция пък има индустриални зони изцяло освободени от корпоративен данък, в Словакия има съфинансиране на заплати, данъчни облекчения и т.н.

Производител на банкомати и на автомобилни гуми предпочели съседите ни

Борислав Стефанов даде за пример няколко инвестиционни намерения за 2011 г., които са се провалили, защото компаниите са предпочели по-атрактивни условия, предложени от съседите ни в Сърбия и Турция.

 

Световноизвестен производител на банкомати - “Ен Си Ар” (NCR) планирал свой център в региона, като инвестицията е в размер на 25 млн. долара, а работните места за ИТ специалисти и инженери са 700. След продължителни преговори компанията избира Сърбия, където ще открие по-малък офис с около 150-200 места. От България са се отказали и производителите на гуми “Нокиан Тайърс” с проект за 200 млн. евро и 300 работни места. Във финалната листа са останали Сърбия и Турция, но на този етап проектът е замразен, уточни Стефанов.

 

Очакваме в средата на годината решението на инвеститор в сферата на ИТ услугите, който избира между 5 държави за откриването на център за споделени услуги с над 1000 работни места, каза Стефанов.

 

Икономисти разкритикуваха предложенията

Най-остро към представените предложения се изказа икономистът Георги Ангелов от институт “Отворено общество”. Той критикува определянето на сектори като имоти и банки като “лоши” и “не-приоритетни”. “Ако кажете еди кой си сектор е приоритетен, то 99% от предприятията у нас няма да попадат в него. Ако решите, че ще ставаме фармацевтичен център, какво става с останалите?”, запита Ангелов. Какво лошо има да се инвестира в строителна техника и строителство, какво лошо има, ако още банки дойдат в България?, поинтересува се икономистът.

Той заяви, че в различни допитвания бизнесът посочва за основни проблеми пред дейността си у нас бюрокрацията и корупцията. “Това са постоянни проблеми и тях трябва да адресираме”, коментира специалистът. Това ще насърчи не само нови компании да идват и да разкриват работни места, ами и сега съществуващите да го направят. “Ако дадете субсидия на съществуваща компания или ѝ върнете осигуровките, тя също ще разкрие нови работни места”, подчерта Ангелов. По думите му, ако тези преференции се прилагат само за нови инвеститори, това ще създаде нелоялна конкуренция. Идва нов участник на пазара – получава субсидия или други облекчения – той ще смаже конкуренцията, каза експертът.

Според него не е редно да взимаме пример и да се сравняваме със страни като Сърбия и Турция, които “просто не са успешни при привличането на инвестиции”. В Турция преките чуждестранни инвестиции формират едва 1% от БВП, у нас размерът е тройно по-голям дори и в най-тежките години, каза Ангелов. Компаниите, посочени от Стефанов като пример за изпусната инвестиция, Ангелов нарече “изнудвачи”. Производителят на банкомати например най-вероятно предварително е избрал Сърбия, но е притискал и нас, и тях, такива опортюнистични компании не ни трябват, каза Ангелов.

По отношение на зоните с нулев корпоративен данък Ангелов каза, че идеята е добра и може да се реализира и у нас. “Създайте индустриална зона с помощта на еврофондовете например и давайте облекчения на инвеститорите, които решат да развиват дейност там”, посъветва икономистът.

Вместо частично възстановяване на осигуровки – да се намалят

Светла Костадинова от Институт за пазарна икономика заяви, че промените в Закона за насърчаване на инвестициите не са отговор на поставените от бизнеса проблеми, както се е надявала. По отношение на възстановяването на осигуровките тя каза, че вместо това държавата може да помисли за намаляване на размера им за всички.

Колегата ѝ Георги Стоев разкритикува идеята за приоритетни да се определят икономически сектори с висока добавена стойност като ИТ, научни изследвания и т.н. Големите инвестиции в България едва ли ще дойдат от тези сектори, каза Стоев. Между 60 и 70% от работните места у нас са в сектори с ниска и средна добавена стойност, добави той. Няма как България да стане бразилска или шведска икономика, нито пък “силиконова” долина, каза още икономистът. “Гугъл” и “Фейсбук” са добре дошли, но според мен други индустрии ще привлекат големите инвестиции в в България”, каза Стоев.

Георги Ангелов застана на същото мнение и обясни, че ако у нас в момента има 1 милион безработни с ниска квалификация, трябва да се мисли как да се привлекат сектори, които да им осигурят работа. Така тези хора ще се самоиздържат и ще внасят нещо в бюджета, вместо държавата да им дава социални помощи.

Сред другите съвети на икономистите към държавата бяха инвестициите да не се измерват според размера им, а според ефекта им за определен период от време и да се заложи на последваща преработка на добивани у нас суровини, вместо да се изнасят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Това са глупости никакъв бизнес не е бил недоволен - тези икономисти не представляват никакъв бизнес. Освен ако не е станало бизнес даване на мнение по бизнес въпроси

  2. Анонимен
    #9

    Това , че Нокиън Тайърс и NCR са се отказали да инвестират у нас не означава, че мисленето на тукашните и външни инвеститори съвпада с това на Агенцията и Министерството..Тукашните ментърджии са свикнали на очакването за квалифицирани кадри, но социализЪмът ги е родил късно..А ведомствата пък са щедри с чужда пита / да заложат въпроса с осигуровките като дъвка и да издънят Сребърния фонд преждевременно /. Георги Ангелов дърпа чергата към своите - за да потекат реки от кредити с неизяснена схема на реализация /справка - САЩ /. Намалете осигуровките , за да обречете системата. После работилите ще гледат умно като нашите родители...

  3. Анонимен
    #8

    Равни условия за всички! Всяка привилегия създава корупция и изкривява пазара.Тъпоумници, деца и внуци на червени простаци.

  4. Анонимен
    #7

    До №4. Не е виновен дивашкият капитализъм за мизерните ни пенсии, а тъпоумният социализъм през който минахме. Защо не питате червените овчари защо унищожиха пенсионните фондове и парите отиваха в общия казан. Докато другите страни натрупваха десетки и десетки години пенсионен фонд, ние произвеждахме сякаш за цяла Европа военни, милиционери, партийни, профсъюзни,псевдонаучни и ОФ пенсионери, които тежат като воденичен камък на пенсионната ни система. Докато военни и полицаи се пенсионират в пионерска

  5. Анонимен
    #6

    Pak Stanishev im e vinoven - che sa tupi, kasogledi i hal-haber si nyama ot ikonomika, finansi i darzhavna politika!

  6. Анонимен
    #5

    С ниските данъци само пълним джобовете на олигарсите. Какви инвестиции какви пет лева.

  7. Анонимен
    #4

    Като гледам майка ми как живее на 78.5 г. с 207 лв пенсия при 32 г. трудов стаж и висше образование и не мога да й помогна ми иде да хвана една гьостерица и да ги подхвана всички тия наред. Само с осигуровките са се хвяанали и свалят ли свалят като ме дебнат и мен да не би да доживея и аз до 67 г. та да взема пенсия. То бива дивашки капитализъм, ама чак толкова в Европа не бива !

  8. Анонимен
    #3

    Ако искат инвестиции трябва първо да изхвърлят минимум 70% от сегашната държавна и общинска администрация и да назначат изцяло нови хора на освободените места. В момента администрацията вместо да помага на инвеститорите и бизнеса се чуди как да създаде проблеми - да ги забави, да ги откаже, да ги демотивира, разбира докато някой нещастен чиновник не получи нещо, за да се размърда. С тази бюрокрация и с това отношение на чиновниците към бизнеса скоро инвестиции в БГ няма да има.

  9. Анонимен
    #2

    Ами то не е лошо да им се връщат осигуровките. И без това нуждата от пари за пенсии намалява, тъй че осигуровките са точно нещото което може да не плащат. Надявам се, все пак, че туй "връщане" ще да е от бюджета, не от НОИ. И трябва много внимателно да обяснят на старите фирми защо те плащат осигуровки, а новите - не.

  10. Анонимен
    #1

    Какви стимули, какви инвестиции? Всеки опрял до тази държава бяга като дявол от тамян. Къде са инвеститорите, които в рамките на последните 2-3 години имаха бизнес в БГ и напуснаха масово страната оставяйки след себе си поредната армия от безработни? А другите инвеститори, които очакваме, но не идват? Можеш да лъжеш повечето хората повечето пъти, но всичките хора не можещ да излъжеш винаги.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.