Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът обяви предизборните програми за необосновани

18 коментара

Предизборните програми на партиите, състезаващи се за гласовете на хората в предстоящите парламентарни избори, не предлагат конкретни мерки за решаване на проблемите с монополите, за създаване на работни места, за реформи в здравеопазването, пенсионното осигуряване и образованието и дори съдържат вредни идеи. Това смятат повечето членове на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), според проведено сред тях проучване, обявено във вторник.

 

Анкетата е проведена на 25 и 26 април и събира становището на бизнеса по обявените от различните партии икономически ангажименти, ако влязат в следващия парламент. Според крайните резултати 53% от запитаните предприемачи смятат, че в предизборните програми липсват конкретни мерки за изпълнение на обещаното.

 

По отношение на заетостта, която е поставена като приоритет от повечето политически партии, над половината от фирмите (54%) са на мнение, че липсва обосновка за изпълнението на този приоритет. Само 5 на сто от представителите на бизнеса смятат, че е посочено кок ще стане разкриването на нови работни места.

 

Основната част от бизнеса е на мнение, че в предизборните програми на партиите липсват ясни предложения за решаване на проблемите с монополите (според 78% от фирмите), в здравеопазването (според 76%), в образованието (според 67%) и в пенсионната система (според 75%).

 

Според фирмите ако се вдигнат преките данъци и ДДС, ефектите преди всичко ще са свързани с нарастване на сивата икономика (според 73%) и ръст на безработицата (според 48%). Едва 5% считат, че увеличаването на данъчната тежест ще доведе до повече приходи в бюджета, а 2 процента са на мнение, че така ще се увеличи корупцията.

 

Предприемачите определят като вредни за бизнеса идеите за диференциран подоходен данък за физическите лица и увеличение на данъците. Бизнесът критикува общите обещания в предизборните кампании, които не дават конкретни начини за реализация, без информация от къде ще се осигури финансирането им. Фирмите осъждат идеите за национализация, както и обещанията за бърз растеж на доходите като ангажимент за минимална заплата от 1000 лв., които при нисък икономически ръст няма как да се изпълнят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Кои са най- важните качества, които е нужно да притежава един ползотворен за народа си държавник ? Воля за отстояване националния интерес, морал, професионални познания, управленски умения, способност „да чува” обществото, характер да довежда плановете си до успешен край, цивилизованост ! За съжаление, нито един от предлаганите ни на предизборния пазар политици не притежава целия набор от тия качества. Отсъствието на което и да е от тях (без първите две !) е минус, но ЛИПСАТА НА БОЛЯ ЗА ОТСТОЯВАНЕ НА НАЦИОНАЛНИЯ ИНТЕРЕС И МОРАЛ, ТИПИЧНИ ЗА БСП, ДПС И АТАКА, Е РАВНО НА НАЦИОНАЛНА КАТАСТРОФА !

  2. Анонимен
    #17

    @ 10:

    пак съм аз - 8-ми ... спести си позите на световно неразбран, достатъчно (доказано) интелегентен съм, за да ти проследя изложението. Искреното ми мнение е, че идеализма ти (ако наистина е такъв) няма граници и както писах в постинг 8, би ми било интересно от чисто човешка гледна точка да разбера на какво се базира ... вместо това получих отговор с "нужни са мерки ...", "нещата са лесни ...", "програмата е комплексна ...", " ...ще бъдем номер1" и така нататък, което достатъчно добре ми изясни

  3. Анонимен
    #16

    може ли цялата редколегия на медияпул да направи обществено достояние финансовата си гърбина ако има свободата да го направи.

  4. Анонимен
    #15

    евала на свободния иэкаэ в ме4дияпул .евалла.

  5. Анонимен
    #14

    ало ало господа бинесмени 23 години чии интереси сте обслужвали че сте тръгнали и да се оплаквате от фактите.

  6. Анонимен
    #13

    №12
    Аз приемам само фактът, че Китай показва близо двуцифрен икономически ръст, и казвам освен това, че същото можем да видим в историята на България от 60-те години на миналия век. И не наричам това, нито в Китай, нито у нас УСПЕХ, както се мъчиш да ни го представиш. Това е достижение,единствено и в никакъв случай не е ПРОСПЕРИТЕТ. Благоденствие имаме тогава, когато се повдига устойчиво и последователно жизненото равнище на хората, потребяващи благата от икономическото развитие. Дълбоко се съмнявам,

  7. Анонимен
    #12

    ДО 11 - АЗ СЪМ 7 И НЕ СЪМ 8 - законът затова е закон, защото има само една валидна интерпретация. Така че не ме вълнува как дявола чете евангелието..... Китай си е Китай и ако отричаш техния успех с обяснението - ама това не е устойчиво - не казваш нищо. Аз не казвам да сме Китай, напротив. Само казвам, че дори комунистическа и тоталитарна държава просперира икономически. Интересно защо в Северна Корея това не се случва? А иначе всеки знае Конституцията и всички разбираме едно нещо под думите за свобода! Но този път на идологическо противоборство по икономически проблеми няма да те отведе никъде!

  8. Анонимен
    #11

    №7/8
    Разбира се, че икономиката има своите закони, проблемът е обаче там, че те се четат, разбират и интерпретират разнопосочно от различните идеологически и политически възгледи. И напълно безсмислен ми се струва опита за даване на положителен пример с Китай. Ами, ако се върнем 50 години назад в историята на БГ, също ще видим двуцифрен икономически разстеж. Достижение на социализЪма, нали?! И какво от това, както се изразявате вие? Докъде сме я докарали? И има ли устойчивост в модела на Китай, основан

  9. Анонимен
    #10

    до 8 - веднага отговарям, но пак казвам няма да разбереш! Други хора, ако поемат България ще им кажа и те съм сигурен веднага ще намерят ЗРЪНЦЕТО. България не е Швейцария или Швеция, ние имаме много по-голям потенциал и самочувствие от тях. България може и трябва да се сравнява с държави като Холандия и Германия(но донякъде). Нужни са мерки - в икономиката, военното и доброволческо дело, демографската и социална политика. Най-важното - нужни са мерки в засилване на научния потенциал на икономиката

  10. Анонимен
    #9

    До8: Абсолютно прав си! Просто няма политик който честно да каже, че ни чакат трудни десетилетия. Ние не сме изолирани от света, най-малкото защото сме в ЕС, а той е в криза.Какави инвестиции може да има в една държава със застаряващо население и деквалифицирана работна ръка? Сегашната криза в света е системна и не може да бъде решена със старите методи защото икономиката е силно глобализирана, а светът се е променил твърде много. То досега една дузина нобелисти проспаха кризата, та нашите ли доморасли политици и соровски храненици ще намерят някакъв изход?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.