Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът пак иска оставки заради скъпия ток и "зловредно управление"

От години държавната ТЕЦ не е работила така, а искахте да я спрем, отвърна им енергийният министър

6 коментара
Бизнесът пак иска оставки заради скъпия ток и "зловредно управление"

Заради скъпия в последните дни ток, организациите на работодателите в България поискаха оставките на ръководствата на Министерството на енергетиката, на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), на ТЕЦ "Марица Изток 2", на "Националната електрическа компания" и на "Електроенергийния системен оператор". Това заяви пред журналисти председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев, който е в ръководството и на Асоциацията на организациите на българските работодатели, след свикана от служебния премиер Стефан Янев среща в Министерския съвет по проблемите с цената на електроенергията.

Той заяви, че енергетиката се управлява "зловредно, некомпетентно, в ущърб на икономиката и домакинствата, в полза на определени лица". За първите десет дни на месеца имаме цена със 73 процента по-висока от тази в Германия, където всяка година изнасяме продукция за над 9 млрд. лв, каза Велев.

В отговор – но в отделни от тези на бизнеса изявления, служебният енергиен министър Андрей Живков, отвърна, че ведомството му прави всичко възможно за успокояване на цените и че държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" (МИ2) в последните дни работи с мощности, каквито не е активирала от години. Той припомни как преди месец и половина отново на среща при премиера, заради включването на въглищната централа да продава ток за регулирания пазар и допълнителното повишаване на цената за домакинствата от това решение, работодателските организации са настоявали тя въобще да не бъде включвана. Сега, когато цената на борсовия ток хвръкна над 330 лв./МВтч, бизнесът започна да критикува държавата, че не натоварва допълнително мощността на ТЕЦ МИ2, което създава дефицит и съответно вдига цената.

В резултат, с днешна дата държавната ТЕЦ работи с пет от общо осемте си блока, останалите са в планов ремонт, за който се търси начин да бъде ускорен, за да се въведат по-бързо в експлоатация и да предлагат допълнителни количества на борсата, каза Живков след срещата при премиера.

Във вторник средната борсова цена на доставките за ток на следващия ден е 285.10 лв./МВтч, което обаче е ръст спрямо стойностите, постигнати в понеделник – 265 лв.

Живков отново декларира, че ведомството му е ангажирано да направи всичко възможно да се "успокоят" цените чрез предлагане на ликвидност на електрическа енергия. Това означава максимално включване на мощности с подходящи нива на цените, обясни той.

Министърът изтъкна, че проблемите, които са довели до сегашното "изкривяване" на пазара в търсенето, предлагането и цените, не са от скоро време. Има насложени много проблеми – дори свързани с липсата на регулация на свободния пазар на електроенергия. Той даде пример, че в момента Министерството на енергетиката е наследило договори за ремонт на мощности от водните централи, които са с просрочени договори, не се извършват в срок и т.н.

Според Васил Велев обаче управлението на предлагането на електроенергия в нашата страна и зловредно и се извършва в ущърб на хората, икономиката и индустрията и на тези, които произвеждат, плащат заплати и пълнят бюджета. "Това не е само от некадърност, това е за умисъл", допълни Васил Велев. По думите му хората, които се занимават с управлението в енергетиката, трябва да бъдат сменени с добросъвестни такива, които управляват енергетиката в полза на хората и на икономиката, а не в полза на някой, който стои зад кадър и извлича огромни печалби на гърба на домакинствата и бизнеса.

Той потвърди готовността на бизнеса за национални протести, обявена в средата на миналата седмица, когато заводи спряха работа заради непосилните цени на тока Стачка на предприятия срещу скъпата електроенергия имаше и през 2015 г., която единствено доведе до отлагане на повишаването на цените с два месеца.

Задачата на енергетиката във всяка страна на ЕС е да достави електроенергия на потребителите на добра цена, при добра надеждност и новото условие - да бъде чиста, нашата енергия е доставена нито на добра цена, нито е надеждна. Задачата на енергетиката не е няколко души или предприятия да трупат свръхпечалби, а на добра цена да електроснабдява икономиката, каза още Васил Велев.

Преди началото на разговорите премиерът Стефан Янев коментира, че "високите цени на енергията рефлектират най-вече в българския бизнес, частното предприемачество и в онези енергоемки производства, в които това до голяма степен се отразява в цената на крайния продукт и го прави потенциално неконкурентоспособен".

Той декларира, че ще се извърши анализ на ситуацията, за да се преценят полезните ходове, но от демонстрираното след срещата стана ясно, че не е постигнат консенсус как да се решат проблемите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. levii
    #6

    Ясно, "Дълбоката държава" клати кораба. Сещам се за Богомил Манчев и още неколцина купувачи и респ. износители на ток, за някои от които се говори като за негови поставени лица. Да видим до къде ще докарат нещата. За сега няма отглас в обществото, защото не е дошла зимата. Но утре...

  2. полк. Дрангов
    #5

    Абсолютно съм съгласен с vladi! Единият клон от мафията е зад ББ а другият зад Радев! Има и трети зад Доган!

  3. vladi_guetzov
    #4

    Господине-тези които стоят зад кадър и извличат баснословни печалби се наричат електрическа мафия ,или мафията в енергетиката,която може да свали държавата , но не го прави за да не реже клона на който седи и мирно и кратко си смуче милионите.Те не се интересуват нито от бизнеса ,нито от данъкоплатеца ,тъй както паразита от гостоприемника.Държавните чиновници са подкупени от тази мафия , за да им играят по свирката.Как иначе си обяснявате липсата на инвестиции и реализация на електрически ветрени ферми , отказ от ядрената централа и др икономически ефективни мероприятия.

  4. полк. Дрангов
    #3

    Оставка - Радев! - Оставка!

  5. NervnaKletka
    #2

    Когато политиците водят "исторически" преговори да правят или да не правят правителство (иди разбери какво искат), когато ръсят велики "мъдрости" от типа "политически джендъри" и пр. много ги бива. Ама като опре работата да решават реални проблеми издишат като спукан балон. А уж Радев ги е събрал с по най-малко три дипломи от Харвард. Пази Боже пък такива като "кадрите" на Дългия да ни решават проблемите.

  6. Stefan
    #1

    Протестират, но не казват, че внасяме по-скъпият руски газ, а не внасяме договорените количества от по-евтиният азерски газ. Може би някой в управата на Булгаргаз взима яки комисионни от Газпром???!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.