Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът пак пришпорва за еврозоната

Членството не може да стане без съгласието на другите членки, твърди финансовият министър

1 коментар
Бизнесът пак пришпорва за еврозоната

Бизнесът продължава да пришпорва влизането на България в еврозоната въпреки многократните обяснения на финансовия министър Владислав Горанов, че се работи в тази посока, но България още не е получила ясни уверения, че има подкрепата на евролидерите.

"Дори и сегашното Народно събрани, в сегашната ситуация, може би ще бъде добре да излезе с декларация по въпроса за влизането на България в еврозоната. Този въпрос трябва да се изведе извън всякакъв предизборен дебат, а така или иначе на следващото Народно събрание и Министерски съвет ще им се наложи да се занимават с темата", заяви на конференция в София зам.-председателят на "Българската стопанска камара" (БСК) Димитър Бранков, цитиран от БТА.

Той напомни, че социалните партньори от ноември 2014 г. имат позиция по темата и постигнато съгласие, че подготовката за влизане в еврозоната и целият процес следва да се ускорят.

От месеци финансовият министър Владислав Горанов непрекъснато намеква, че няма смисъл от излишен натиск по въпроса.

Процесът на влизане на България в т. нар. чакалня на еврозоната (EРМ II) е резултат на политическо решение. Важно е искането ни да бъде отправено тогава, когато страната е подготвена и има подкрепата на другите членки, заяви по време на последния парламентарен контрол Горанов.

"С дипломация, с говорене трябва да си извоюваме пътя", заяви той. По думите му страни, които са оказвали натиск да влязат в механизма на по-ранен етап, са получавали отказ.

Горанов съобщи още, че за 12 декември е имал насрочена среща по въпроса с германския си колега Волфганг Шойбле, но я отказал заради оставката на правителството, тъй като нямал достатъчно дълъг хоризонт на поста, за да води подобни разговори.

Новият акцент в работата на БНБ ще бъде влизането на България в еврозоната, обяви в "Деня на банкера – 6 декември" и управителят на централната банка Димитър Радев.

Очаква се при влизането на България в еврозоната да се освободи сериозен ресурс, който в момента се поддържа под формата на международни валутни резерви. Предполага се, че българските власти ще преговарят милиардите да послужат за плащането на вноската на България в различните спасителни фондове и механизми, което е едно от условията за членство във валутния съюз.

Според Димитър Бранков от БСК дебатът за влизането на България в еврозоната е закъснял. "Много назад сме с постигането на единомислие по този въпрос, най-вече на политическо ниво, сякаш партиите бягат от дебат по тази тема, а народните представители сякаш имат уплах да не кажат нещо излишно по темата или да не загубят някой глас в различните формати на избори през годините", коментира Бранков.

По време на икономическия форум в София бившият финансов министър на Латвия Андрис Вилкс сподели опита на страната си от присъединяването към валутния съюз, което се случи на 1 януари 2014 г.

"Ако възнамерявате да въвеждате еврото, е нужен внимателен подход към разговора и информирането на обществото", заяви Вилкс.

Той посочи, че влизането в еврозоната е било най-добре планираното събитие в латвийската история в сътрудничество с всички нива в обществото. "Работихме и с хората в местата за задържане, с пенсионерите, в болниците. Важно е диалогът да е открит и да бъдете честни в това, което казвате на населението", каза още бившият латвийски министър.

По думите на Вилкс две години преди въвеждането на еврото в Латвия процесът е имал подкрепата на една една пета от хората. Тогава обаче властите са акцентирали върху ползите от процеса - повишаване на кредитния рейтинг на държавата, понижаване на лихвите, подобряване на инвестиционния климат, повишаване на преките чуждестранни инвестиции, по-активна търговия и липсата на риск от девалвация на валутата.

Вилкс отбеляза, че през първата година инфлацията е била 6%, но след това е паднала на 0.2 – 0.3%. Освен това съществено са намалели лихвите по кредите, отпускани от банки след въвеждането на еврото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #1

    Интересно решение на "управляващите" - когато на запад се говори за евентуално разпадане на еврото, най-вече заради състоянието на Италия и нейната банкова система - ние пак взимаме страната според мен на губещите. Политическото и икономическото състояние се мени всяко полугодие - войни, инвазия на чужденци, слаба икономика и голям политически популизъм - и ние сме готови да обърнем пенсия от 182 лева в евро!?!?!?!! Ясное е че за шефа на БНБ и управителния му съвет, който получава над 10 000 лева

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.