Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът поиска ускоряване подготовката на страната за еврозоната

Още догодина трябва да влезем в общия банков съюз и в "чакалнята" ЕРМ ІІ, смята БСК

13 коментара
Бизнесът поиска ускоряване подготовката на страната за еврозоната

Представители на едрия и средния бизнес пришпорват правителството да приеме до края на юли тази година национален план за въвеждане на еврото в България. Според Българската стопанска камара (БСК) не трябва да се бави повече решението за присъединяване към общата евровалута и дори предлага графици, в които това да стане. Организацията смята, че страната ни трябва да влезе още от 2017 г. в Европейския банков съюз и в "чакалнята" за еврозоната ЕРМ ІІ, а от 2019 или 2020 г. да приеме еврото.

От БСК смятат, че това лято е подходящият момент да се вземе важното решение, тъй като дотогава трябва да са приключили стрес тестовете на търговските банки, да бъде изяснен статутът на Великобритания в ЕС с огред на обсъждания "Брекзит" от Еврозоната и евентуално евролидерите да са съгласували и да са приложени общи решения спрямо миграционната криза в Евросъюза.

Според бизнеса, забавянето на това решение ще генерира допълнителни рискове за необходимата външнополитическа подкрепа, което ще доведе до отслабващ външен и вътрешен натиск върху изпълнителната и законодателна власти за предприемане на ключовите реформи, влошаване на перспективите за дългосрочен растеж, постигане на обрат на пазара на труда и продължаващата демографска и емиграционна катастрофа.

Всяко по-нататъшно забавяне на присъединяването на България към еврозоната, независимо от предизвикалите го условия, действия или бездействие на изпълнителната и законодателна власт, ще влошава достъпа до финансиране, конкурентността на българските предприятия, макроикономическа стабилност, перспективите за дългосрочен растеж, възможностите за постигане на обрат на пазара на труда и в продължаващата демографска и емиграционна катастрофа, се посочва в решение на управата на бизнес организацията.

Тя иска също така нейни представители да бъдат включени в съставите на експертните групи, занимаващи се с подготовката на страната ни за еврото.

От БСК припомнят, че влизането в общи банков съюз, механизмът ЕРМ ІІ, а после и в еврозоната ще доведе до намаляване на транзакционните разходи и на общия системен риск за банковата система. Ще се улесни рефинансирането на банковия сектор, Европейската централна банка ще се включи като "кредитор от последна инстанция“, ще има допълнителни гаранции за банковите депозити, ефективен външен регулаторен натиск и повишаване на доверието върху банковия сектор.

Ефектът ще е намаляване на общото ниво на лихвите - по кредитите, държавния дълг, улесняване на достъпа до финансиране, в частност - на малките и редни предприятия, по-ниски минимални задължителни резерви на банките. Очаква се ръст на преките чужди инвестиции и общата инвестиционна активност, също така засилена конкурентоспособност, улесняване на структурните промени и повишаване на иновативния потенциал на  предприятията.

Организацията отчита и възможните рискове от влизането на страната ни в еврозоната. Сред тях са засилване зависимостта на българската икономика от дългосрочния и краткосрочен цикъл на функциониране на икономиката на еврозоната, вкл. "уеднаквяване“ на условията (средата) за подем или за нестабилност,  рецесии, дългови кризи. Друга опасност е ограничаването на националния суверенитет и увеличените възможности на по-големите държави членки на ЕС в Еврозоната за допълнителен икономически и финансов натиск, зад който могат да стоят влиятелни обособени корпоративни, а не общи интереси на ЕС;
Съществуват и рискове, предизвикани от забавените структурни реформи, неефективна бюджетна политика, оздравяване на банковия сектор, и присъединяване към Шенгенското пространство, посочва организацията, смятат от БСК.

Половинчатите и забавени промени в пенсионната система, здравеопазването и други ключови сфери  ще оказват натиск върху фискалната стабилност и поддържането на съответствие с критериите от Маастрихт, отдалечавайки възможността за влизане в еврозоната и постигане на обрат за догонващ икономически растеж, посочва още стопанската камара.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #13

    В допълнение към безидейните простотии на мъжкия ник на руския трол по-долу, който поради глупост или по опорни точки манипулира, че нещо за приемането ни в еврозоната зависи от някой друг, освен от българсата администрация, ще кажа, че Путлер също ни пречи да влезем в еврозоната, като всяка сутрин след изхождане дърпа за опашката кучето, което му подари тиквата и така направо ни забавя перспесктивите дори повече от Меркел и Оланд взети заедно.

  2. И какво от това
    #12

    Кажете го това на МЕРКЕЛ! Тя НЕ иска! цялата българска икономика е колкото на средно голям германски град между 50 и 100 хиляди души. Но "аргументът" на Германия е, че цените у нас били "прекалено ниски", и в процеса на изравняване щал да внесе "много инфлация" в €врото! Колкото и инфлация да внесе ценово изравняване у нас, то е с големината на СРЕДНО ГОЛЯМ германиски град!

  3. Kiril Kovatchev
    #11

    Въвеждането на еврото ще е още една стъпка за утдвърждаването на България като пълноценен член на Европейския Съюз. Това разбира се няма да се хареса на руските агенти в България работещи всеотдайно за руските имперски интереси. Залпа на Крайцера Аврора беше даден от Меди Доганов. С ритуалното политическо убийство на Местан той призова за преориентиране на България към Руската Джамахирия. Алтернативите са ясни. Остана българина да реши дали иска да живее като гражданин на свободна европа или като крепостен руски мужик.

  4. Entdecken
    #10

    Жeнският ник на руския трол (долният)ръси манипулации по опорни точки, подадени от КГБ, само и само да провежда хибридната война на Путлер в България и да си изкара рубладжийския хонорар...

  5. Коментарът е изтрит в 19:43 на 29 януари 2016 от автора.
    #9
  6. Коментарът е изтрит в 19:42 на 29 януари 2016 от автора.
    #8
  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #7
  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  9. анита хегерланд
    #5

    Ще е полезно за онези бизнесмени, които сега имат кредити и бизнесът им се нуждае от свежи пари. Всички, "които се включат в играта" след приемането на еврото, ще бъдат поставени при нови условия: международни търговски вериги, монополисти и огромна конкуренция.

  10. Entdecken
    #4

    БКП-Мафията - Каква еврозона бре ! - Чакайте да изтърбушим и останалите голеами банки и тогава !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.