Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът предложи строителна и дългова амнистия, кабинетът обеща реформи на едро

2011 година беше годината на Дянков, 2010 беше на Плевнелиев, 2012 трябва да е на Трайков

35 коментара
Снимка: БГНЕС

В момент, когато българският бизнес е затънал в дългове и трудно може да се прогнозира какъв ще е изходът от кризата у нас и по света, премиерът Бойко Борисов отново настоя да му се благодари за реформите, които прави и които ще направи. В такъв дух протече шестата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от КРИБ и вестник "Капитал", чието тазгодишно мото беше “Презареждането на Европа”.

 

Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) отправи 16 предложения към управляващите, едно от които е незаконни сгради да се узаконяват срещу вноска от 10% от данъчната оценка на имота в полза на държавния бюджет.

 

Искането бе посрещнато с искрено възмущение от премиера Бойко Борисов, който заяви, че е абсурдно това да се случи, докато той е на поста. “Това означава, че пред “Шератон" някой може да си направи сграда, плаща 10 на сто и го узаконяваме", коментира Борисов. "Няма да узаконим незаконните строежи по морето и край язовир Ивайловград, има нещо наречено “морал”, обществото трябва да знае, че ако е забранено, не се строи на това място", категоричен бе премиерът.

 

Изказването му звучи странно на фона на готвените от ГЕРБ промени в Закона за концесиите, които да узаконят строежите на “Юлен” АД върху завладени територии в Пирин, както и промените в Закона за горите, които ще узаконят застрояването на природни паркове.


Какво поиска бизнесът

1.Свързване на НАП с касовите апарати на търговските обекти - първо на бетонови възли, а след това и на автосервизите, зърнопроизводителите, търговците с храни и всички останали (изпълнява се);

2. Данъчен кредит за всички леки автомобили и разходите за тяхната поддръжка (до сега е отхвърляно неколкократно);

3. Силен контрол на автосервизите, които не начисляват ДДС за услугите си и авточастите, които продават;

4. Да се включи еврокомпонент в данъците върху моторните превозни средства и при изчисляването им да се вземе предвид замърсяването, което причиняват;

Още

Другото предложение на КРИБ към правителството бе за еднократна амнистия на лихвите върху задълженията на фирмите към бюджета. Председателят на КРИБ Огнян Донев не уточни какви задължения – вероятно неплатени осигуровки на работниците.

 

Членовете на КРИБ предлагат още касовите апарати на всички търговци да се свържат с НАП – първо на бетоновите възли, след това на автосервизите, зърнопроизводителите, търговците с храни и на всички останали. Бизнесът предложи и данъчен кредит за всички леки коли и разходите за тяхната поддръжка.

 

По отношение на контрола от страна на държавата, КРИБ настоява да се увеличат данъчните и осигурителни ревизии в туризма, в текстилния сектор и в охранителните фирми.

 

Бизнесът поиска още да има глоби за работниците, когато приемат да работят при ниски официални заплати и осигуровки. Според работодателите фирми, които използват нелицензиран софтуер, не трябва да се допускат до обществени поръчки.

 

Сред другите идеи на КРИБ са създаването на "златен регистър" на коректните фирми, които да получават ускорено възстановяване на ДДС, възстановяване на ДДС в рамките на един месец при износ за ЕС. Сред предложенията е и наказателната лихва за всички просрочени задължения към държавата да се фиксира на сбор от основния лихвен процент и добавка от още 10 процентни пункта.

 

Реформи в "годината на Трайчо Трайков"

 

Основното послание на правителството към бизнеса бе принципно: "Гарантирахме си стабилността, сега можем да мислим и за растеж и реформи".

"2011 година беше годината на Дянков, който гарантира фискалната  стабилност. 2010 беше годината на Плевнелиев, който даде старт на магистралите и пречиствателните станции, 2012 година трябва да е на Трайчо Трайков", обяви премиерът Бойко Борисов, който явно имаше предвид, че министърът на икономиката ще създаде по-добри условия за бизнеса.

 

“Не всички ваши предложения са приемливи и правилни", коментира премиерът по адрес на КРИБ. Донев отговори: “Господин Борисов, знаете, че в нашите географски ширини трябва да поискаме повече, за да получим нещо".

 

Избраният президент от ГЕРБ Росен Плевнелиев използва трибуната, за да представи своите 10 приоритета за развитие на България, които нарече “десет божи заповеди”, финансовият министър Симеон Дянков реши да отчетете резултатите от реформата в митниците, а премиерът говори надълго и нашироко за високите оценки, които страната получава за фискалната си дисциплина.

 

Приоритетите на Плевнелиев са – съдебна реформа, подобряване на бизнес средата, работещи институции, инфраструктура, енергийна ефективност, България на регионите, репутацията на страната, иновации, наука и образование, културно и духовно развитие и двигатели на растежа.

 

“В президентството отивам да върша работа, а не да упражнявам власт”, каза Плевнелиев. По думите му България може да се изкачи от 74-о на 50-то място в класацията Doing Business до 2020 г.

 

Финансовият министър Симеон Дянков не пропусна да изтъкне важността на фискалната дисциплина, спазвана от България. "Докато 2011 г. беше годината, в която България се затвърди като една от малкото страни в ЕС и в света със стабилна данъчна и финансова политика, през 2012 г. и 2013 г. имаме основата за икономически растеж", каза Дянков.

 

Той заяви, че когато реформите се правят на време, ползата от тях е много явна. И даде за пример реформата в митниците, благодарение на която приходите тази година са с близо 800 милиона лева повече спрямо предишната година, а в бюджета за догодина се предвижда те да са с 900 милиона лева повече спрямо тази.

 

Той изтъкна още, че благодарение на въвеждането на нови технологии контрабандата на цигари е намаляла наполовина – от 43% на 25%. Близо двойно се е увеличила и събираемостта на акциза върху алкохола. Дянков посочи и че благодарение на промените в начина на раздаване на концесии събираемостта на таксите се е увеличила два пъти и се е ускорил процесът на раздаването им.

 

Като пример за забавена реформа Дянков посочи пенсионната. "Още през март м. г. с министър Тотю Младенов предложихме идентична пенсионна реформа на приетата от парламента миналата седмица, но Първанов популистки реши да я върне", заяви финансовият министър.

 

"Позабавихме се с тази реформа, но сега ни се налага да я направим. Правим я по наше желание, а не както много други държави в Европа - под натиска на външни фактори, и така ще продължим", допълни Дянков.

 

"Популизмът не печели от реформите", заяви министърът и допълни, че в началото на кризата е имало 14 социалистически правителства, а сега те са само две. Правителствата, спечелили втори мандат, са тези в Полша, Швеция, Финландия Естония, Латвия, Германия и България заради решителния успех на местните и президентските избори. "Това са страните с най-добри финансови резултати", изтъкна Дянков. "Единственият начин да се управлява отговорно е начинът, по който го правим ние", завърши той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Като всичко се е подобрило благодарерие на реформите на правителството къде са отишли паричките от ефектите. Само от спада на контрабандата на цигари наполовина ефектът би бил близо милярд лева. Защо не мръдна и на сантим животеца на 90 % от населението. Та в края на краищата първата цел на държавата е именно тази, а не да постига хвалби и потупване по рамото от живеещите в охолство държави.

  2. Анонимен
    #34

    Амнистия се дава на престъпници - бизнеса познайте като какъв се самоопределя, щом иска амнистия!!! Нека бъде както те искат - първо зад решетките, после амнистия. Трябва да си пазим добре "бизнеса", докато дойде амнистията....

  3. Анонимен
    #33

    Аз съм за амнистия. И без това нищо не се прави нито от съд, нито от държавни институции, поне да узаконят откраднатото, пък за новите кражби ще измислим следваща амнистия.

  4. Анонимен
    #32

    Почти всички от по долу пишещите сигурно търкате задници в меките кресла на държвната си служба и нямате никаква представа как оцелява малкия бизнес в последните 20 г.То не бяха "застрахователите" през 90-те,то не беше хипер инфлация,то не беше всяка година промяна на данъчно осигурителните правила и всякакви наредби ,то не беше постоянния сблъсък с държавните рекетьори от пожарни хеита и всякакви измислени и дублиращи се държавни и общински служби.Инакрая всички реват частника е лош,мошеник и крадец,само

  5. Анонимен
    #31

    Т.е да се озаконят незаконните гимназии показани от високо/хеликоптерите/.За отец Иван от Нови Хан приютил хора имащи нужда от морална и материална подкрепа амнистия не се полага.Позор.

  6. Анонимен
    #30

    А НЕзаконната вила на Росен Плевнелиев на брега в Черноморец !!!????? Има ли закони у нас и за кого важат те ?????

  7. Анонимен
    #29

    А на Милен Велчев хотела на скалите до Китен до кога ще стърчи другрю Борисов. Ние другарите от вашата партийна организация на БКП сме възмутени и отново ще ви приканим да ни напуснете след като не изпълнявате изсканията ни и повелята на партията - "Цялата власт на народа !", а не савмо на вас

  8. Анонимен
    #28

    Tai,tai ,za raiata novi riazaniia do kokal,a za taka narecheniia biznes-oblekcheniia.

  9. Анонимен
    #27

    Със всеки изминал ден този човек става все по-зле Има нужда от психотерапевт

  10. Анонимен
    #26

    Глупаци. Не разбраха, икономиката е изкуство. Винаги когато даваш приоритет само на едната страна на уравнението се получава буламача / бюджета / на Дянков.
    Относно приказките за плащане на данъци споменати от писалите по долу мога да кажа, че тези хора никога не са давали работа и на един човек, никога не са се сблъсквали с администрацията, никога не са били глобявани, никога не са изпълнявали невъзможни и противоречиви законови изисвания и т. н. да не изброявам.
    Та пак да повторя нещата винаги

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.