Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът прогнозира по-скъпи храни заради новите регулации в търговията

2 коментара
Бизнесът прогнозира по-скъпи храни заради новите регулации в търговията

Предлаганите от група депутати промени в Закона за защита на конкуренцията, въвеждащи нови регулации за търговията на дребно няма да защитят българските производители, ще влошат бизнес средата и конкуренцията и като цяло ще доведат до повишаване на цените на стоките и най-вече на храните, което ще е удар за социално слабите българи. Това се посочва в позиция на Сдруженията за модерна търговия, в което членуват големите търговски вериги,  подкрепено от най-големите бизнес организации като КРИБ, БТПП, БСК, както и от браншовите Българска петролна и газова асоциация и Българска асоциация на търговците на едро с лекарства.

Според становището, изпратено и до депутатите, предложеният законопроект няма да реши нито един от реалните проблеми на българските производители. В също време той ще им нанесе вреди, особено на по-малките. Най-силно ще пострадат българските потребители, които ще получат по-малък избор на стоки на по-високи цени.

Според организациите промените са предложени без оценка за въздействието им, анализираща ползите и разходите от предложените регулации за търговците, производителите и потребителите.

Конкурентното законодателство в България и сега е сред най-строгите в ЕС. По-стриктните регулации вместо за защитят, ще намалят сегашната силна конкуренция между българските компании, пише в становището. Според него предложението корекции изместват фокуса от реалните проблеми на българския производител, които са цените на енергията, лихвите, субсидиите, сивият сектор и бюрокрацията, към несъществуващи или незначителни проблеми, които могат да се решат безболезнено със саморегулации.

Законопроектът дискриминира големите компании спрямо малките и търговците спрямо техните доставчици и останалите бизнеси. Така на практика законопроектът дискриминира чуждестранните инвеститори, особено международните търговски вериги, посочва сдружението.

Свръхрегулациите ще стимулират вноса на стоки за сметка на продажбите на българските доставчици, както и договаряне на търговските вериги с големите производители за сметка на по-малките. А консолидирането на доставчиците ще намали асортимента, което ще навреди на потребителите, като ограничи избора им, смята още организацията.

Тя разглежда и как предлаганите промени биха могли да доведат до увеличение на крайните цени на стоките.

Според дадения в становището пример, ако даден продукт е 10 лв. в ценовата листа на доставчика, с исканите от търговеца такси, бонуси и всякакви други възнаграждения на обща стойност например 40%, което е 4 лв., стоката реално е взета от търговеца за 6 лв. При марж за него от примерно 20 процента това прави 1.20 лв. и цената за крайния потребител става 7.20 лв.

Ако новата регулация постигне целта си и поради забраната на различните търговски услуги и ограничаването на размера на таксите отстъпката падне на 20%, тогава за същия продукт доставчикът ще вземе 8 лв. или с 2 лв. повече от сега. Върху тази цена обаче търговецът като си сложи същия марж от 20 процента това ще е двойно повече от преди и цената за клиентите ще стане 9.60 лв.

Възможно е обаче заради повишения риск от новите регулации веригите да решат да си вдигнат надценката на 25 процента и тогава вече оскъпяването на продукта ще е 39 на сто.

"Привърженици на законопроекта казват - ако премахнем многото такси, бонуси и отстъпки, цената логично ще падне. Но този аргумент не отчита факта, че голяма част от тези "възнаграждения" за търговеца, както се вижда и от горния пример, всъщност се отразяват в намаляване на крайната цена на стоката за потребителя. По друг начин казано, търговецът не взима всички тези "възнаграждения", а начислява своя марж върху реалната цена, която плаща за продукта. В примера търговецът получава 1.20, а не 4 лв. Останалите 2.80 лв. са намаление на цената за потребителите", пише в становището.

В него се посочва, че България има шанса да се поучи от опита във Франция, Чехия, Полша, Словакия и Румъния, където подобни регулации се провалили. "Още повече, скоро Европейската комисия ще публикува своите анализи за националните регулации срещу нелоялните търговки практики и на тази основа ще предложи общо решение на ниво ЕС", допълва се в съобщението.

В него изпълнителният директор на Сдружението за модерна търговия Йордан Матеев предупреждава, че съществува сериозен риск срещу страната ни да бъде повдигната и наказателна процедура от Европейската комисия. Според него предложените сръхрегулации противоречат на европейското право, водят до нарушаване свободата на установяване и дават неограничени права на администрацията за недопустима намеса в пазарните отношения без реална възможност за контрол.

Той отбеляза, че в своята "Зелена книга” Европейската комисия изрично подчертава, че националните регулации не работят добре, както и че има риск да ограничат конкуренцията в ЕС и да навредят най-силно на малките предприятия.

По думите на Матеев в инициатива за саморегулация вече са регистрирани 18 български компании, 4 от които са членове на СМТ, а други 3 вериги от сдружението са в процедура по регистрация. Според него това е пътят на развитие, който България, като част от ЕС, трябва да следва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Що да не създадат паника/очаквания за по-високи цени, пък в който са останали пари, и е готов да вярват на всичко, ще е готов по-лесно да дава повече и така да купува по-малко с парите си! И повече от парите му да останат в търгожците!

  2. Troev
    #1

    Само като чува предварителното вдигане на тока, евентуално на водата, а защото се е вдигнала водата, по логиката ще се вдигнат и горивата, що пък да не се вдигнат и цените? Пък и да не забравяме, че празници идва, ако сега не се вдигнат цените кога? Чак по Коледните празници...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.