Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът разчита на президента за компенсациите за тока

Работодателите се обърнаха към държавния глава за решаването на проблемите в енергетиката

14 коментара
Срещата на Румен Радев с работодателските организации. Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев прие работодателските организации в четвъртък, за да изслуша предложенията им за държавни компенсации във връзка с високите цени на тока. Срещата е по искане на бизнеса, но така и не стана ясно как точно се очаква да помогне държавният глава, нито пък какви са конкретните резултати от работната среща, при положение че темата е от компетентността на изпълнителната и законодателната власт. Разговорите при президента се проведоха в деня, в който правителството отпусна нови 860 млн. лв. за подпомагане заради високите цени на тока.

"За запазването на енергоинтензивните предприятия със структуроопределящо значение за българската икономика се изисква навременно, балансирано и комплексно решаване на проблема с високите цени на електричеството за небитовите потребители и гаранции за надеждна енергия на достъпна и предсказуема цена", е посочил Румен Радев. 

Той се срещна с представители на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Съюзът за стопанска инициатива (ССИ). Разговорът се проведе на "Дондуков" 2 по инициатива на организациите.

Работодателите настояват за бързи и съгласувани действия на държавните институции и прилагане на ефективни мерки за компенсиране на бизнеса, за да се избегне рискът от преустановяване на работа и на фалити на български предприятия, загуба на работни места и социално напрежение. Участниците в срещата са предложили конкретни мерки за компенсиране на бизнеса и са апелирали за свикване на експертен консултативен съвет за енергетика с участието на представители на компетентните институции и експерти, за да се намерят работещи решения за справяне с проблема. 

Необходими са бързи и отговорни действия, за да се неутрализират последствията от кризата с цената на енергоресурсите, защото енергетиката е фундамент за развитието на всяка икономика, е заявил президентът Радев.

Според президента освен незабавни мерки за овладяване на кризата са необходими и политики в средносрочен план в сектор "Енергетика", което изисква балансиран подход, за да не се допуснат непоправими последствия върху пазарите и отрицателен ефект върху икономиката. Румен Радев заяви, че в диалог между институциите и бизнеса е необходимо да се изготви дългосрочна енергийна стратегия на България с визия за развитие на отрасъла за десетилетия напред.

Наблюдават се диспропорции на общия енергиен пазар в рамките на ЕС и това трябва да се промени, е заявил президентът. Той посочи, че очаква преработените версии на инициираните от Европейския съвет доклади за начина на функциониране на енергийните борси и на схемата за търговия с емисии в ЕС, за да се установи има ли спекула при търговията на тях.

Президентът се ангажира да продължи конструктивния диалог с работодателите за намиране на решение за овладяване на кризата и за начертаване на средносрочни и дългосрочни приоритети в сектор "Енергетика", съобщиха от пресслужбата на държавния глава.

"С президента Румен Радев нямаме различния в оценката на ситуацията и в подхода за разрешаване на проблема", коментира след срещата председателят на управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. Той вярва, че разчетите, които са били представени на президента и екипа му, ще послужат да се вземе едно по-добро решение от първоначално предложеното, за да се постигне справедлив компромис.

Председателят на АИКБ припомни, че предложението на бизнеса е да се компенсират 75% от надвишението над прогнозната пазарна цена от 119 лева за мегаватчас, която е дала Комисията за енергийно и водно регулиране. От Министерството на енергетиката предлагат да се компенсират три четвърти от надвишението над 185 лева за мегаватчас, което е пазарната цена за месец юли, като освен това бъде въведено и ограничение на компенсацията до 30% от пазарната цена. Според работодателите това ограничение се обезсмисля при цени над 300 лева за мегаватчас, защото се очаква стойностите да достигнат между 500 лева и 800 лева за мегаватчас.

Според работодателските организации компромисното решение е да има компенсиране само над 185 лева за мегаватчас, но да няма ограничение в компенсацията.

Допълнително е разговаряно и за необходимостта за изработване на нова енергийна стратегия на България. Велев допълни, че работодателските организации са предложили да се създаде към президента експертен консултативен съвет, който да работи както по стратегията, така и по екстремни проблеми и ситуации, каквато е настоящата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #14

    Като ви предлагах да изберете Леонид Решетников за президент, слагахте минуси. Сигурни ли сте , че няма да защищава българските интереси по-добре?

  2. полк. Дрангов
    #13

    Слушайте летящия каун, той ще ви управи!

  3. Коко97
    #12
    Отговор на коментар #6

    Обади се на Севда да ти смени опорките че тези са стари вече малоумен гербер

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  5. fantom
    #10

    Казали им да отидат за помощ при арменския поп, а те "нахлули" при Радев. И той сигурно им казал, че трябва задълбочена дългосрочна концепция за тези, които преживеят и кризата с тока, и неговото "присъствие"(ала османското) в президентството.

  6. Един препатил
    #9

    Аман от този български назначен бизнес дето все някой нещо трябва да му дава! Ами като не сте кадърни да си ръководите бизнеса, който ви го подариха - мотиките на рамо и по родните места! Щели да фалират - фалирайте! В другите страни да не би токът да е по-евтин? Ако там ви е по-евтино заминавайте там да правите бизнес! Да ама там не за хляба - за солта няма да си изкарате. Никаква помощ за н.нар. бизнис - техен бизнес, техни проблеми!

  7. Ясен от Герман Тракторист
    #8
    Отговор на коментар #7

    Извинявам се за забележката, но при коментари за Резидента следва да се използва "невнятното друзя" !!!

  8. ефрейтора
    #7

    Господа , заглавието казва всичко... "Проектът пРезидент" успя. Спокойной ночи...

  9. Dante Alighieri
    #6

    Хм, Мунчо да не стана глава на абсолютна монархия? Ако направи на Деса Коня гробница като Тадж Махал, значи натам са отишли нещата...

  10. Бугараш
    #5

    Разбрахте ли, че неусетно сме се превърнали в президентска република? Бизнеса не ходи да се среща с премиера, който уж олицетворява изпълнителната власт, а се среща с президента, който пък уж имал само представителни функции! Понеже бизнеса знае, че държавата реално се контролира и ръководи от Румен Радев, а така наречения премиер е безгласна кукла на конци! Реално Радев управлява България еднолично!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.