Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът с антикризисно искане държавата да плаща част от заплатите

Безвъзмездна ликвидна помощ и още компенсации заради скъпия ток, очакват членовете на БСК

8 коментара
Бизнесът с антикризисно искане държавата да плаща част от заплатите

Над половината членове на Българската стопанска камара смятат, че държавата трябва да запази и в следващите две години нулевата ставка върху данък "печалба", да продължи да компенсира предприятията заради високата борсова цена на електроенергията, както и да осигури част от заплатите на работниците и да предостави безвъзмездна финансова помощ под формата на ликвидна подкрепа. Това заяви зам.-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Мария Минчева в понеделник при представянето на анкета с очакванията на бизнеса през 2022 г. и равносметката за изтичащата 2021 г.

Предложенията от работодателските организации в подкрепа на бизнеса ще бъдат изпратени с писмо до новия кабинет и до парламентарните групи, уточни председателят на БСК Добри Митрев.

В годишното проучване, проведено от 8 ноември до 8 декември, са участвали над 800 предприятия.

Според повечето от тях трябва да се преструктурира енергийната система и микса на мощности, за да се свали цената на електроенергията. Над една четвърт от анкетираните фирми – предимно едри и средни, искат да има механизъм за сключване на дългосрочни договори за доставка на ток. Една втора от участниците в проучването предлагат въглищните мощности да бъдат заместени от ядрени – предлага се както довършване на АЕЦ "Белене", така и нови блокове в АЕЦ "Козлодуй".

Сред другите идеи са подобряване ситуацията с високите цени на тока са ускореното въвеждане на слънчеви и вятърни централи, на иновативни технологии като водорода и електромобилите, разработването на хидропроекти по Дунав. Близо 300 от анкетираните предприятия смятат, че трябва да има микс от всички тези мерки.

58 на сто от анкетираните настояват държавата да поеме част от заплатите на служителите им. Предлагат да се запази нулевата ставка на данък печалба за следващите две години, за да се използва като оборотен капитал или за нови инвестиции, както и безвъзмездна финансова помощ под формата на ликвидна подкрепа, коментира Мария Минчева.

Заключението на камарата са, че общото усещане у бизнеса е за недостатъчност и мудност на мерките за подкрепа. Под половината фирми са се възползвали от част от антикризисните мерки и то най-вече от тези за подкрепа на заетостта. Реални мерки за подкрепа на фирмената ликвидност липсват или не са достатъчно атрактивни и познати, констатира БСК.

За 56 на сто от анкетираните въвеждането на зелените сертификати се е отразило негативно върху дейността им, каза още Минчева.

Covid кризата продължава да притеснява предприятията и се очаква да създаде недостиг на оборотни средства у почти 80% от предприятията, сочат анализите на БСК. Това, в комбинация със съществуващите от години проблеми с бюрокрацията, регулаторната и административна тежест, нестабилната нормативна среда, корупцията и неефективното правораздаване, води до тежка преса върху всяко бизнес начинание, посочват от камарата.

В условията на неясни перспективи, основно свързани с развитието на медицинската криза и съпътстващите я прекъсвания във веригите на доставките, недостига на суровини и енергийни ресурси, бизнесът запазва висока степен на песимизъм, затова очакванията и плановете му за бъдещето са твърде предпазливи, подчинени на прагматизма, отбелязва още БСК.

Според анкетираните 2020 г. е била най-наситената с бизнес негативизъм година в последното десетилетие – и като оценка на актуалното състояние, и като визия за бъдещето. Година по-късно е налице плах опит за оттласкване от дъното. Тази година песимизмът е най-сериозно изразен по отношение очакванията за драстичен ръст на цените на енергийните ресурси и суровините, инфлацията – както в национален, така и в световен мащаб, обясниха от БСК.

Бизнесът е притеснен и от политическите турбуленции у нас, които водят след себе си нестабилност и неяснота, невъзможност за прогнозируемост и планиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #8

    Бах тоз "бизнес"!!! Май по-добре без него

  2. QMTIKVA
    #7

    А бизнесът съгласен ли е да плаща 50% корпоративен данък?

  3. т€еритория на Мики Маус
    #6

    С тези ниски данъци няма как държавата да помага повече на бизнеса!

  4. ABV
    #5

    ето как разсъждава "бизнеса" на партийните секретари!

  5. ABV
    #4

    значе всички да страдат от кризата с изключение на "бизнеса"!

  6. ABV
    #3

    какво по-точно се има предвек под "държавата"?

  7. ABV
    #2

    само заплатите ли? аз предлагам всички разходи "държавата" да поема!

  8. ABV
    #1

    а печалбата пак държавата ли да прибира?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.