Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът с план да намали пластмасовите опаковки и да станат напълно рециклируеми

Генерирането на този вид отпадък изпреварва значително оползотворяването му

4 коментара
Част от участващите в инициативата

Браншови организации за храни, безалкохолни напитки, пивовари, фирми от химическата промишленост и модерната търговия, както и рециклиращи мощности и държавни институции учредиха в понеделник инициативата "Пластик пакт България" https://plasticspact.bia-bg.com/about-us/, която си поставя за цел намаляването на пусканите на пазара пластмасови опаковки чрез редизайн на продуктите. Включилите се в проекта имат намерение до 2025 г. пластмасовите опаковки да станат напълно рециклируеми, 55 процента от тях да се оползотворяват, а в новите пускани на пазара опаковки да са вложени 30 процента рециклирана пластмаса.

Така България става част от разрастваща се глобална мрежа, в която до момента участват национални и регионални PlasticsPact в Европа, Австралия и Нова Зеландия, Великобритания, Канада, Кения, Нидерландия, Полша, Португалия, САЩ, Франция, Чили и Южна Африка.

Учредители на инициативата у нас са Българската стопанска камара, Сдружение "Храни и напитки България", Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, Браншова асоциация полимери, Българската камара на химическата промишленост, Българската оползотворяваща и рециклираща асоциация, "Денкщат България", Сдружението за модерна търговия и Съюзът на пивоварите в България. Инициативата се ползва от институционалната подкрепа на Министерството на околната среда и водите, Министерството на иновациите и растежа и Министерството на образованието и науката.

"Да предотвратим и намалим пластмасовите отпадъци трябва да бъде наш основен приоритет. В Европейския съюз трябва да засилим амбицията си в тази посока, още повече че количеството на пластмасовите отпадъци продължава да расте", заяви вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов при старта на инициативата в понеделник.

Той посочи данни, според които годишното световно производство на пластмаса се е увеличило от 2 млн. т през 1950 г. на 380 милиона тона сега, като прогнозите са да се удвои до 2035 и да нарасне близо 4 пъти до 2050 г.

"Преходът към кръгова икономика ще е системен, всеобхватен и радикален – както в ЕС, така и извън него. Поставили сме си амбициозни цели по отношение на кръговостта и управлението на отпадъци, включително отпадъците от пластмаси. За ЕС от общия брой за всички опаковки до 2025 г. да стигнем 65% повторна употреба, а 2030 г. – 70%. За пластмасата целта за повторна употреба към 2025 г. е 50%, а към 2030 г. – 55%. Тези амбициозни цели са постижими само при постигане на съгласуване и добро партньорство между държавата, бизнеса, неправителствения сектор, местната власт, научните и другите заинтересовани страни на всички равнища – европейско, национално, регионално и местно", заяви екоминистърът.

Сандов цитира проучване на "Кеймбридж Иконометрикс" от 2018 г., според което прилагането на принципите на кръгова икономика във всички сектори на икономиката на ЕС може да повиши растежа на европейския БВП към 2030 г. с още 0.5%, като генерира около 700 000 нови работни места. Само за 5 години - между 2012 г. и 2018 г. - броят на работните места в ЕС, свързани с кръговата икономика, се е увеличил с 5% и достига 4 милиона.

Участниците в инициативата се ангажират също така да помагат на държавата в разработването и анализа на нормативни документи, свързани с прилагане на изискванията на европейската Зелена сделка. Планират се и кампании за повишаване на осведомеността на гражданите, съобразени с ценностите и посланията на Зеления пакт, за да е ангажиран всеки с разделното събиране на опаковките.

Пуснатите на пазара у нас опаковки от пластмаса през 2019 г. са сто процента повече спрямо 2010 г., докато рециклираните нарастват с около 150%. Въпреки това, пуснатите на пазара опаковки от пластмаса нарастват доста по-бързо от обхванатите в организациите по оползотворяване. През 2019 г. на пазара у нас са пуснати 163 хил. тона пластмасови опаковки, от които са рециклирани 82 хил. тона (50%). Рециклирането на тези опаковки спестява 125 хил. тона СО2 емисии и се намалява въглеродният отпечатък от употребата, например, на 102 хил. тона въглища или преработването на въглеродния двуокис от 182 хил. дървета.

Зам.-министърът на образованието и науката Мария Гайдарова обяви, че ведомството ѝ работи активно за развитие на екологичното образование и има готовност за популяризиране на инициативата "Пластик Пакт" сред учениците. "Няма нищо по-хубаво от това да работим заедно, за да създадем по-добри условия на живот, да бъдем по-здрави и да образоваме децата, не само да знаят, но и да прилагат екологосъобразен начин на живот", коментира тя.

Председателят на БСК Добри Митрев отбеляза, че инициативата е дело на сформирания още през 1995 г. Център "Чиста индустрия", към който през 2021 г., съвместно с "Денкщат България", е създадена общността КРИК (КРъгова ИКономика) с цел подобряването на ресурсната ефективност, удължаване живота на продуктите и намаляване на отпадъците. Така към КРИК възникват направленията "Пластмаса и опаковки", "Суровини и метали", "Текстил и обувки", "Хранителна индустрия", "Земеделие и биомаса", "Строителни отпадъци".

Инициативата "Пластик пакт" е дело на направление КРИК "Пластмаса и опаковки" и тя е единствена по рода си на Балканите. Към нея може да се присъединяват всички организации, институции и компании, споделящи целите и намеренията на учредителите, посочват от БСК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Българските потребители ще се откажат от опаковкита САМО АКО ТОВА СЕ ОТРАЗЯВА НА ЦЕНАТА НА КРАЙНИЯ ПРОДУКТ, т.е. ако това го прави по-евтин.

  2. Н
    #3

    Германците лансират и нови материали за заместване на опаковките - биоразградима целулоза.Това е вероятно следваща стъпка след намаляването на пластмасите. Като начало за подкрепа на стратегията за намаляване на пластмасата вкл. многократното използване на трайни опаковки лично аз съм си приготвила стъклена туба за Кола, къде може да се наточи?

  3. variomatic
    #2

    Рециклируемостта не е най-доброто решение за опаковките, защото рециклируемото дали ще се рециклира или не - кой знае. Решението е да има колкото се може по-малко пластмасови опаковки. Да се ползват многократно бутилки, буркани, хартиени опаковки и т.н. За всеки продукт има начин да бъде премахната пластмасата за еднократна употреба. Единствено са необходими инвеститорска воля и законодателен натиск. Пък и производството на пластмаса така или иначе ще поскъпне доста, защото изисква нефт, а това ще е скъпа суровина, идваща от авторитарния свят.

  4. анита хегерланд
    #1

    Ако излезем от ентусиазма за новите материали и страха от бъдещето виждаме, че всичко това трябва да се премисли, да се балансира и да се насочат конкретни мерки към определени бизнеси. Пластмасата, найлонът, стиропорът, мазутът, газът, нефтът... са НЕЗАМЕНИМИ. Това, което можем да направим е да ги унищожаваме/резиклираме/раздробяваме/изгаряме, за да се справим с боклука. Тайван, Япония и Обединеното кралство са островни държави и първи се справиха с този проблем. Разделното събиране дава възможност до 20-30 % от боклука да се рециклира, останалото се изгаря през нощта в специални централи. Това трябва да направим и ние. Няма друг начин.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.