Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът ще обжалва наложеното повторно плащане за амбалажната смет

3 коментара
Бизнесът ще обжалва наложеното повторно плащане за амбалажната смет

“Екобулпак” ще обжалва заповедта на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров, според която членове на тази частна организация за оползотворяване на отпадъците от опаковки ще трябва да плащат два пъти за амбалажа си.

Това съобщи пред Mediapool в сряда Милен Димитров, управляващ “Екобулпак”, чиито членове заедно с тези на “Екопак”, “Репак” и “Реко пак” трябва да плащат продуктови такси на държавата, независимо, че внасят такива към частните организации. 

“Екобулпак” е получила нареждането на министъра в сряда и е открила фактически грешки в мотивите, както и неправилен анализ на доклада на организацията по оползотворяването на отпадъците от опаковки през 2005 г., заяви Димитров. Ще обжалваме пред Върховния административен съд в определения 14-дневен срок, категоричен бе той.

В “Репак” още не е получен въпросният документ, заяви Иван Михов, управител на организацията.  Той обаче не е съгласен с информацията за неговото дружеството, изнесена в прессъобщението на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Цитираните от МОСВ цифрите за приходите и разходите на “Репак” са съвсем  различни от тези в одиторския доклад на дружеството. От там ще изчакат да се запознаят с мотивите на ведомството за налагането на продуктови такси на нейните членове, за да решат какво да предприемат. Според Михов обаче има възможност проблемът да се реши извън съда. Именно заради разногласията на бизнеса с ековедомството по въпроса с екотаксите за амбалажа бе направена работната група между оползотворяващите опаковки организации, МОСВ и народни представители.

Не е реално единствената организация, за която МОСВ приема, че е изпълнила изискванията на законодателството за опаковките и се освобождава от продуктови такси, да е най-малката – “Булекопак”, изтъкна Михов.

“Булекопак”,  държи едва 2 процента от пазара на отпадъците от опаковки и дейностите ѝ по разделното събиране на сметта и оползотворяването на амбалажа са в пъти по-малко от тези на останалите, добави управителят на “Репак”.

От “Екопак” отказаха коментар с мотива, че не са се запознали със заповедта на Джевдет Чакъров, от “Реко пак” също не се ангажираха със становище.

Според запознати цялата драма е заради 300 млн. лв., очаквани годишно от продуктови такси, но непостъпили в Предприятието за управление на дейностите по опазването на околната среда (ПУДООС) към МОСВ. Тъй като таксите на частните организации са 10 пъти по-ниски от тези държавната структура, в ПУДООС са постъпили много по-малко от планираните средства. Бизнесът е платил на частниците 30 млн. лв., които обаче според МОСВ не са изразходвани за разделно събиране на опаковките.

По-рано от екоминистерството излезе информация, че организациите са изкупували производствения амбалаж на собствените си членове, които са сред най-крупните български и чужди фирми за опаковани стоки. Така те са отчели събрани количества отпадъци, но без реално да инвестират в контейнери за сепариране на битовата смет, каквото е задължението им.  В същото време ПУДООС останал без пари за проекти.

Неофициална версия сочи, че акцията на Чакъров срещу четирите организации за оползотворяване на опаковките, в които членуват мощни организации като производители на безалкохолни напитки и минерални води, на козметика, хранителни стоки, пивоварни, маслобойни и др.,  е именно заради тяхната финансова сила и доста хлъзгавата наредба за опаковките, регламентираща продуктовите такси. Тя позволява тълкуване в много насоки и при тлъсти комисионни могат да се вземат различни решения, без те да противоречат на заложените в нормативната уредба положения, твърдят запознати със законодателството. Така тези фирми могат да бъдат принудени да платят и продуктови такси и това ще е в техните финансови възможности, за разлика от членовете на “Булекопак”.

В сряда МОСВ оповести още една заповед на министър Джевдет Чакъров от  10 март 2006 г., касаеща обаче единствената организация за оползотворяване на отпадъци от моторни превозни средства  “Автоекобул” и няколко фирми, пускащи на пазара автосмет.

“Автоекобул”, зад която се твърди, че стоят висши чиновници от екоминистерството, получи своя лиценз от предишния министър на околната среда Долорес Арсенова. Организацията е доказала изпълнение на задълженията си за 2005 г. и фирмите, членуващи в нея, няма да плащат продуктова такса. Същото се отнася и за фирмата “Еуратек”-София, която е дилър на автомобилите Шкода. Тя изпълнява индивидуално ангажиментите си и е доказала изпълнение на целите по оползотворяването на отпадъците ѝ.

Пет други автофирми, които също индивидуално изпълняват разделното събиране и оползотворяване на отпадъци от МПС, обаче не са изпълнили задълженията си и ще трябва да платят продуктови такси за 2005 г. Това са  “Вили Бетц ООД – Балкан Стар”, “Мото Пфое”, “Райнов” ЕООД- Благоевград, “Стан Роуд” ЕООД-Благоевград, “ВАЛЕКС” ООД-София.

В одиторските доклади на “Вили Бетц ООД – Балкан Стар” и на “Мото Пфое” липсват факти относно изпълнението на задълженията на фирмите за събиране, повторно използване, оползотворяване и рециклиране на отпадъци от МПС, съобщиха от МОСВ. Фирмите приложили само своите отчети.

Документите на благоевградските “Райнов” и “Стан Роуд” пък не били заверени от регистриран одитор и липсвали документи за изпълнение на ангажиментите им по автоотпадъците. Дружеството “ВАЛЕКС” пък въобще не е представило одиторски доклад, допълниха от екоминистерството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пак
    #3

    Да се закрие държавното предприятие щом не е събрало пари. Значи никой няма нужда от услугите му. Защо да храним още управленски кадри и да създаваме условия за корупционни сделки?След закриването на ПУДОС настоящите му служители да се пренасочат като екоинспектори, които да проверяват дали останалите фирми за оползотворяване на отпадъци си вършат работата.

  2. Kuku
    #2

    Biznesut ne e platil 30 mln. leva,vupreki che takava e prostata aritmetika. Biznesut bi platil 30 mln. leva na organizatziite ako vsichki uchastvaha v tiah i imashe 100% subiraemost na litzenzionnite vuznagrajdenia! Taka che,"Bravo" na jurnalistkata!!!

  3. Буба
    #1

    Достатъчно е Джевдет Чакъров да уволни част от служителите си, които са го подвели! Чакаме!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.