Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът видя доста пороци на Националната здравна карта

0 коментара
От Асоциацията на индустриалния капитал в България обявиха в четвъртък, че Националната здравна карта елиминира конкуренцията и свободния избор на пациента. Основните критики са насочени към намерението в бъдеще Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) да сключва задължително договори с 57 лечебни заведения, които са държавни, а останалите да се конкурират за договор с нея.

“Това буди съмнения, че други лечебни заведения ще бъдат унищожени като с декрет“, предупреждават работодателите. “Пренебрегването на общински и частни болници означава, че НЗОК ще е свободна да не сключва договори с тях, което нарушава принципът на свободния избор на пациента. Хората остават длъжни да плащат вноските си в НЗОК, но ще трябва да се лекуват само в лечебни заведения, които НЗОК - т. е. държавата, им посочва като задължителни“, коментираха още оттам.

“За да сключат договор с НЗОК всички общински и частни болници ще се “състезават” помежду си без ясно разписани правила, а те разполагат с поне още толкова легла и медицински специалисти – лекари, сестри и акушерки, колкото има и в “задължителните” областни и университетски болници. Ако НЗОК откаже да сключи договор с тях, голяма част от българите, живеещи извън областните центрове, ще останат без възможност да се лекуват в близост до дома или в по-модерно оборудвана болница според вида на заболяването“, смятат още от работодателската организация.

Оттам се опасяват дали администрациите на НЗОК и районните ѝ подразделения ще са в състояние да удържат на “неминуемия икономически и политически натиск за “правилно разпределяне” на публичните средства“.

Има риск да се създаде режим на протекция, при който някои болници ще се финансират без оглед на качеството на здравните услуги, предупреждават работодателите и настояват по темата да има обществено обсъждане.

Те смятат още, че новата карта заплашва “служебно” да изолира новите и предимно частни лечебни заведения. “Унищожава се инициативата на частния капитал, променя се законовата рамка и се елиминира конкуренцията като основна движеща сила в обществото”, посочват от организацията.

Работодателите откриват и неясноти в концепцията: “В област Пловдив например, където живеят около 700 хиляди души, се пресмята минималният брой болнични легла да е 2806, а максималният – 4846. Въпреки че Националната здравна карта споменава четири болници в област Пловдив, капацитетът само на две от тях стига да се покрият минималните изисквания за осигуреност на населението“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.