Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът видя мафия на пазара на ток. НЕК: А при цена 17 лв. не се оплаквате

Защо частните централи не продават на борсата, а работодателите искат по-евтин ток от държавата, пита шефът на доставчика

5 коментара
Бизнесът видя мафия на пазара на ток. НЕК: А при цена 17 лв. не се оплаквате

Тридневен скок на цената на тока повиши рязко напрежението между НЕК и бизнес потребителите, които обявиха пазара на електроенергия за "организирана престъпна група".
Шефът на "Националната електрическа компания" обаче запита недоволните защо не роптаят, когато токът е евтин и обвини частните централи, включително и такива притежавани от видни работодатели, че не продават ток на свободния пазар.

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев обяви в петък сутринта, че "пазарът на ток за бизнеса е манипулиран, има всички признаци на организирана престъпна група" и изкуствено се създава дефицит. Причината са цени от 164 лв, 130 лв. и 102 лв. за мегаватчас на 8, 9 и 10 май, при положение, че преди това цените са в диапазона от 44 до 79 лв./МВтч. Велев посочи пред Нова телевизия, че НЕК е сред виновниците за това и поиска оставката на шефа ѝ Петър Илиев.

Илиев отвърна, че няма причини за оставка, тъй като НЕК няма вина за поскъпването, а ангажиментът ѝ за доставки е основно към домакинствата и малките фирми на регулирания пазар. Той се възмути, че бизнесът постоянно напада държавните централи за манипулации на борсата, но и дума не се обелва за това, че частните ТЕЦ-ове във Варна, Русе и Бобов дол, както и централите на "Биовет" и "Свилоза" не предлагат енергия на свободния пазар. (Всички те предпочитат да чакат приходите си от държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) за това, че държат мощностите си в готовност.)

Шефът на НЕК показа официални данни от борсата за ток как са се движили цените последните дни. Илиев попита защо бизнесът не се е оплаквал, когато на 28 април токът се продавал за 17 лв./МВтч. и защо никой не пита НЕК като производител какви щети търпи от подобни ниски цени. Обясни, че количествата на НЕК за свободния пазар зависят от водата в язовирите на дружеството ѝ, която трябва да се изпуска или да се дава за промишлено и питейно водоснабдяване, както и от прогнозите за валежи.

Поредна драма на борсата за ток
 
Асоциацията на организациите на работодателите в България, в която членуват АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изпрати в четвъртък отворено писмо до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова. Работодателите обвиняват директно НЕК за това, че само за ден е свила тройно предлаганите на борсата количества ток и това довело до удвояването на цените на свободния пазар. Асоциацията поиска от държавата да пуска повече евтина енергия на борсата и преструктуриране на НЕК.

В петък Васил Велев каза, че са сезирали Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и прокуратурата. От енергийния регулатор обявиха, че председателят ѝ Иван Иванов вече се е срещнал с шефа на Българската независима енергийна Борса Константин Константинов и е изискал подробна информация за търговията в последните дни и сключените сделки. От антимонополната комисия няма реакция засега.

Велев обясни, че работодателите искат двата регулатора "да проверят защо се получава тази ситуация и къде отива, на кой се дават тези поръчки след това за балансираща енергия, която е 2.5 пъти по-скъпа от тази цена".

"После има още един мултипликатор, понеже се задействат енергоблокове, които произвеждат много повече, отколкото е нужно, отколкото е дисбалансът, а трябва да се плати цялото количество по тази висока цена и всъщност се изземват от предприятията по 400 лв., по 500 лв. за мегаватчас, чрез ЕСО и НЕК, за да се дадат на американски централи, ТЕЦ "Варна" и Ковачки", коментира Велев.

Работодателите искат оставка и преструктуриране на НЕК

Работодателите искат не само оставката на ръководството на НЕК, но и преструктурирането на компанията.

"НЕК е и обществен доставчик, и производител, и търговец. НЕК има няколко лиценза. Трябва да се раздели по лицензи това дружество, за да има здраво взаимодействие на пазарни принципи. Вътре се омесва всичко и в мътната вода се лови риба", заяви Велев.

Според работодателите умишлено се създава дефицит на електроенергия.

"На 7 май имаше нормално и адекватно предлагане и нормална цена на тока. След това количеството енергия, която НЕК предложи на пазара ден напред, беше три пъти по-малко и цените изхвърчаха. В пъти по-висок ток от съседите. Ние имаме 84 евро на мегаватчас, а всички около нас са на 44 евро", каза Велев.

НЕК: Регулираният пазар за бита е пред свободния за бизнеса

Шефът на НЕК обясни, че компанията има първо ангажимент да осигурява определението ѝ от КЕВР квоти от ток за регулирания пазар: "НЕК не може да застраши доставките на ток за бита и на вода от язовирите. Ще се разкъсам, но ще има достатъчно ток за населението и вода за напояване и за промишлени нужди".

Задължението на НЕК към борсата е да дава част от определената от Брюксел обща квота от 599-700 МВ на час, според сезона. Именно за тази евтина квота – на цена от 44 лв./МВтч, фиксирани от ЕК, са претенциите на бизнеса, че е малка и искат тя да се увеличи. Според Илиев обаче това ще нанесе щети на НЕК, която и без това в момента е на загуба, тъй като предлага толкова евтино енергията си на борсата, защото Брюксел не взели предвид, че у нас цената на електроцентралите има две компоненти – за енергия и за разполагаемост, и взела само първата при определянето на квотата на държавните централи за борсата. Шефът на НЕК посочи, че извън тази квота дружеството му е предоставяло на борсата между 3000 и 7000 МВтч дневно в периода 17 април - 7 май. Често обаче оставали неизкупувани количества.

Рязката разлика между пуснатите от НЕК на 6 и 7 май той аргументира с обявено по-голямо количество заради метеорологичните прогнози за силни дъждове на Гергьовден и необходимост за освобождаване на обеми от язовирите, стопанисвани от НЕК.

Според Илиев причината за повишаването на цената в тези три дни е в огромното търсене на енергия, за което той не намира обяснение. В същото време Илиев отбеляза, че за последните седмици цената на тока е била под 80 лв./МВтч. По думите му освен във въпросните три дни, покът на свободни япазар у нас е бил по-евтин спрямо други държави в ЕС.

Илиев: Вглеждат се в два дни, но не и в частните ТЕЦ

"Вгледахме се в два дни и само в държавните електроцентрали, а има централи, които не работят и пазят собствените си интереси", каза шефът на НЕК.  Той посочи ТЕЦ "Русе", "Бобов дол" и "Марица 3", свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, ТЕЦ "Варна" на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган, когенерацията "Биовет" на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев" и ТЕЦ "Свилоза".

Според него проблем на борсовите цени е и това, че предприятията не си правят добре сметката за необходимите им количества енергия, за да си договарят доставки по-дългосрочно през борсата, а играят в търговията "ден напред" и в "рамките на деня".

В същото време Илиев каза, че като цяло НЕК не може да пуска в момента на борсата количества над квотата ѝ от ЕК, защото със заповед на енергийния министър от края на април е увеличена квотата за регулирания пазар заради неочаквано големия студ през зимата. Тъй като тази квота се фиксира от КЕВР за 12 месеца (от юли до края на юни следващата година), а реално тя е надхвърлила определеното количество с 2.1 млн. МВтч преди края на срока, сега се налагат допълнителни доставки за регулирания пазар.

Всеки търси евтиното като купувач и скъпото като продавач

"Всеки търси евтиното. Лесно е да се вика: цената се вдигна. Мен пита ли ме някой как се оправям с цени от 17 лв./МВтч и какво губи НЕК", коментира Петър Илиев. "Бизнесът иска свободен пазар, а после не харесва цените му. Кой може да каже каква е пазарната цена, нали си говорим за свободен пазар? Кой ще покрие цените в държавната енергетика? От бюджета ли да искаме?", продължи той. "И аз съм против регулирания пазар, но това е положението", каза още шефът на НЕК.

По думите му борсовата търговия не е "така проста – пускаш едни мегавати". "Два отдела в НЕК следят прогнози, язовири, изравнители, преди да се реши какво ще се предложи за следващия ден на борсата за ток", продължи Илиев.

Относно исканията на бизнеса за преструктуриране на НЕК, шефът ѝ каза, че само за две години от компанията са съкратени "240 живи хора, а не просто щатни бройки".

"Всички ремонти ги правим със собствени сили, няма обществени поръчки, за да свалим разходите си", декларира Петър Илиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tibia
    #5

    По принцип съм съгласна с всичко написано за енергийната мафия, но доколкото си спомням днешния г-н Велев, а преди другаря Велев, е един от хората, на които Луканов е дал милиони в червено куфарче /пари по линия на ТНТМ/, за да стане комунистически капиталист и виден работодател. Той очевидно е надминал очакванията и оправдал надеждите на ментора, и спонсора си, като е станал дори шеф на работодателска асоциация! Браво, Велев!

  2. А концесиите какв оса бе? А приватизацията? А обществните порътчки? А конституцият,а която забранява/ограничава силно/правото на незибежна самотбрана? А частната собственост в здравеопазване образование какво е бе?

  3. Лизи Гугуткова
    #3

    Само заглавия : ---Кадиев призна: Жена ми продава ток, аз - банки ---Скандал! Съпругата на Кадиев лапна обществена поръчка за 2,5 . ----Г-жа Кадиева продавала ток. Къде са й жиците?, питат от ДСБ ---България :: Кадиев изсмукал над 12 млн. лева от държавата ... От обществени поръчки Кадиев изсмукал над 12 млн. лева от държавата - За 2 години изкупил 1,5 млн. мегавата евтин ток от АЕЦ - Продава го ... с над 10 % печалба - Депутатът и жена му - на входа и на изхода ...

  4. Dr. Web Browsing
    #2

    Енергийната мафия не случайно се е подслонила в този доста "апетитен" сектор от българската икономика - а кой е българската енергийна мафия ли?! - аууу, предбледняли български личица! - мамини рожби сладки! - липсват опорките за този отговор - най-добре е тогава да попитате българското задкулисие - то трябва да е "запознато с тези факти".

  5. Лизи Гугуткова
    #1

    НЕК отчита 74 млн. лв. загуба и над 4 млрд. лв. дългове Финансовото състояние на държавната компания се влошава въпреки по-добрата пазарна конюнктура Загуба поради факта, че продава на енергийната мафия /червена/ по-евтино тока на регулирания пазар, отколкото го купува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.