Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът: Задържаното поскъпване на тока за бита е на наш гръб

Искат КЕВР да спре да узурпира евтината енергия от АЕЦ за домакинствата и веднага да започне да освобождава и пазара на дребно

3 коментара
Бизнесът: Задържаното поскъпване на тока за бита е на наш гръб

Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), обединяваща най-големите предприятия, се възмути от определеното от регулатора поскъпване на тока с едва 3.5 на сто за бита и дребните фирми от 1 юли 2019 г. Според организацията задържането на повишението на цените за домакинствата в рамките на инфлацията се дължи основно на заделянето за регулирания пазар на сериозни количества ток от АЕЦ "Козлодуй" на изключително ниска цена – под тази на енергийната борса.

Така за стопанските потребители ще остане да купуват скъпа енергия, което ги удря финансово, няма да могат да вдигат заплати на работниците си и стоките им няма да са толкова конкурентни на европейския пазар, което на свой ред ще се отрази на икономическия ръст на страната. Отделно действията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) нарушават европейското законодателство, водят до допълнително изкривяване и манипулации на свободния пазар и демонстрират отказ да се спазят препоръките на Световната банка за пълна либерализация на цените на тока у нас.

Това се посочва в открито писмо на БФИЕК, изпратено в сряда до шефа на енергийния регулатор Иван Иванов, до енергийния министър Теменужка Петкова, до председателя на енергийната парламентарна комисия и до шефовете на ядрената централа Наско Михов, на НЕК Петър Илиев и на БЕХ Петьо Иванов. В него се критикува остро проекторешението на КЕВР за минималното поскъпване на тока за бита. В същото време това намерение само преди ден отнесе гнева на националния омбудсман. Според нея пък увеличението е прекалено голямо.

Според БФИЕК регулаторът изкуствено задържа поскъпването на електроенергията за домакинствата като им заделя евтини обеми от АЕЦ "Козлодуй" с цена от под 54 лв./МВтч. Така атомната централа не може да предложи на бизнеса достатъчно количества ток на достъпна цена и борсовите тарифи ще нараснат допълнително. Последно ядреният оператор е играл през януари на свободния пазар. Така за борсата остава електроенергия, натоварена с разходите на електроцентралите за закупуване на въглеродни емисии, които рязко поскъпнаха през 2018 г. и ще продължат да поскъпват. Федерацията смята, че комисията трябва да смени подхода си и дори да въведе задължение за АЕЦ "Козлодуй" да осигури приоритетно товар с дългосрочна доставка за енергоемките предприятия в рамките на централизирания борсов пазар за двустранни договори.

Моментална либерализация на част от пазара за бита

Бизнесът настоява правителството най-сетне да започне да се съобразява с препоръките на Световната банка за пълно освобождаване на цените на тока като регулаторът да определя тарифите само за мрежовите услуги. Преди повече от две години финансовата институция представи план за реформиране на сектора за три години, включващ поскъпване на тока за бита, но и защита на най-уязвимите потребители с увеличаване на енергийните помощи и достигането им до 440 хил. домакинства. Едва от следващата зима обаче сумата за отопление на най-нуждаещите се вдигна с 22% и към получаващите я се прибавят нови 45 хил. лица до около 255 хил. подпомогнати. Поскъпването на тока обаче е в рамките на инфлацията, макар според съветите на Световната банка да трябва да се добавят поне по 2 процента отгоре.

Макар регулаторът да прати електроразпределителните предприятия да купуват необходимата им енергия за преноса от свободния пазар, според БФИЕК това допълнително изкривява пазара на ток у нас. Причината е, че сумите на мрежовите оператори за тези т.нар. технологични разходи се признават безусловно и те нямат притеснения от скъпите цени на борсата. Това също води до манипулации с цел осигуряване на средства за покриване на други непризнати от КЕВР разходи в цените на ЕРП-тата и свързаните като собственост с тях доставчици на ток.

Индустриалците призовават още от 1 юли 2019 г. поне 30% от количествата за регулирания пазар да се набавят по свободно договорени цени. През следващата регулаторна година делът да бъде увеличен на 60%, а година по-късно - на 100%. Според организацията им незабавно трябва да бъдат извадени на свободен пазар всички стопански потребители на ниско напрежение, което ще прекрати нелоялното кръстосано субсидиране между отделните категории бизнес потребители.

Без достъп на дребния бизнес до защитените цени

В писмото се посочва, че заради съзнателното и целенасочено прехвърляне на цялата тежест от квотите въглеродни емисии на свободен пазар, близо 15 хиляди стопански потребители са се върнали на регулирания пазар през зимните месеци в края на 2018 и началото на 2019 г. Това стана в момент, когато създаденият недостиг на предлагани количества енергия на борсата вдигна цените до 110-210 лв./МВтч.

"Ръстът на цените на свободен пазар е над 30% в сравнение с миналогодишните нива, като в същото време този на регулиран пазар се предвижда да не надхвърли 3.5%", възмущават се индустриалците. Според тях "за поредна година ставаме свидетели задържането на абсурдната тенденция цената на едро да надхвърля в пъти цената на дребно", пише още в писмото. Подобно нещо не се наблюдава в нито една друга държава от ЕС и е в пълно нарушение на европейските директиви, посочват от БФИЕК.

Организацията оспорва и начина, по който КЕВР е преразпределила компенсациите, които трябва да плаща Фондът за сигурност на електроенергийната система (ФСЕС) на възобновяемите енергийни източници, които бяха принудени законово да продават енергията си на борсата. Те обаче получават от този фонд разликата между определените им от комисията преференциални цени и постигнатите на борсата.

"Категорично отказваме да бъдем единствения адресат на цялата тежест, в условията на абсолютна непредвидимост и съмнения за нелоялни практики при функционирането на свободния пазар за електрическа енергия", завършва писмото, подписано от изпълнителния директор на БФИЕК Константин Делисивков, който бе зам.-министър на енергетиката в последното служебно правителство преди идването на власт на кабинета "Борисов 3".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Baraev
    #3
    Отговор на коментар #2

    Право думаш Мите, ма на домусчиевите и сие не им дреме, щото Бога Слънце им е гръб и светъл пример!

  2. Димитър Мавров
    #2

    А защо г-да Другари от БФИЕК не направихте така,че:"производствата" Ви да не са толкова "енергоемки",Заплатите да са по-високи за да не ви се налага да търсите работници отвън,а сега ревете ,че няма висококвалифицирани работници след като ги изгонихте от България да мият чинии в Европа за по-високи заплати.Не управляващите,а Вие създадохте този дефицит с вашите много по-отворени"зурли" за да можете да крадете от работниците си повече и повече.За да бъдете наравно в краденето с тях,а даже и да ги изпреварите.Колкото до "редакцията"-очаквам още в следващите секунди да изтрие този коментар.Дерзайте г-да ДРУГАРИ от БФИЕК и всичко ше върви по мед и масло!

  3. Турция е близо, германия също не е далеч!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.